Krioterapia (leczenie zimnem) - Dla kogo? Jak wygląda zabieg? Przeciwwskazania
Krioterapia (leczenie zimnem) - Dla kogo?  Jak wygląda zabieg?  Przeciwwskazania
To metoda leczenia zimnem, w której wykorzystuje się reakcje obronne organizmu na chłód. Stosuje się ją w sanatoriach i centrach rehabilitacji.

Zazwyczaj, aby usprawnić krążenie, rozgrzewamy ciało. Niewiele z nas wie, że w kontakcie z niską temperaturą też dochodzi do poprawy krążenia (najpierw naczynia krwionośne mocno się obkurczają, a następnie szybko rozszerzają). Dzięki temu mechanizmowi dochodzi do samo leczenia (pozbywamy się nawet przewlekłych schorzeć), m.in. dlatego, że poprawa krążenia Idzie w parze z dużo lepszym dotlenieniem miejsca poddanego zabiegowi.

JAK WYGLĄDA ZABIEG KRIOTERAPII

To zależy od tego, czy będziemy się poddawać krioterapii miejscowej (lekarz ochładza przez kilka minut np. chory mięsień czy staw dyszą urządzenia, przypominającego syfon lub rurę odkurzacza), czy ogólnej (oziębia się całe ciało w kriokomorze. w której temp, wynosi od -100 do -160 stopni). Jeśli nie mamy skierowania, cena punktowego zabiegu to 9 zł. kriokomora to koszt ok. 30 zł/wejście.

DLA KOGO WSKAZANY ZABIEG KRIOTERAPII

❖    Krioterapia miejscowa zmniejsza ból, obrzęki i likwiduje stan zapalny. Jest stosowana w leczeniu chorób stawów, mięśni I skóry.

❖    Ogólna jest polecana przy cukrzycy. w chorobach reumatologicznych, pomaga również pozbyć się lęków (zabiegowi towarzyszy wyrzut wielu silnie działających hormonów: kortyzolu, endorfin, adrenaliny, testosteronu), nadpobudliwości, opóźnia starzenie się organizmu (znacząco poprawia m.in. wygląd skóry).

PRZECIWWSKAZANIA DO KRIOTERAPII

Choć zabieg jest skuteczny w leczeniu wielu chorób, jak każda metoda ma przeciwwskazania, m.in.:

❖    nadciśnienie

❖    niedoczynność tarczycy

❖    anemia ❖ choroby nerek

❖    nadwrażliwość na zimno

❖    miejscowe zaburzenia ukrwienia •:* neuropatie

❖    ostra niewydolność krążenia. Są jednak wyjątki, dlatego ostateczną decyzję o dopuszczeniu do zabiegu podejmuje lekarz.

ZASADY KORZYSTANIA Z KRIOKOMORY

TUŻ PRZED ZABIEGIEM NIE WOLNO SIĘ KĄPAĆ, brać prysznica, myć twarzy ani nakładać kremów czy balsamów.

IDĄC DO KOMORY, WKŁADAMY kostium kąpielowy, rękawiczki, czapkę (opaskę), grube skarpety, chodaki oraz maskę na twarz. Zdejmujemy też cala biżuterie,

KONIECZNE SĄ BADANIA - tuż przed wejściem pielęgniarka mierzy nam tętno i ciśnienie (wchodzimy, gdy są w normie)

W CZASIE POBYTU W KRIOKOMORZE TRZEBA SIĘ RUSZAĆ (chodzimy w miejscu). Oddychamy płytko i powoli. Nie wolno dotykać ścian (grozi to uszkodzeniami skóry!).

Z KOMORY WYCHODZIMY od razu po usłyszeniu sygnału (pierwsze wejścia trwają ok. 1 minuty, z czasem 3 min). TRZEBA wziąć SERIE ZABIEGÓW 10 do 30 (codziennie).

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!