Test psychologiczny jakim jesteś kierowcą
Test psychologiczny jakim jesteś kierowcą
Kwestia prowadzenia samochodu jest zawsze potencjalnym zarzewiem kłótni pomiędzy kobietą i mężczyzną, gdyż tu najbardziej uwidoczniają różnice pomiędzy płciami. Tematów do sprzeczki jest mnóstwo, jak choćby gorsze umiejętności kobiet, jeśli chodzi o parkowanie lub odczytywanie map, czy niechęć mężczyzn do pytania o drogę, kiedy zabłądzą. Mąż, który uczy swoją żonę prowadzenia samochodu, zmierzł prostą drogą do rozwodu.

Jedziesz wiejską szosą w ponury zimowy dzień, kiedy zaczyna kropić deszcz. Co robisz?

Po wyczerpującym dniu przyjeżdżasz do domu i okazuje się, że masz pecha - wszystkie miejsca parkingowe na twojej ulicy i sąsied­nich są zajęte. Co robisz?

Jedziesz sam odwiedzić przyjaciół, którzy niedawno się przeprowadzili. Co robisz, kiedy uświadamiasz sobie, że zabłądziłeś?

Jedziesz do supermarketu, ale okazuje się, że parking jest całkowicie zajęty. Zauważasz na ulicy wolne miejsce i wjeżdżasz na nie tyłem. Jak to wygląda?

Jak zazwyczaj się zachowujesz jako pasażer na przednim siedzeniu?

Jesteś akurat z psem na spacerze, kiedy przechodzień pyta cię, jak dojść do najbliższego okulisty. Jak opiszesz mu drogę?

Jedziesz autostradą ze swoim partnerem (który prowadzi) i rozma­wiacie, jednocześnie słuchając piosenki.Na krótko przed dojechaniem do następnego skrzyżowania na autostradzie partner prosi cię o sprawdzenie na mapie, który zjazd ma wybrać. Co robisz?

Wyobraź sobie, że jesteś członkiem Rady Miejskiej i masz zdecydować, jak będzie wyglądał parking przy nowym centrum handlo­wym. Jak byś głosował?

Wracając w niedzielne popołudnie z wycieczki, zauważasz wolne miejsce do zaparkowania tuż przed swoim domem. Jednak jest tam dość ciasno. Co robisz?

Musisz jechać na zebranie do miasta, w którym jeszcze nigdy nie byłeś.Kolega, z którym miałeś jechać, w ostatniej chwili zawiado­mił cię, że nie może, więc jesteś zdany tylko na siebie. Jak się przygo­tujesz do tej podróży?

Chcesz jechać do pracy, ale stwierdzasz, że samochód przed twoim jest zaparkowany tak blisko, że będziesz mieć problem z wydosta­niem swojego pojazdu. Jak postępujesz, żeby jak najszybciej wyje­chać samochodem z miejsca parkingowego?

Jesteś we Francji i jedziesz wiejską szo­są na wakacje do ośrodka wczasowego. Twój pasażer zasnął z mapą na kolanach, a ty po przejechaniu przez kilka rond straciłeś orienta­cję i nie jesteś pewien, czy nadal jedziesz we właściwym kierunku. Co robisz?',

Jedziesz autostradą i słyszysz w radio, że masz przed sobą piętna- stokilometrowy korek. Możesz skorzystać z najbliższego zjazdu i do­jechać do domu krętą boczną szosą. Co robisz?

Jedziesz w godzinach szczytu dwupasmową jezdnią przez sam środek miasta. Kolega, którego masz wysadzić przy stacji kolejowej, ze złością opowiada o swoich problemach z szefem i prosi cię o radę. Co robisz?

Test psychologiczny jakim jesteś kierowcą

  1. You got: Kobiecy typ kierowcy

    Jesteś wyraźnie kobiecym typem kierowcy. Często masz problemy z parkowaniem, szczególnie gdy jest niewiele miejsca. Jakoś nigdy nie udaje ci się właściwie dobrać promienia skrętu i trudno ci ocenić, kiedy skręcić kierownicę w prawo lub w lewo i jak daleko. Nie masz też najlepszego zmysłu orientacji. Zastanawiasz się, dlaczego tak jest? To proste: o ile testosteron poprawia zdolności przestrzenne, o tyle żeński hormon — estrogen — je przytłumia. Kobiety mają bez porównania mniej testosteronu. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej kobiecy mózg, tym gorsze umiejętności przestrzenne. Dlatego bardzo kobiece panie nie radzą sobie najlepiej z parkowaniem lub odczytywaniem map. To samo odnosi się do sytuacji, gdy trzeba komuś opisać drogę lub skorzystać z bardzo szczegółowych wskazówek. Nigdy nie udzielaj kobiecie instrukcji w rodzaju: „Skieruj się na północ” lub „Jedź na zachód przez pięć kilometrów" , gdyż to wymaga umiejętności określania stron świata. Lepiej wyjaśnij, jak dotrzeć do celu, posługując się charakterystycznymi cechami terenu, np. „Przejedź koło McDonalďsa i skieruj w stronę budynku z neonem Narodowego Banku na dachu”. Dzięki peryferyjnemu widzeniu kobieta z łatwością wychwyci takie punkty orientacyjne. Poza tym kobiety są rozsądnymi, przezornymi i ostrożnymi kierowcami, zawsze przestrzegają przepisów drogowych i zasadniczo zależy im wyłącznie na tym, żeby przenieść się bezpiecznie z jednego miejsca w drugie.

  2. You got: Męski typ kierowcy

    Jesteś wyraźnie męskim typem kierowcy. Dzięki dużym zdolnościom przestrzennym nie masz najmniejszych kłopotów z parkowaniem i nie odstraszają cię nawet bardzo ciasne miejsca. Uważasz samochodu za przyjemność i lubisz wypróbowywać granice możliwości własnych i samochodu. Mężczyźni uwielbiają jeździć szybko krętymi drogami, ponieważ mogą wówczas wykorzystać swoje umiejętności przestrzenne — przy doborze biegu, kombinacji sprzęgła i hamulców, prędkości na zakrętach, ocenie kątów i odległości. Twój wyjątkowo dobrze rozwinięty zmysł orientacji nigdy cię nie zawiódł, ale twoje umiejętności werbalne są gorsze niż kobiece. Dlatego gdy rozmawiasz, trudno ci się skupić na prowadzeniu samochodu, szczególnie jeśli duży ruch na drodze wymaga pełnej uwagi. Z podobnych powodów wyłączasz radio, gdy musisz poszukać drogi, i nie mówisz pod nosem (co robi wiele kobiet), kiedy myślisz, tylko raczej milczysz podczas prowadzenia samochodu

  3. You got: Mieszany typ kierowcy

    Podczas prowadzenia samochodu nie przejawiasz ani typowo kobiecych, ani typowo męskich cech. Ogólnie rzecz biorąc, charakteryzuje cię duża elastyczność myślenia, co często jest zaletą, gdyż zawsze traktujesz problemy w sposób pragmatyczny. Zanim coś zrobisz, zastanawiasz się nad celowością tego działania, jak choćby decydując, czy zaparkować w bardzo ciasnym miejscu przed domem czy kilkaset metrów dalej, gdzie jest sporo miejsca. Nie krępujesz się prosić o pomoc, kiedy zabłądzisz, niemniej jednak najpierw sam próbujesz znaleźć drogę( co świadczy o męskiej stronie twojego charakteru) Badania pokazują, że kobiety potrafią nauczyć się parkować. Zazwyczaj radzą sobie z parkowanie tyłem lepiej od mężczyzn, ale tylko w czasie nauki jazdy. W normalnych sytuacjach życiowych wychodzi im to znacznie gorzej, co zapewne sami zaobserwowaliście. Dzieje się tak dlatego, że kobiety są lepsze od mężczyzn w uczeniu się konkretnej czynności i prawidłowym jej powtarzaniu, o ile otoczenie i warunki, w których to robią, nie ulegają zmianie. Jednak kiedy uczestniczymy w normalnym ruchu drogowym, co chwila mam do czynienia z nową porcją danych, które należy ocenić, a mężczyzna obdarzony dobrymi zdolnościami przestrzennymi jest lepiej przygotowany do poradzenia sobie z tym zadaniem.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!