Jak się kłócić, czyli czego nie mówić podczas kłótni?
Jak się kłócić, czyli czego nie mówić podczas kłótni?
W każdym związku zdarzają się sprzeczki. Nie da się tego uniknąć. Każda z nas ma czasami gorszy dzień i wszystko ją denerwuje. Podobnie dzieje się z naszymi partnerami. Wtedy łatwo o kłótnię. Ważne by nie ranić drugiej osoby. Niech to będzie wstęp do dyskusji, wymiany poglądów i kompromisów.

Dlaczego się kłócimy?

 Każdy człowiek ma chwile, w której musi wylądować nagromadzone w sobie emocje. Kłótnia jest jak burza, która oczyszcza atmosferę. Jest wentylem bezpieczeństwa. Bez niej związek może umrzeć śmiercią naturalną. Nie można przecież wiecznie zachowywać urazy i tłumić negatywne emocje. Kłótnia jest nam potrzebna by związek mógł się rozwijać. Różnimy się między sobą, mamy inne poglądy na wiele spraw i inne oczekiwania. Do tego nie jesteśmy idealni. To musi kiedyś doprowadzić do sprzeczki. Nie należy przemilczać  swojego rozczarowania i oczekiwań. Negatywne emocje, które nie znajdują ujścia mogą doprowadzić do załamań nerwowych, nerwic i depresji. Mogą przyczynić się nawet do chorób somatycznych. Wrzody żołądka, nadciśnienie tętnicze, zawał i wiele innych. Dlatego należy z sobą rozmawiać. Gdy rozmowa nie pomaga przychodzi pora na kłótnię.

Jak się kłócić?

 Aby rozładować napiętą sytuację lecz przy tym nie zniszczyć swojego związku trzeba przestrzegać kilku zasad. Nie chcemy przecież by partner się spakował i wyprowadził lecz by nas zrozumiał i spełnił nasze oczekiwania. Taka kłótnia wymaga klasy. To niełatwe, gdy górę biorą emocje. Podstawową zasadą  jest by nie wracać w złości do przeszłości. Nie wypominamy partnerowi wszystkich jego przewinień z ostatnich dziesięciu lat. Mówimy o tym co dzieje się obecnie. Kolejną sprawą jest nie udowadnianie mu, że to my jesteśmy lepsi. Nikt nie lubi czuć się tym gorszym a na dodatek do niczego nas to nie doprowadzi. Jeżeli kłócimy się o coś konkretnego starajmy się by tylko to było tematem naszej sprzeczki. Nie odbiegajmy od tematu bo nie wiemy dokąd nas to zaprowadzi. Nawet jeżeli jesteśmy przekonane o winie partnera dajmy mu szansę na wyrażenie własnych argumentów. Nie przerywajmy mu. Wysłuchajmy i spróbujmy przyjąć jego punkt widzenia. Kłócąc się starajmy się uważnie dobierać słowa. Może się zdarzyć, że powiemy coś czego wcale nie myślimy. Wulgaryzmy są niedopuszczalne. Jeżeli nazwiemy partnera idiotą a on odwdzięczy nam się mówiąc, że jesteśmy zbyt grube to o porozumieniu niema już mowy. Nawet gdy zakończymy kłótnię, będziemy pamiętać te słowa jeszcze bardzo długo. Chcemy poprawić nasze stosunki a nie je zepsuć. Panujmy więc nad naszym językiem. Nie oceniajmy partnera tylko mówmy o naszych uczuciach. Ocenę przyjmie jako atak i odpowie w ten sam sposób. Ostatnia uwaga to: nie należy przesadzać z wysokością głosu. Nie chcemy przecież być rozrywką dla sąsiadów ani też bolącego gardła następnego dnia.

Zakończenie kłótni

 Kłótnia powinna zakończyć się porozumieniem. Należy ustalić kompromis, który zadowoli obie strony. Jeżeli nam się to nie uda i zakończymy kłótnię bez dogadania się, to nasz związek czekają trudne chwile. Partnerzy oddalają się od siebie i coraz trudniej będzie im się porozumieć. Dobrze przeprowadzona kłótnia prowadzi do pogodzenia się z partnerem. Uwalnia od niechęci i żalu do niego. Można po niej przejść do rozmowy o uczuciach. Związek po dobrej kłótni, jest bardziej satysfakcjonujący dla obojga partnerów.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!