Jak obliczyć termin porodu?
Jak obliczyć termin porodu?
Każda kobieta w ciąży chciałaby ustalić dokładny termin porodu aby skrupulatnie przygotować się na spotkanie z nowym członkiem rodziny. Niestety jak dotąd nie została odnaleziona metoda, dająca 100 % szansę na ustalenie tego faktu. Czas nadejścia potomka można jednak ustalić w mniejszym lub większym stopniu. W jaki sposób?

Dodajemy, odejmujemy

Metoda „plus 7 minus 3″ bazuje na pierwszym dniu ostatniej miesiączki, przykładowo 20 maja. Do tej daty dodajemy 7 i otrzymujemy 27 maja. Następnie odejmujemy 3 miesiące i otrzymana data 27 luty jest dniem spodziewanego porodu. Jest to metoda dość mało precyzyjna, gdyż nie bierze się w niej pod uwagę np. długości cyklu u danej kobiety lub krótszego niż 30 dni miesiąca (luty).

Na tygodnie

Metoda „40 tygodni” jest bardzo popularna wśród ginekologów. Podstawą tego badania jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki, od którego zaczynamy liczenie 40 tygodni i otrzymujemy orientacyjną datę porodu. Zakładając, że jest to metoda dokładniejsza od poprzedniej, można wywnioskować, że ciąża trwa w rzeczywistości około 38 tygodni, gdyż należy do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodać około 14 dni (w zależności od długości cyklu) okresu przedowulacyjnego.

Monitoring

Najbardziej precyzyjną metodą , służącą do ustalenia terminu porodu jest badanie USG. Lekarz na ekranie może zaobserwować stadium rozwoju zarodka, dzięki czemu może określić jego wiek z dokładnością do kilku dni.

Badanie USG ma też inne , ciekawe zalety. Wraz z jego pomocą można ustalić czy ciąża jest jedno- czy wielopłodowa. Dzięki niemu można również określić położenie zarodka i ocenić pracę serca płodu. Monitoring płodu wykonuje się kilkakrotnie podczas ciązy ze względów kontrolnych.

Tradycyjnie

Podstawowe badanie ginekologiczne było kiedyś niezbędne do stwierdzenia stanu ciąży. W dzisiejszych czasach ze względu na nowoczesną technologię nie wykonuje się badania palpacyjnego, tak jak kiedyś.

Co można wiedzieć wcześniej

Każda kobieta przed zajściem w ciąże powinna zapisywać daty wystąpienia miesiączki , im dłuższa data tym lepiej. Na tej podstawie może ona obliczyć długość własnego cyklu z bardzo dużą dokładnością oraz określić moment zajścia w ciąże. Każde badanie USG przybliża coraz bliżej do ustalenia terminu porodu dziecka i pozwala określić na jakim etapie i w jaki sposób rozwija się płód.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!