
views
Co prawda coraz częściej wybieramy zamiast napojów zwykłych te oznaczone terminem „light”, wszystko przez presję dotyczącą dbania o figurę. Niestety niewiele pomoże obniżona wartość cukru, jeśli w napoju występują inne składniki, które fatalnie działają na nasz organizm. W końcu dieta odchudzająca ma być przede wszystkim zdrowa!
Badania, badania i Amerykanie
Któż inny jeśli nie Amerykanie powinni badać znaczenie składu napojów light na zdrowie człowieka. W USA nie tylko odsetek osób z BMI wskazującym na otyłość i nadwagę jest największy, to także w Stanach Zjednoczonych mamy do czynienia z największą konsumpcją napojów gazowanych i to wszystkich możliwych typów.
Wyniki przeprowadzonych w USA badań są dość szokujące. Choć kalorii za sprawą napojów light przyswajamy mniej, to jednak nie ustrzega nas od tycia, a dodatkowo zapadamy na choroby układu krążenia i cukrzycę.
Przeczytaj: Czy produkty light powodują otyłość?
Na University of Texas przez 10 lat prowadzono badania na temat wpływu napojów z obniżoną ilością cukru na zdrowie człowieka. Ich analizy wykazały, że napoje określane jako dietetyczne tak naprawdę nieszczególnie korzystnie wpływają na naszą wagę. Jak to zbadano?
Grupę badanych podzielono na dwa zespoły. Osoby z pierwszego zespołu nie piły napojów gazowanych w ogóle, zaś osoby z drugiego zespołu piły wyłącznie napoje light. W efekcie po kilkunastu tygodniach okazało się, że w grupie pijącej dwa razy dziennie napoje light, zaobserwowano przybranie na wadze u aż 70 procent badanych.
Cukier i glukoza – o co chodzi?
W napojach light słodki smak zostaje uzyskany głównie przez dodatek aspartamu. Składnik ten nie zawiera co prawda tyle kalorii co zwykły cukier, jednak znacznie podnosi poziom glukozy we krwi, a to z kolei prowadzi do zwiększenia ryzyka rozwoju cukrzycy.
I tu znów musimy zwrócić się do amerykańskich badań, które analizowały wpływ napojów light na ponad 2500 mieszkańców Manhattanu. Wyniki wykazały, że u tych, którzy pili napoje light ryzyko problemów naczyniowych u było o 61 proc. wyższe niż u osób unikających przygód z napojami bez cukru.
Przeczytaj: Czy produkty typu light ułatwiają odchudzanie?
Co więcej, tak popularny w niektórych napojach oraz produktach spożywczych aspartam prowadzi do innego, dość dziwnego zjawiska, a mianowicie wytworzenia w organizmie metanolu, czyli najprostszego pod względem budowy alkoholu. Co prawda ilość tego alkoholu wytworzona po spożyciu niewielkiej ilości napojów gazowanych nie jest groźna, ale długoterminowe przyswajanie produktów z aspartamem może prowadzić do zaburzeń wzroku.
Komentarze
0 comment