
views
Alkohol to najpowszechniejsza używka na świecie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wpadli w alkoholizm, dlatego nie starają się walczyć z uzależnieniem. Alkohol to substancja społecznie akceptowalna jako środek na rozluźnienie, lepszy humor i dobrą zabawę. Okazuje się jednak, że narosła wokół alkoholu mity nie zawsze mają racjonalne uzasadnienie, a w wielu przypadkach stanowią tylko wyraz ludowej mądrości. Kenneth R. Warren z amerykańskiego National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) specjalnie dla Huffington Post przygotował zestawienie, w którym obala 9 najbardziej znanych mitów na temat alkoholu. Koniecznie przeczytajcie!
1. Można prowadzić samochód godzinę po spożyciu alkoholowego drinka
Okazuje się, że przetworzenie jednego drink lub jedno małe piwo przez nasz organizm trwa ponad dwie godziny, a nie, jak się powszechnie wierzy, godzinę. Ponadto, szybkość procesu jest uzależniona od zależności - 100 mg alkoholu na kilogram masy ciała na godzinę. Osoby drobniejsze potrzebują więcej czasu, by zneutralizować alkohol.
2. Nie da się przyspieszyć trzeźwienia
Ani kubek gorącej kawy, ani zimny prysznic nie przyspieszą trzeźwienia. Co więcej, dr Warren zauważa, że picie kawy po spożyciu alkoholu może wyrządzić więcej szkód niż dać korzyści. Kofeina tylko pobudza organizm, który nadal będzie pod wpływem alkoholu. My jednak możemy mieć sztuczne poczucie nie bycia pijanym.
CZYTAJ TAKŻE: Czy jestem uzależniony/a od alkoholu? Test na alkoholizm
3. Mieszanie alkoholi wzmaga kaca
Jak wykazały badania dr. Warrena, mieszanie rodzajów alkoholu nie wpływa na rodzaj kaca. Złe samopoczucie jest efektem spożycia nadmiernej ilości alkoholu.
4. Picie piwa skutkuje piwnym brzuszkiem
Piwny brzuch w zdecydowanej większości przypadków jest efektem spożywania wysokokalorycznych przekąsek podczas picia. Samo piwo, choć wysokokaloryczne, nie wpływa w sposób absolutny na powstanie brzuszka.
5. Alkohol pomaga dobrze się wyspać
Prawdą jest, żre alkohol pomóc może w zaśnięciu, jednak powoduje częste przebudzanie się w nocy, zwłaszcza w fazie REM. Przez to sen staje się mniej wartościowy, a my nie mamy okazji naprawdę się wyspać.
6. Witaminy pozwalają uniknąć kaca
Nie jest prawdą, że wypicie witaminowego shake'a sprawi, że następnego dnia nie będziemy odczuwali skutków picia alkoholu. Nie ma żadnych dowodów na to, że napoje zawierające tiaminę, kwas foliowy, witaminy B6 i B12, które rzekomo mają stanowić ochronę przed kacem, rzeczywiście działają.
CZYTAJ TAKŻE: Jak zwalczyć kaca w 5 minut! Domowe sposoby na kaca.
7. Solidne śniadanie postawi Cię na nogi
Dr Warren zauważa, że wszelkie cudowne posiłki na kaca nie działają. Najważniejsze jest to, co jemy, zanim zabierzemy się za alkohol i to, co jemy w trakcie picia. Jedzenie obniża poziom absorpcji alkoholu do krwi, więc jego stężenie będzie niższe niż wtedy, gdy nic nie zjemy.
8. Upicie się do nieprzytomności nie jest niczym szczególnym
- Odruchy, które utrzymują nas przy życiu, jak kaszlenie, dławienie się, czy oddychanie, mogą zaniknąć całkowicie i spowodować śmierć bezpośrednio lub, co znacznie częstsze, pośrednio, poprzez zadławienie się własnymi wymiocinami - informuje dr Warren na łamach Huffington Post. - Ludzie muszą uważać na to, ile piją i upewniać się, że nie narażają swojego życia na zagrożenie - kończy naukowiec.
Komentarze
0 comment