Metody ANTYKONCEPCJI - jak wybrać najlepszą metodę antykoncepcji?
Metody ANTYKONCEPCJI - jak wybrać najlepszą metodę antykoncepcji?
Czas wakacji sprzyja częstszym kontaktom seksualnym. Upalne wieczory, nowe otoczenie i chęć przeżycia wyjątkowej przygody sprawiają, że chętniej uprawiamy seks. Jednak w wakacyjnej atmosferze nie zapominajmy o ANTYKONCEPCJI! Jak wybrać najlepszą metodę zabezpieczenia się przed ciążą i chorobami? Koniecznie przeczytajcie nasz poradnik!

Z pewnością wiele z Was stosuje antykoncepcję, by bez przeszkód móc czerpać przyjemność z seksu i nie obawiać się zajścia w ciążę czy zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Antykoncepcję powinniśmy mieć zawsze pod ręką, by móc się cieszyć urokami seksu. Czas wakacji szczególnie sprzyja zwiększeniu aktywności seksualnej, dlatego tym bardziej trzeba pamiętać o zabezpieczeniu, by w chwili podniecenia nie dać się ponieść emocjom, czego skutki możemy odczuwać przez całe życie. Dlatego zanim zdecydujecie się przeżyć chwile rozkoszy, nie zapomnijcie o antykoncepcji!

1. Prezerwatywa

Dostępna bez recepty w każdej aptece, a także w wielu sklepach, w tym całodobowych. Ta metoda antykoncepcji jest tania, zapobiega przed niechcianą ciążą, a do tego chroni przed chorobami. Według Światowej Agencji Zdrowia, stosowanie kondomu chroni nawet w 95 proc. przed zakażeniem wirusem HIV. Dzięki prezerwatywie zdecydowanie mniej osób choruje na kiłę czy rzeżączkę. Poza tym, w dzisiejszych czasach producenci prezerwatyw zadbali o to, by stosowanie ich wiązało się z dodatkową przyjemnością, stąd na rynku można znaleźć kondomy zapachowe, smakowe, wyposażone w wypustki. Większość marek dodaje do nich środki plemnikobójcze, nawilżające czy opóźniające wytrysk. Prezerwatywę nakłada się na penisa w stanie wzwodu, należy jednak uważać, by nie uszkodzić jej paznokciem lub biżuterią.

Wady stosowanie prezerwatywy: skuteczność zależny od tego, czy stosuje się ją z należytą ostrożnością; możliwość wystąpienia uczulenia na lateks; podrażnienia ścianek pochwy; obniżenie doznań seksualnych.

Cena: ok. 10 zł za 3 sztuki

CZYTAJ TAKŻE: Co zmniejsza skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

2. Pigułka antykoncepcyjna

Niezwykle popularny środek antykoncepcyjny wydawany na receptę. Istnieje kilka generacji pigułek, najnowsza, czwarta, zawiera hormon drospirenon lub dienogest. W stosunku do wcześniejszych generacji leki z tej grupy rzadziej powodują efekty uboczne w postaci zatrzymywania wody w organizmie, uczucia opuchnięcia, korzystnie wpływają na stan skóry i włosów, pomagają zwalczyć bolesne miesiączki. Nie oznacza to jednak, że każda kobieta w taki sam sposób będzie reagowała na przyjmowane hormony, dlatego w razie złego samopoczucia po stosowaniu jednego rodzaju pigułek warto poprosić ginekologa o polecanie innego rodzaju tabletek. Ten rodzaj antykoncepcji wymaga regularnego przyjmowania - jedna tabletka co 24 godziny. W razie pominięcia jednej dawki skuteczność metody spada!

Wady pigułki antykoncepcyjnej: konieczność regularnego stosowania, możliwość wystąpienia skutków ubocznych (przebieranie na wadze, suchość w pochwie, zatrzymanie wody w organizmie, nudności, obrzęk piersi).

Cena: 20-50 zł za cykl (21 tabletek)

3. Zastrzyk antykoncepcyjny Depo-Provera:

Występują dwa typy zastrzyków antykoncepcyjnych: zawierające zarówno estrogen, jak i progestagen (podawane co miesiąc, niedostępne w Polsce) oraz takie, w skład których wchodzi jedynie progesteron (stosowane co trzy miesiące). Zastrzyk robi się domięśniowo w pośladek lub ramię, dlatego musi go zatwierdzić i wykonać lekarz. Ta metoda antykoncepcyjna jest wygodna dla kobiet, które mają skłonność do zapominania o tabletkach. Warto jednak dobrze przemyśleć decyzję o stosowaniu tej metody antykoncepcji, ponieważ tak duża dawka hormonu może pozostawić nieodwracalne skutki!

Wady zastrzyku antykoncepcyjnego: przywracania płodności trwa od 1 roku do 2 lat po ostatnim zastrzyku, wzdęcia, nudności, zapalenie pochwy, zmiany apetytu, bóle pleców, zawroty głowy, brak miesiączki, bolesność piersi, obfite i nieregularne miesiączki,  upławy, uderzenia gorąca, trądzik.  

Cena: ok. 40 zł (raz na trzy miesiące)

CZYTAJ TAKŻE: Czy tabletki antykoncepcyjne są szkodliwe?

4.  Krążek (pierścień) dopochwowy NuvaRing:

Gumowy krążek, który należy umieścić w pochwie pierwszego dnia cyklu w taki sposób, by miał stały kontakt z błoną śluzową. Po założeniu pierścień pozostaje w pochwie przez 3 tygodnie. Po tym czasie należy go wyjąć i zrobić 7-dniową przerwę. Krążki są do kupienia tylko na receptę, a lekarz powinien dodatkowo określić optymalny rozmiar pierścienia. W przypadku tej metody antykoncepcji należy pamiętać, żeby co kilka dni należy kontrolować, czy pierścień nie wysunął się z pochwy i czy przylega do błony śluzowej.

Wady krążka dopochwowego: zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia pochwy, zapalenia szyjki macicy, zakażenia układu moczowego. Do częstych działań niepożądanych zaliczają się: bóle głowy, zapalenie pochwy, upławy, migrena, bóle brzucha, trądzik, tkliwość w piersiach, obniżenie nastroju, zmniejszenie libido, nudności, bolesne miesiączki, uczucie dyskomfortu w pochwie.

Cena: ok. 50-70 zł za sztukę lub ok. 120-140 za trzy sztuki.

5. Wkładka (spirala) domaciczna

Wykonaną z miedzi spiralę umieszcza w macicy lekarz. Poprawnie założona może być skuteczna nawet przez 10 lat! Jest wydawane są bez recepty, jednak jej założenia musi dokonać lekarz ginekolog. Charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, jednak należy zwracać uwagę, czy się nie przesunęła lub nie wysunęła, co może prowadzić do ciąży pozamacicznej. Znaczące jest to, że płodność powraca niemal od razu po wyjęciu spirali. Na spiralę najczęściej decydują się kobiety po 40. roku życia, które mają już za sobą porody.

Wady spirali: zwiększa się ryzyko zapalenia pochwy, macicy i dróg moczowych, podczas zakładania może dojść do przebicia macicy, miesiączki mogą być bardziej bolesne.

Cena: od 50 zł do 800 zł

Przeczytaj także:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!