Czy smoki istnieją naprawdę?
Czy smoki istnieją naprawdę?
Czy smoki istnieją naprawdę? Na wyspie Komodo w Indonezji żyje największa na świecie jaszczurka - waran - nazywany smokiem. Zwierzęta te mierzą 3,5 m i ważą nawet 165 kg. Mogą żyć 50 lat. Chociaż są padlinożerne, potrafią upolować jelenia, a nawet bawołu. Smok z Komodo ma duże, zakrzywione zęby i śmiercionośną ślinę. Nie musi wytwarzać jadu - w jego paszczy żyją miliony bakterii. Ugryziona przez warana ofiara zdycha z powodu zakażenia krwi.

Australijska agama kołnierzasta nie przekracza metra długości. Jak na prawdziwego smoka przystało, ma rozkładaną kryzę wokół głowy. Agamy potrafią szybko biegać na tylnych nogach. Niektóre z nich latają dzięki fałdom skórnym rozpiętym na ruchomych żebrach i dlatego noszą nazwę latających smoków.

W Ameryce Południowej i Środkowej żyją bazyliszki. Nie są to jednak smoki, które zabijają wzrokiem, ale jaszczurki, które... potrafią biegać po wodzie! Mają specjalne wypustki po obu stronach palców i bardzo szybko przebierają nogami.

Legwan morski to jedyna jaszczurka żyjąca w morzu i jedyny wegetarianin wśród mięsożernych kuzynów. Dorasta do długości 1,7m, żyje na wyspach Galapagos i żywi się morskimi glonami. „Smoczego" wyglądu nadaje mu grzebień na grzbiecie.

Jednym z najdziwaczniejszych „smoków" jest moloch straszliwy. Ciało tej australijskiej jaszczurki jest pokryte guzami, kolcami i rogami. Dzięki temu „strojowi", zwierzę nie musi szukać wody - osiadająca rosa spływa w zagłębienia w jego skórze, zbierając się w kącikach paszczy.

Polskie smoki są nieduże. Samce traszek, czyli trytonów, na okres godów, które odbywają w wodzie, przybierają jaskrawe barwy i przywdziewają prawdziwie „smoczy" grzebień

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!