views
W przebiegu gorączki reumatycznej może rozwinąć się pląsawica, polegająca na mimowolnych ruchach ciała oraz drganiach mięśni twarzy.
Od czasu gdy w leczeniu anginy na większą skalę zastosowano antybiotyki, częstotliwość występowania gorączki reumatycznej spadła o przeszło 90% w porównaniu do lat 50. W ostatnich latach zaobserwowano jednak sporadyczne przypadki tej choroby, wywołane przez nowe szczepy streptokoków.
Badania diagnostyczne Chociaż nie wszystkie przypadki anginy paciorkowcowej prowadzą do rozwoju gorączki reumatycznej, każdy przypadek zapalenia gardła u dziecka trwający dłużej niż kilka dni powinien być skonsultowany przez lekarza. Lekarz może pobrać próbkę wydzieliny w celu wykonania posiewów.
Jeżeli pomimo niewystąpienia anginy stwierdza się inne objawy wskazujące na gorączkę reumatyczną, należy określić podiom antystreptolizyn w surowicy krwi oraz wykonać badanie elektrokardiograficzne, w celu dokonania oceny stopnia uszkodzenia serca. Pomocne może być też badanie płynu stawowego.
Nawet wiele lat po pierwszej infekcji badanie serca może wykazać szmer wskazujący na ewentualne uszkodzenie zastawki dwudzielnej i innych struktur serca. Ostateczną diagnozę pozwoli postawić badanie echokardiograficzne, czyli badanie ultradźwiękowe serca.
Jak leczyć gorączkę reumatyczną ?
W leczeniu gorączki reumatycznej stosuje się antybiotyki eliminujące streptokoki, a następnie profilaktycznie podaje się antybiotyki w mniejszej dawce, aby zapobiec nawrotom choroby. Profilaktyka może polegać na domięśniowym podawaniu penicyliny raz w miesiącu albo na codziennym przyjmowaniu doustnej dawki sulfonamidów lub penicyliny. Niektórzy lekarze stosują długotrwałą profilaktykę antybiotykową; inni zalecają przyjmowanie antybiotyków tylko przez pierwsze lata po napadzie gorączki reumatycznej.
Profilaktyczne leczenie antybiotykami należy wznawiać przed zabiegami stomatologicznymi i chirurgicznymi i kontynuować po zabiegu, co pozwala uniknąć zapalenia wsierdzia (zob. s. 407), poważnej infekcji błony wyściełającej wnętrze serca i zastawki.
W przypadku niewielkiego nasilenia zapalenia stawów może wystarczyć podawanie kwasu acetylosalicylowego lub innego leku przeciwbólowego. Przy zapaleniu stawów o większym nasileniu podaje się duże dawki kwasu acetylosalicylowego i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
W przypadku zapalenia serca stosuje się duże dawki kwasu acetylosalicylowego (z prednizonem lub innym lekiem steroidowym). Zaburzenia rytmu serca są leczone lekami antyarytmicznymi; inne leki nasercowe przepisuje się w zależności od potrzeb.
Czasami konieczne jest leczenie chirurgiczne uszkodzonej zastawki lub zastąpienie jej zastawką sztuczną.
Inne metody leczenia
Aromaterapia i masaż Terapeuci mogą wykonywać delikatne masaże bolących stawów, używając olejków z eukaliptusa, mięty, macierzanki lub rozmarynu. Nie powinno się wykonywać masaży i innych zabiegów przy dużym stanie zapalnym stawów.
Ziołolecznictwo W obniżeniu gorączki pomóc może np. herbatka przygotowana z połączenia mniszka lekarskiego z miętą pieprzową. Na wzmocnienie serca zaleca się czosnek i cebulę.
W celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu stawów zielarze czasami przepisują kapsułki z białej brzozy, które zawierają salicylany. Bóle stawów łagodzą również okłady z żywokostu i arniki.
Dobry skutek daje też stosowanie ziołowych preparatów medycyny tybetańskiej, np. Pokhung, Sentheng 25 czy Poekar .
Tai chi Te łagodne i harmonijne ćwiczenia o niewielkim zasięgu ruchowym są szczególnie wskazane dla osób z zapaleniem stawów, pląsawicą i zmniejszoną wydolnością serca. Wykonywane systematycznie wpływają na polepszenie samopoczucia chorego, co przyspiesza jego powrót do zdrowia.
Samoleczenie
Ponieważ duże dawki kwasu acetylosalicylowego stosowane w leczeniu zapalenia w przebiegu gorączki reumatycznej mogą powodować ciężkie podrażnienie błony śluzowej żołądka, należy przyjmować kwas acetylosalicylowy i inne leki przeciwzapalne łącznie z posiłkami. Jeżeli dolegliwości żołądkowe nie ustępują, trzeba poprosić lekarza o przepisanie takiej postaci kwasu acetylosalicylowego, która rozpuszcza się w jelicie cienkim. Kwas acetylosalicylowy może również wywołać inne niepożądane skutki, szczególnie szum i dzwonienie w uszach, pogorszenie słuchu, niemiarowe bicie serca, łatwe siniaczenie się i krwawienia.
W przypadkach gorączki reumatycznej, przebiegających z ciężkim zapaleniem serca i stawów, bezwzględnie wskazany jest odpoczynek w łóżku. Dawniej zalecano pacjentom leżenie miesiąc po ustąpieniu objawów. Obecnie przeważa pogląd, że długie leżenie w łóżku może powodować niepotrzebne problemy natury psychologicznej. I
Inne przyczyny dolegliwości reumatycznych Objawy podobne jak w gorączce reumatycznej mogą występować w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów. W zależności od wieku pacjenta i objawów lekarz może brać pod uwagę takie choroby, jak: choroba z Lyme, rehmatoidalne zapalenie stawów, reakcje na leki i powikłania w przebiegu rzeżączki.
Komentarze
0 comment