Jakie są rodzaje kawy?
Jakie są rodzaje kawy?
Pochodzący z górskich regionów Etiopii i graniczącego z nimi płaskowyżu sudańskiego, krzew kawowy, rozprzestrzenił się tymczasem i opasał - dosłownie - całą ziemię. Występuje wszędzie tam, gdzie panuje wyrównana temperatura, bez upałów, ale i bez mrozu, chętnie na wyżynie, nie potrzebuje zbyt wiele słońca, wymaga natomiast wody.

Jakie są rodzaje kawy?

Kawa, coffea, należy do rodziny marzanowatych (Rubiaceae). Znanych jest około 500 rodzajów i ponad 6000 odmian.

Jednak do produkcji kawy wykorzystuje się jedynie cztery odmiany, przy czym 99% produkcji przypada na dwie najbardziej znane: Coffea Arabica i Coffea Robusta. Coffea Liberia i Coffea Excelsa mają mniejsze znaczenie.

Filiżanki smakoszy kawy w około 60% zapełnia właśnie arabica. Zawiera ona wprawdzie o połowę kofeiny mniej niż robusta, góruje jednak nad nią aromatem. Krzewy robusty odznaczają się natomiast większą odpornością na choroby.

Kawa rosnąca na terenach wyżej położonych charakteryzuje się silniejszym aromatem, ponieważ krzewy rosną tam wolniej. Dzięki temu nasiona kawy są też mniej kwaśne. W Kolumbii około 90% krzewów i drzew kawowych rośnie na wysokości powyżej 1000 m; ich owoce są w handlu szczególnie cenione. Podczas gdy arabica uprawiana jest przede wszystkim w krajach Ameryki Łacińskiej, we wschodniej Afryce, Indiach i w Papui-Nowej Gwinei, największe plantacje robusty przypadają na Afrykę Zachodnią, Ugandę, Indonezję i Wietnam, ale także na Brazylię i Indie.

Skąd pochodzi kawa?

Dwa najważniejsze kraje, w których uprawia się kawę, to dzisiaj Brazylia i Wietnam. Kolumbia spadla na trzecie miejsce. Zbiory uzyskiwane łącznie w tych trzech krajach to 50 do 60% światowej produkcji kawy rocznie. Sama tylko Brazylia dostarcza przeciętnie prawie 30%. Na tę przewagę wskazują również ilości kawy importowanej głównie z Brazylii.

Dlaczego kawa uważana jest za drugie „czarne złoto"?

Przy wysokości obrotu rocznego między 5 a 14 miliardów dolarów amerykańskich kawa stanowi drugi co do ważności surowiec, którym handluje się na światowych giełdach - tuż po ropie naftowej.

Liczby robią wrażenie. Na całym świecie zbiera się kawę z prawie 15 miliardów drzew, rosnących na dziesięciu milionach hektarów upraw. Przeciętny zbiór z hektara wynosi ponad 550 kg surowych ziaren. Owoce jednego drzewa pozwalają uzyskać w ciągu roku prawie funt palonej kawy.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!