Czy wielkość piersi ma wpływ na ilość pokarmu?
Czy wielkość piersi ma wpływ na ilość pokarmu?
Mam małe piersi, ale od początku miałam tyle pokarmu, że nie tylko wystarczało go dla mojej córeczki, ale i dla innych dzieci w szpitalu. Zapewniam, że mały biust nie ma najmniejszego znaczenia.

Czy małe piersi zawsze wytwarzają mniej pokarmu?

Wielkość piersi nie ma wpływu na ilość wytwarzanego pokarmu. Ważne jest, czy w okresie dojrzewania płciowego kobiety gruczoł piersiowy rozwinął się prawidłowo i czyjego tkanka nie uległa uszkodzeniu, np. w czasie operacji lub radioterapii. Wytwarzanie pokarmu zależy od reakcji gruczołu piersiowego na obecność hormonów ciążowych i tych, które pojawiają się w czasie laktacji. Dzięki nim nawet niewielkie piersi mogą się znacznie powiększyć podczas ciąży i produkować dużo mleka. 0 wielkości i kształcie piersi decyduje głównie obecność tkanki tłuszczowej oraz łącznej. A one nie wpływają przecież na wytwarzanie mleka.

Podobno dziecku trudniej jest ssać, gdy piersi są małe. Czy częściej zdarzają się też inne problemy laktacyjne?

Małymi piersiami karmi się... wygodnie. Pierś nie zasłania buzi dziecka, nie zatyka noska, nie trzeba jej specjalnie podtrzymywać. Łatwo więc przystawić do niej maluszka, a to bardzo ważne. W pierwszych dniach po porodzie i po dłuższej przerwie w karmieniu mama mająca małe piersi szybciej odczuwa nieprzyjemne ich napięcie niż ta obdarzona dużym biustem.

Jaka pozycja do karmienia jest najlepsza przy małym biuście?

Najwygodniejsza jest pozycja klasyczna: główka dziecka leży na przedramieniu mamy i malec jest przytulony brzuszkiem do jej brzucha. Ucho, ramię i biodro malucha tworzą jedną linię. Nieco trudniej będzie nakarmić malca „spod pachy". Bez względu na wielkość biustu wiele mam w nocy karmi na leżąco. Pierś jest wtedy mocniej ukrwiona i dzięki temu mleko płynie łatwiej. Karmiąc w pozycji leżącej na boku, pod ciało dziecka trzeba podłożyć kocyk lub pieluszkę, by główka była na wysokości piersi.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!