Pulp Fiction (1994) - Cały Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
Pulp Fiction (1994) - Cały Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
Filmy oddziałujące na widza nie powstają często. "Pulp Fiction", trzecia produkcja Quentina Tarantino, reżysera nietuzinkowego, o którym zwykło się mówić, że jego styl odbił piętno na późniejszych produkcjach, na pewno do takich filmów należy.

Informacje o filmie: Pulp Fiction (1994)

Reżyseria: Quentin Tarantino
Scenariusz: Quentin Tarantino
Zdjęcia: Andrzej Sekuła
Muzyka: Rolf Johnson
Scenografia: David Wasco
Producent: Lawrence Bender, Danny DeVito
Gatunek: Czarna komedia, Sensacyjny
Produkcja: USA
Dystrybucja: Imperial
Studio: Miramax Films
Czas trwania: 154 min.

Recenzja filmu: Pulp Fiction (1994)

Na fabułę filmu składa się kilka historii, które łączą się w jedną całość. W pierwszej z nich mamy zatem do czynienia z dwójką gangsterów - Vincentem (John Travolta) oraz Julesem (Samuel L. Jackson), pracującymi dla Marcelluse'a Walles'a (Ving Rhames), specjalistami od ściągania długów. Gdy ktoś nie chce płacić lub próbuje oszukać szefa, do akcji wchodzą Vincent i Jules, a wtedy okazuje się, że zgubiony towar z łatwością się odnajduje. Kolejną historią jest opowieść o Butch'u (Bruce Willis) - bokserze, który decyduje się sprzedać jedną ze swoich walk. Jednak w czasie meczu Butch, świadomy przewagi nad rywalem, postanawia nie dotrzymać zobowiązania wobec Walles'a i wygrywa pojedynek. Bohaterami trzeciej historii są Ringo (Tim Roth) i Yolanda (Amanda Plummer) - początkujący bandyci, których życiowym zajęciem staje się obrabowywanie banków, jubilera, czy restauracji. To oni w wielkim stylu rozpoczynają i kończą film.
Opowieści te zostały przedstawione bez zachowania jakiejkolwiek chronologii, a sceny z nich wzięte - dokładnie przemieszane. Jednak w ten sposób film zyskuje na oryginalności i niepowtarzalności. W filmie nie brak gwiazd wielkiego formatu, a na główny plan wysuwają się Travolta oraz Jackson, którzy byli nominowani w 1995 roku do nagrody Oscara.
Ciekawie przedstawiają się same postacie. Vincent niedawno powrócił z Amsterdamu, gdzie zażył wolności w "hasz barach", a po powrocie nie unika mocniejszych używek. Jego partnerem jest Jules - to on prowadzi rozmowę podczas egzekucji długów i do niego należy ostatnie słowo. Wierzy on również w opatrzność boską, czemu daje wyraz recytując z wielkim namaszczeniem słowa z Biblii. Jest to człowiek stanowczy, dlatego bardzo często Vincent nie chcąc już słuchać natrętnego partnera wycofuje się i przyznaje mu rację. Kolejną intrygującą postacią jest bokser Butch. Bohater ten łamie stereotyp bezmyślnego i tępego boksera ośmielając się oszukać Wallesa. Specyficznym epizodem jest ten, w którym do akcji wkracza Wolf, człowiek od radzenia sobie z problemami. Takim problemem może być trup z poharataną twarzą na tylnym siedzeniu samochodu, ubrudzonym jego wnętrznościami i krwią. Umiejętności Wolfa bardzo się bohaterom przydadzą, pomimo to wątek ten jest niepotrzebną stratą czasu i jedynie spowalnia akcję.
"Pulp Fiction" należy do filmów opowiadających o gangsterach, dla których zbicie pięciu, czy dziesięciu ludzi nie ma najmniejszego znaczenia - traktują to po prostu jako swój zawód. Widza zatem nie dziwi widok wyjmowanych na każdym kroku pistoletów, czy notoryczne używanie wulgaryzmów - słowa oznaczającego panią lekkich obyczajów użyto 271 razy. Kilka lat później Guy Ritchie próbował przebić ten wynik, jednak w jego "Porachunkach" znalazło się "tylko" 153 słowa tego rodzaju.
Zapadającą głęboko w pamięć sceną jest słynny taniec Mii (Uma Thurman), żony Wallesa, z Vincentem, czy też próby Vincenta ratowania Mii z zapaści wywołanej przedawkowaniem narkotyków. Radzę też zwrócić uwagę na ciekawą regularność - za każdym razem, gdy Vincent wraca z toalety, zastaje niemiłą sytuację. Tarantino nawiązuje tutaj do wielu filmów. Spotkamy kilka postaci, które znamy z jego wcześniejszych obrazów, jak na przykład barman z lokalu, do którego poszedł Vincent z panią Walles, a który pojawił się wcześniej we "Wściekłych psach". We wspomnianym już tańcu Vincent i Mia parodiują sceny z filmów z Johnem Travoltą z lat sześćdziesiątych. Zwłaszcza jednak obsadzenie Christophera Walkena w roli żołnierza powracającego z wojny w Wietnamie i przekazującego zegarek ojca młodemu Butchowi, nabiera szczególnej wymowy jeżeli przypomnimy sobie "Łowcę jeleni". Oprócz tego, reżyser wymyśla i stosuje w różnych filmach np. swoją własną markę papierosów "Red Apple".

"Pulp Fiction" jest filmem z rodzaju tych, które należy zobaczyć. Niestety produkcja nie otrzymała zbyt wielu ważnych nagród - stało się tak być może dlatego, że bój o Oscary toczyła z wyśmienitym "Forrestem Gumpem".

Gdzie obejrzeć cały film za darmo: Pulp Fiction (1994)

Obecnie film: Pulp Fiction (1994) można obejrzec za pośrednictwem platform VOD.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!