views
Australijska agama kołnierzasta nie przekracza metra długości. Jak na prawdziwego smoka przystało, ma rozkładaną kryzę wokół głowy. Agamy potrafią szybko biegać na tylnych nogach. Niektóre z nich latają dzięki fałdom skórnym rozpiętym na ruchomych żebrach i dlatego noszą nazwę latających smoków.
W Ameryce Południowej i Środkowej żyją bazyliszki. Nie są to jednak smoki, które zabijają wzrokiem, ale jaszczurki, które... potrafią biegać po wodzie! Mają specjalne wypustki po obu stronach palców i bardzo szybko przebierają nogami.
Legwan morski to jedyna jaszczurka żyjąca w morzu i jedyny wegetarianin wśród mięsożernych kuzynów. Dorasta do długości 1,7m, żyje na wyspach Galapagos i żywi się morskimi glonami. „Smoczego" wyglądu nadaje mu grzebień na grzbiecie.
Jednym z najdziwaczniejszych „smoków" jest moloch straszliwy. Ciało tej australijskiej jaszczurki jest pokryte guzami, kolcami i rogami. Dzięki temu „strojowi", zwierzę nie musi szukać wody - osiadająca rosa spływa w zagłębienia w jego skórze, zbierając się w kącikach paszczy.
Polskie smoki są nieduże. Samce traszek, czyli trytonów, na okres godów, które odbywają w wodzie, przybierają jaskrawe barwy i przywdziewają prawdziwie „smoczy" grzebień
Komentarze
0 comment