views
Do ssania
• Ssij tabletki przeciwkaszlowe, a jeśli ich nie masz - zwykłe cukierki. Ssanie pobudza wydzielanie śliny i jej częste przełykanie, co łagodzi podrażnienia.
• Spróbuj szanty zwyczajnej.To zioło o słodko-kwaśnym smaku działa jak środek wykrztuśny, pobudza odruch kaszlu i pomaga usunąć wydzielinę z oskrzeli. W aptekach i sklepach zielarskich można kupić bez recepty mieszankę szanty z anyżkiem.
• Jeśli męczy cię suchy kaszel, ssij drażetki z wyciągiem z rdestu wielkokwiatowego; kupisz je w aptekach bez recepty. Leki na bazie rdestu zawierają specyficzną, żelowata substancję, która pokrywa podrażnione gardło i zmniejsza odruch kaszlu.
Domowe syropy na kaszel
Wymieszaj 2 łyżki soku cytrynowego z łyżką miodu i dodaj szczyptę pieprzu kajeńskiego (papryki cayenne). Miód pokrywa podrażnione gardło ochronną warstwą, sok cytrynowy łagodzi stan zapalny i dostarcza organizmowi witaminę C. Pieprz kajeński zwiększa miejscowy przepływ krwi w tkankach gardła, przyspieszając w ten sposób proces gojenia. Zamiast pieprzu możesz użyć trochę świeżo startej cebuli. Cebula zawiera substancje lekko drażniące, które pobudzają odruch kaszlu i pomagają oczyścić górne drogi oddechowe z wydzieliny.
» Inny syrop z cebulą: obierz i posiekaj drobno 6 średnich cebul, wymieszaj je z 4 łyżkami miodu; miseczkę z mieszaniną umieść na garnku z gotującą się wodą. Przykry] i pozostaw tak na 2 godziny. Następnie odcedź i pij łyżkę płynu co 2—3 godziny.
• Przed snem wymieszaj trochę syropu z czarnej porzeczki z odrobiną porto. Czarna porzeczka zawiera dużo witaminy C i działa łagodząco, a alkohol pomoże ci spokojnie zasnąć.
• Syrop łagodzący ból gardła: do szklanki płynnego miodu dodaj 5-6 goździków (wysuszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego) i wstaw na noc do lodówki. Rano wyjmij goździki i raz na jakiś czas zażywaj łyżeczkę miodu. Substancje zawarte w goździkach zmniejszają ból, a miód łagodzi stan zapalny.
• Nasi dziadkowie na problemy z gardłem używali tak zwanych kamyków - cukierków przypominających nieco kamyki z plaży. Jeden z przepisów radził wymieszać pudełko „kamyków", 50 dekagramów rodzynek,sok z 3 cytryn, 1/2 szklanki cukru i ...tyle whisky, żeby powstał gęsty syrop. Kłopot z tymi bardzo twardymi cukierkami polega na tym, że zanim rozpuszczą się w syropie - mija kilka tygodni...
• Znacznie szybciej skorzystasz z syropu z lobelii (stroiczki) -kupisz go w niektórych aptekach i sklepach zielarskich. Inne proste syropy zawierają na przykład ipekakuanę (wymiotnicę), syrop z cebuli morskiej, olejek mięty pieprzowej, a nawet chloroform. Znany jest także syrop z czarnej porzeczki i gliceryny.
Dobrze działa łyżeczka octu malinowego - dodaj ją do soku, jeśli nie odpowiada ci smak octu. Octem malinowym możesz również płukać bolące gardło.
• Syrop z dzikiej róży także pokrywa gardło ochronną, łagodzącą warstwą, a przy tym zawiera mnóstwo witaminy C.
• Napar z rumianku ułatwia zaśnięcie, a inhalacje pomagają radzić sobie z kaszlem i katarem. Możesz postawić na kaloryferze naczynie z naparem z rumianku — to także metoda łagodnej inhalacji (dla wszystkich znajdujących się w pokoju).
Herbatki i napary na kaszel
• Tymianek pospolity jest naturalnym środkiem wykrztuśnym, który zawiera także substancje tonizujące układ oddechowy. Przyrządź herbatkę z 2 łyżeczek świeżego tymianku (albo łyżeczki suszonego) i szklanki gorącej wody. Niech naciąga przez 5 minut, potem odcedź, ewentualnie dodaj miodu do smaku i wypij.
• Aromatycznego hyzopu lekarskiego używano w różnego rodzaju nalewkach i syropach już w czasach biblijnych. Napar z suszonych kwiatów hyzopu łagodzi kaszel, pomaga także w zapaleniu oskrzeli i atakach astmy. Można go pić do 3 razy dziennie.
• Wypij szklankę naparu z prawoślazu lekarskiego. Prawoślaz zalany wodą wydziela gęstą, kleistą substancję, która pokrywa podrażnione tkanki gardła, ale także rozcieńcza wydzielinę w płucach i oskrzelach, ułatwiając jej odkrztuszanie. W szklance gorącej wody parz przez 10 minut 2—3 gramy suszonych liści prawoślazu. Przed wypiciem - odcedź; 3 szklanki dziennie powinny pomóc.
• Do szklanki gorącej wody dodaj 45 kropli nalewki z lukrecji gładkiej; pij 3 razy dziennie. Lukrecja rozrzedza wydzielinę i łagodzi skurcze oskrzeli. (Uwaga Nie zażywaj lukrecji dłużej niż kilka tygodni, może bowiem zwiększyć ciśnienie krwi).
• Specjaliści ajurwedy, tradycyjnej medycyny indyjskiej, proponują herbatkę, którą można pić kilka razy dziennie. Do szklanki gotującej się wody wsyp 1/2 łyżeczki mielonego imbiru i po szczypcie zmielonego cynamonu i goździków. Zamieszaj, zdejmij z ognia i pij gorący napój.
Maści do nacierania na kaszel
• Kup maść zawierającą kamforę albo mentol i smaruj nią gardło i klatkę piersiową. Ułatwi to oddychanie. Klasycznym przedstawicielem takiej maści jest VicksVapoRub; najlepiej używać jej przed snem. Możesz też przygotować napar z liści eukaliptusa gałkowego (ewentualnie dodać do niego olejek eukaliptusowy) i wdychać opary ustami i nosem — działa podobnie. Sam olejek możesz wcierać w gardło i klatkę piersiową 2 razy dziennie.
Jeśli nie masz pod ręką żadnej maści, zrób okład z gorczycy. Wymieszaj zmielone ziarna gorczycy z mąką w stosunku 1 do 2, a potem dodaj tyle wody, żeby powstała pasta. Rozsmaruj tę pastę na szmatce, złóż tkaninę na pół. Zabezpiecz skórę wazeliną, a potem przyłóż kompres z gorczycy (nie przykładaj go bezpośrednio na skórę, bo może cię poparzyć!). Co jakiś czas sprawdzaj, jak zachowuje się skóra — jeśli zaczyna się czerwienić albo jest podrażniona, zdejmij okład. Zamiast wody możesz użyć białka jaja — kompres jest wtedy łagodniejszy i raczej nie poparzy.
Naucz się... kasłać poprawnie
Jeśli od ciągłego kaszlu boli cię już gardło, spróbuj opanować nową technikę kasłania. Kiedy poczujesz odruch kaszlu, postaraj się rozłożyć go na raty — najpierw kilka lekkich, spokojnych kaszlnięć, a na końcu jedno silne. Pierwsze — popchną wydzielinę w górę i przemieszczą ją, ostatnie - usunie wydzielinę.
Trzymaj rytm
• Zastosuj technikę „perkusyjną”. Połóż się na brzuchu, na twardym łóżku albo na podłodze. Poproś kogoś, żeby złożonymi dłońmi rytmicznie uderzał cię w plecy, poczynając od dołu pleców i posuwając się w kierunku szyi. Powtórzcie to kilka razy, aż poczujesz, że łatwiej ci się odkrztusza wydzielinę.
Wyłącz światło, włącz parę
• Aby zapobiec kaszlowi w nocy, nawilżaj powietrze w sypialni.
Używaj nawilżacza, szczególnie zimą.
Komentarze
0 comment