views
Mocny, specyficzny zapach ciała wywołuje wiele pokarmów, zwłaszcza cebula i czosnek oraz napoje alkoholowe. Zapach wydzielają głównie pachy, narządy płciowe i stopy, ponieważ pot z tych okolic nie może szybko wyparować, co sprzyja aktywności bakterii oraz grzybów. Badania diagnostyczne Nieprzyjemny zapach ciała rzadko jest spowodowany zagadkową przyczyną - zwykle ustępuje po umyciu - jeżeli jednak się utrzymuje, należy rozważyć różne jego przyczyny.
Jedną z nich może być nieleczone zakażenie, np. skóry, ropiejące pod nieprzepuszczającą powietrza odzieżą. Najczęstszym powodem przykrego zapachu stóp jest tzw. stopa atlety, czyli grzybica stóp. Drożdżakowe zapalenie pochwy daje rybi zapach. Zgorzel (martwica tkanki) wydziela zapach gnijącego mięsa.
Również niektóre leki powodują specyficzny zapach. Należą do nich np. często stosowane miejscowo, powszechnie dostępne preparaty przeciwtrądzikowe, zawierające nadtlenek benzoilu. Z tego względu lekarz powinien dokonać przeglądu leków używanych miejscowo lub doustnie, w celu oceny, czy nie stanowią źródła niepożądanego zapachu.
Przykry zapach wynika też nieraz z wadliwego metabolizmu pewnych pokarmów lub grup pokarmów. Jeżeli jest to stała dolegliwość, należy poprosić lekarza, by prześledził dietę w celu znalezienia przyczyny. Na przykład pokarmy bogate w cholinę, zawartą w jajach, wątrobie oraz roślinach strączkowych, powodują niekiedy specyficzny zapach potu; poprawę może przynieść ich eliminacja z diety.
Leczenie
Praktycznie nieprzyjemny zapach ciała nie wymaga leczenia, z wyjątkiem przypadków związanych z zakażeniem lub inną chorobą. W zwalczaniu grzybicy stóp skuteczne są stosowane miejscowo kremy i pudry przeciwgrzybicze, a większość zakażeń drożdżakowych pochwy ustępuje pod wpływem leków przeciwdrożdżakowych. Dostęp powietrza do owrzodzeń skóry, usunięcie chorej tkanki i przyjmowanie właściwych antybiotyków to na ogół skuteczny sposób leczenia owrzodzeń i zakażeń skóry. Tkankę zgorzelinową trzeba usunąć chirurgicznie. Jeżeli przyczyną zakażenia są zaburzenia krążenia, one również muszą być leczone.
Inne metody leczenia
Zapach potu usuwają naturalne dezodoranty dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Skuteczne są też inne alternatywne metody.
Ziołolecznictwo Łagodne działanie przeciwpotne mają ekstrakty z ziół ściągających: leszczyny, szałwii, bukwicy, stosowane bezpośrednio na skórę. Kilka kropli olejku miętowego dodanych do kąpieli działa jak naturalny dezodorant.
Leczenie dietę Oprócz oceny, czy zmiana diety pozwoli usunąć przykry zapach potu, dietetyk może zasugerować pacjentowi przyjmowanie cynku lub magnezu, uważa się bowiem, że u niektórych osób przeciwdziałają one wydzielaniu nieprzyjemnego zapachu.
Samoleczenie
W zdecydowanej większości przypadków wystarcza proste samoleczenie. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, należy codziennie dokładnie się myć i nie zastępować kąpieli perfumami, dezodorantami i środkami przeciw poceniu. (Nie wolno też stosować tych środków na skórę uszkodzoną lub pokrytą wysypką.) Dezodoranty w kulce i kremie są lepsze od aerozoli, które zawierają substancje szkodliwe dla płuc i środowiska. Okolice narządów płciowych trzeba myć codziennie łagodnym mydłem i wodą. Kobiety powinny unikać częstego przemywania środkami do higieny intymnej, ponieważ drażnią one wrażliwą tkankę.Nie wystarczy jednak usunąć przykrego zapachu z ciała, trzeba go także wyeliminować z odzieży. Jeżeli nie poskutkuje pranie detergentami, należy zamoczyć garderobę co najmniej na godzinę w cieplej wodzie z solą (w proporcji 3 łyżki stołowe soli na litr wody).
Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu stóp spowodowanego bakteryjnym zakażeniem, podiatrzy (specjaliści od chorób stóp) zalecają:
⦁ Nosić buty wykonane z surowców naturalnych, takich jak skóra i płótno bawełniane, które przepuszczają powietrze.
⦁ Zmieniać obuwie, zwłaszcza sportowe, by mogło wyschnąć. Wskazane jest także wsypywanie do tenisówek, adidasów itp. dezodorantu do stóp w pudrze.
⦁ W gorące dni nosić odkryte buty, które umożliwiają cyrkulację powietrza.
⦁ Nosić do obuwia sportowego białe bawełniane skarpety. Po ćwiczeniach myć stopy ciepłą wodą z mydłem, suszyć je dokładnie, zmieniać skarpety i buty.
Jeżeli grzybica stóp nie ustępuje po tygodniu samoleczenia, należy zgłosić się do dermatologa, by przepisał odpowiedni lek. Czasami jednak zakażenie obejmuje także paznokcie i w takich przypadkach bywa bardzo trudne do leczenia.
Inne przyczyny nieprzyjemnego zapachu ciała
Niekiedy przyczyną nieprzyjemnego zapachu ciała są poważne choroby, takie jak cukrzyca lub rak.
Komentarze
0 comment