Z mimiki, ruchu i zachowania psów można odczytać więcej, niż nam się wydaje. Psy, podobnie jak inne zwierzęta, porozumiewają się między sobą, choć ich język nie przypomina ludzkiej, artykułowanej mowy. Przeczytaj, jak psy komunikują się między sobą i jakich „gestów" używają, by przekazać coś człowiekowi.

Z wyrazu oczu, obnażonych zębów, najeżenia sierści, postawienia uszu i ogona możemy odgadnąć, co zwierzę za chwilę zrobi. „Mowa ciała" nie jest u wszystkich psów taka sama, ale pewne elementy są powtarzalne.

RASY PIERWOTNE SĄ BARDZIEJ AGRESYWNE

Rasy, którym bliżej do dzikich przodków, używają bardziej rozwiniętych gestów i mowy ciała w czasie komunikacji z innymi psami. Objawia się to u nich bardziej agresywnym wzorcem zachowania oraz większą ekspresją.Takie psy niemal nie szczekają. Do tzw. ras pierwotnych należą na przykład: Canaan dog, pies faraona, chart sycylijski, nagi pies meksykański, rodezyjski ridgeback czy syberyjski husky.

DLACZEGO CHIHUAHUA NIE DOGADA SIĘ Z CHARTEM

Bardziej oswojone zwierzęta z młodszych ras psów do towarzystwa zachowują się inaczej. Ich zasób słownikowy jest mały, są bardziej podporządkowane człowiekowi niż agresywne. Nie umieją zbyt dobrze odczytywać sygnałów od innych psów. Lepiej komunikują się z człowiekiem. Typowymi przedstawicielami tych ras są spaniel cavalier, buldog francuski, chihuahua czy mops.

KIEDY PIES MERDA OGONEM

Chociaż hodowcy psów i badacze komunikacji między zwierzętami (etolodzy) są w stanie całkiem dobrze rozwikłać mowę psów, to nadal nie rozumiemy jej w pełni. Niektóre gesty są wieloznaczne - pies może na przykład merdać ogonem w wielu kombinacjach. Wszelkie sygnały trzeba zawsze rozpatrywać w kontekście doświadczeń, sytuacji i znajomości temperamentu danego psa.

Twoja Ocena