views
Wybierz sensowne miejsce
• Jeśli jesteś dorosłym pasażerem podróżującym samochodem, usiądź na przednim siedzeniu lub, jeszcze lepiej, za kierownicą. Wydaje się, że choroba lokomocyjna nie dotyka kierowcy pojazdu. (Dzieci powinny jednak zawsze siedzieć z tyłu. Tak jest o wiele bezpieczniej).
• Jeśli lecisz samolotem, poproś obsługę o przydzielenie ci miejsca nad skrzydłem i przy oknie, gdzie ruch jest najmniejszy.
W łodzi znajdź sobie miejsce na środku, gdzie efekt huśtania jest najmniejszy.
W pociągu nie siadaj na miejscach zwróconych w stronę przeciwną do kierunku jazdy.
Oddychaj chłodnym powietrzem
• Każdemu, kto kiedykolwiek odczuwał nudności w czasie jazdy samochodem, znane jest uczucie ulgi, jakiego doznaje się po otwarciu okna. Zapytaj pozostałych pasażerów, a następnie wpuść do środka świeże powietrze. Jeśli płyniesz statkiem, wyjdź na pokład — bez względu na pogodę — aby uniknąć dusznego wnętrza. Na pokładzie samolotu użyj osobistego wlotu powietrza nad głową. Powietrze może nie być tak świeże, ale przynajmniej jest chłodne.
Wspomóż znękane ucho wewnętrzne
Patrz prosto przed siebie na drogę, jeśli jesteś w samochodzie, lub na horyzont, jeśli jesteś na morzu.
• Trzymaj głowę nieruchomo, aby ograniczyć stymulację wzrokową. Nie czytaj ani nie rób niczego, co wymaga skupiania uwagi na pobliskich obiektach. Powiedz kierowcy, że poproszenie cię o czytanie mapy nie jest najlepszym pomysłem.
Nie mów o tym
Jeśli dziecko jest podatne na chorobę lokomocyjną, nie zwiększaj jego lęku i nie mów o tym przed lub w trakcie podróży -dziecko wówczas prawdopodobnie zwymiotuje. (Rozmowa o chorobie lokomocyjnej może sprzyjać zaostrzeniu objawów).
Nie podróżuj z pełnym żołądkiem
Nie jedz dużych posiłków przed podróżą — pełny brzuch pogłębia tę dolegliwość.
Zdecydowanie unikaj smażonych, tłustych potraw. Zwiększają one poczucie nudności, prawdopodobnie dlatego, że układ pokarmowy musi wykonać większą pracę podczas ich trawienia.
Unikaj nieprzyjemnych zapachów
Nudności w chorobie lokomocyjnej nasilają się pod wpływem pewnych zapachów. Jeśli jesteś na statku lub tuż przed odlotem, staraj się unikać ludzi palących papierosy. A kiedy czujesz, że czeka cię trudna podróż, znajdź sobie miejsce daleko od punktów żywnościowych i towarzyszących im zapachów, a jeszcze lepiej - na pokładzie (jeśli płyniesz statkiem).
Użyj przyprawy
Przyjmuj imbir lekarski 2 godziny przed podróżą i co 4 godziny w czasie jej trwania. Roślina ta działa niemal natychmiast i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych powodowanych przez leki konwencjonalne, takich jak senność lub nieostre widzenie. Zażywaj 100-200 miligramów standaryzowanego wyciągu w postaci kapsułki; lub żuj świeży imbir; lub pij herbatkę imbirową; albo wymieszaj kilka kropli nalewki z imbiru z ciepłą wodą. Możesz także jeść kandyzowane kłącze imbiru lub pogryzać imbirowe „orzeszki” albo imbirowe ciasteczka.
Suplementy na podróż
Dobrym ogólnie tonizującym środkiem na uspokojenie nerwów, więc i na złagodzenie choroby lokomocyjnej,jest magnez. Przyjmuj 500 miligramów z jedzeniem, godzinę przed podróżą. Witamina B6 może pomóc w złagodzeniu nudności. Zalecana dawka to 100 miligramów na godzinę przed podróżą i kolejne 100 miligramów 2 godziny później.
Leki homeopatyczne
Przyjmuj jedną dawkę stosownego leku w potencji 9CH tuż przed podróżą, a później, w miarę potrzeby, również w trakcie podróży. Wszystkie objawy choroby lokomocyjnej łagodzi Coc-culus; możesz też wybrać Tabacum,jeśli nawet najmniejszy ruch wywołuje nudności lub wymioty — zwłaszcza wówczas, gdy towarzyszy temu bladość lub pocenie się.
Pomocne plasterki
• Spróbuj nosić plasterki akupresuro we, zaprojektowane specjalnie dla ludzi cierpiących na chorobę lokomocyjną. Powinny być dostępne w aptekach. Po przyklejeniu stale uciskają one punkty odpowiedzialne za nudności.
• Jeśli nie masz plasterka akupresurowego, użyj ucisku własnych palców. Odwróć rękę, przedramieniem do góry. Znajdź punkt ucisku w odległości mniej więcej dwóch szerokości kciuka za zgięciem nadgarstka w stronę łokcia, w „dołku” między ścięgnami. Uciskaj ten punkt kciukiem, licząc powoli do 10. Powtarzaj ucisk 3 do 5 razy lub dotąd, aż nudności ustąpią.
Odwiedź aptekę
• Jeśli nic ci nie pomogło podczas poprzednich podróży, a nie chcesz się poddać, kup jakiś lek, najlepiej Aviomarin (Dimenhy-drynat) lub Diphergan (Prometazyna). Środki te musisz przyjąć przed podróżą, w przeciwnym razie nie będą działać. Przeczytaj wskazówki na opakowaniu, na ile godzin przed podróżą powinieneś połknąć tabletki.
Niewiele jest bardziej obrzydliwych doświadczeń niż zmywanie wymiocin z tylnego siedzenia. Nie ma jednak bezwzględnie bezpiecznych leków na chorobę lokomocyjną u dzieci. Dipherganu nie należy stosować u dzieci poniżej 3. roku życia, a u starszych dzieci - bardzo ostrożnie. Dostępny bez recepty Aviomarin ma granicę stosowania określoną na 5. rok życia. Najbezpieczniejszą wersją są leki homeopatyczne, w tym preparat Cocculinum, który nie ma ograniczeń wiekowych, więc można go bezpiecznie stosować.
Komentarze
0 comment