Jak przygotować ogród/działkę do zimy?
Jak przygotować ogród/działkę do zimy?
Przed nami najcięższa i zdecydowanie najmniej przyjemna z pór roku – zima. Zanim jednak nadejdzie, by pokryć okolice grubą warstwą białego puchu, mamy jeszcze kilka tygodni na poczynienie odpowiednich przygotowań. Jak wiadomo, przełom października i listopada, to najlepszy moment na przeprowadzenie prac, które zabezpieczą nasz dom i przydomowy ogród przed nadejściem zimy.

Musicie być świadomi, że jeśli teraz wykonacie je sumiennie, to oszczędzicie sobie wielu kłopotów i dodatkowej pracy, którą przyjdzie Wam wykonać wraz z nadejściem wiosny.  Dlatego już dziś rozejrzyjcie się po swoim ogrodzie, by szczegółowo zaplanować wszystkie czynności, które pomogą nam zabezpieczyć rosnące w nim roślin.

Ogród (przed)zimowy

Jeśli chodzi o osłonienie tych najwrażliwszych drzew i krzewów (róże, hortensje, powojniki itp.), to proponujemy wstrzymać się z nimi do mniej więcej połowy listopada, gdy temperatura nocą zacznie spadać poniżej zera. W celu zabezpieczenia ich przed szkodliwym działaniem mrozu należy usypać wokół rośliny 30-centymetrowy kopiec ziemi.

Rośliny młode i wyjątkowo wrażliwe najlepiej osłonić agrowłókniną lub słomą. Glebę pod delikatnymi drzewami i krzewami takimi jak rododendrony czy magnolie należy wyściółkować (zabieg ten uchroni glebę przed wyziębieniem i utratą wilgoci), a następnie osłonić je papierem lub tekturą.

Papierowe osłony, wzmocnione perforowanym plastikiem możemy zastosować na pniach drzew owocowych, które ochronią je nie tylko przed mrozem, ale również przed obgryzaniem kory przez dzikie zwierzęta.

Byliny i rośliny posadzone w tym roku możemy przykryć gałązkami drzew iglastych lub posłużyć się agrowłókniną. Nigdy nie osłaniajmy roślin folią czy innymi materiałami nie przepuszczającymi powietrza (chyba, że posiadamy specjalistyczne szklarnie), ponieważ wspomagają one porost grzybów pleśniowych.

Pamiętaj, by wszelkie prace ogrodowe wykonywać w odpowiednim ubraniu, które uchroni Cię przed utratą ciepła lub ewentualnym skaleczeniem. Zawsze, ale to zawsze miej ze sobą rękawice ogrodowe, które skutecznie ochronią Twoje dłonie przez urazem mechanicznym. Jesienią aura jest raczej kapryśna, więc dobrze będzie zaopatrzyć się w grubą (ale nie za grubą) kurtkę roboczą oraz czapkę. Pamiętajcie, że prace w ciężkich warunkach nie muszą oznaczać utraty zdrowia!

Narzędzia i inne sprzęty ogrodowe

Pamiętaj, by przed rozpoczęciem sezonu zimowego zabezpieczyć narzędzia. Jeśli o tym zapomnisz, możesz liczyć się ze sporymi stratami, ponieważ sprzęty nie poddane konserwacji najzwyczajniej się psują lub nie są tak wydajne. Konserwację narzędzi rozpocznij od ich dokładnego umycia – najwięcej uwagi poświęć ostrzom tnącym znajdującym się w siekierach, nożycach ogrodowych, piłach czy szpadlach takich jak tutaj:. Po dokładnym wyczyszczeniu narzędzi (dokładnym umyciu i osuszeniu) nakładamy na ich powierzchnię odrobinę środka konserwującego.

Znacznie więcej problemu może sprawić nam zabezpieczenie narzędzi wyposażonych w silnik spalinowy. Dlatego przed rozpoczęciem prac konserwatorskich powinieneś zajrzeć do instrukcji obsługi, w której znajdziemy niezbędne informacje na ten temat.

Meble ogrodowe również nie przepadają za wilgocią i niskimi temperaturami (niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane), musisz więc pamiętać, by znaleźć im jakieś suche lokum.

Przed nadejściem pierwszych opadów śniegu warto przygotować wszelkie akcesoria, które mogą być pomocne podczas odśnieżania. Wyciągnij z czeluści garażu łopaty i szufle do śniegu, a jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem odśnieżarki spalinowej lub elektrycznej, zadbaj, by była gotowa do pracy.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!