Jak sprawdzić, czy niemowlę zjadło tyle, ile powinno?
Jak sprawdzić, czy niemowlę zjadło tyle, ile powinno?
Jak sprawdzić, czy niemowlę zjadło tyle, ile powinno? Oto 6 warunków udanego karmienia piersią.

1. MALEC JE NA ŻĄDANIE, PRZYNAJMNIEJ 8 RAZY NA DOBĘ

NAJWYRAŹNIEJSZĄ WSKAZÓWKĄ, ŻE DZIECKO JEST GŁODNE, JEST JEGO ZACHOWANIE. MALEC WYBUDZA SIĘ ZE SNU, ZACZYNA KRĘCIĆ GŁOWĄ, SZUKAĆ BUZIĄ, MLASKAĆ, SSAĆ PALUSZKI.

Warto wtedy właśnie przystawić go do piersi, zanim rozzłości go brak reakcji. Gdy noworodek rozpaczliwie płacze, trudniej mu uchwycić pierś i prawidłowo ssać. Ale nie każdy płacz jest spowodowany głodem – malec płaczem sygnalizuje także, że się boi, jest zmęczony, przegrzany, zmarznięty... Jeśli nie o posiłek chodziło, dziecko prędzej czy później was o tym poinformuje. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie noworodki domagają się karmienia zgodnie ze swoimi potrzebami. Karmień nie może być mniej niż 8 na dobę. Nie trzeba oczywiście sterować nimi z zegarkiem w ręku i przystawiać malca co trzy godziny. Jeśli dziecko urządzi sobie popołudniowo-wieczorny maraton ssania (kilka długich karmień pod rząd), może mieć potem nieco dłuższą przerwę (choć nie dłuższą niż 6 godzin,

 2. OPRÓŻNIA PIERSI PRAWIDŁOWO SSIE

ZANIM MALEC PRZYSSIE SIĘ DO PIERSI, USIĄDŹ LUB POŁÓŻ SIĘ WYGODNIE. UŁÓŻ DZIECKO TAK, BY BRZUCHEM PRZYTULONE BYŁO DO TWOJEGO CIAŁA. Gdy malec szeroko otworzy buzię, przystawiamy go do piersi tak, by w jego ustach zmieściła się brodawka wraz z większą częścią otoczki.

Dziecko ssie, potem chwilę wypoczywa i znów ssie, a ty słyszysz odgłos przełykania. Przełykanie to dobry znak, cmokanie podczas ssania - przeciwnie - świadczy o tym, że dziecko nie jest dobrze przyssane (trzeba je odessać i przystawić ponownie). Jeśli dziecko ssie prawidłowo, nie powinnaś czuć bólu w czasie karmienia. Jeśli brodawki są podrażnione, możesz w pierwszym momencie odczuwać bolesność, która jednak mija.

3. KOLEJNĄ WSKAZÓWKĄ DOBREGO SSANIA JEST TO, ŻE DZIECKO PO KARMIENIU WYDAJE SIĘ USPOKOJONE, A TY CZUJESZ ULGĘ PO OPRÓŻNIENIU PIERSI.

W pierwszych 2-3 dobach pokarmu w piersiach jest niewiele, więc i przed, i po karmieniu piersi są miękkie. W 3.-4. dobie (po cesarskim cięciu często o dzień później) pojawia się nawał pokarmu: piersi stają się przepełnione, obrzmiałe. Po efektywnym karmieniu kobieta czuje wyraźną ulgę.

W kolejnych tygodniach po 2-3 godzinach po karmieniu pierś znów wypełnia się mlekiem, a aktywne ssanie daje uczucie „opróżnienia piersi”.

Jednak po około 6 tygodniach laktacja się stabilizuje i piersi stają się miękkie - zarówno przed, jak i po karmieniu.

4. ROBI KUPKĘ W PIERWSZYCH TYGODNIACH LAKTACJI DOWODEM NATO, ŻE MALEC DOBRZE JE, JEST REGULARNE ODDAWANIE STOLCA.

Na początku kupka jest czarna - to smółka. Potem pojawiają się 3-4 ciemnozielone stolce przejściowe. Od 5. doby po urodzeniu maluch powinien robić przynajmniej 3-4 rzadkie kupki o kolorze żółtawo-musztardowym (kilkanaście na dobę to nadal norma). Nie martw się, gdy po kilku tygodniach częstych wypróżnień niemowlę zacznie robić kupkę raz na kilka, a nawet co 7-10 dni. To nie zaparcie - po prostu dziecko wchodzi w taki okres rozwoju przewodu pokarmowego, kiedy pokarm niemal bez reszty jest wchłaniany w jelitach. Jeśli po tych kilku dniach przerwy kupka jest obfita i miękka - wszystko jest w porządku.

5. MOCZY PIELUCHY POCZĄWSZY OD 3. DOBY ŻYCIA DZIECKA MOŻEMY OBSERWOWAĆ TAKŻE TO, CZY MALUCH MOCZY PIELUCHY.

Początkowo powinno być 3-5 mokrych pieluch dziennie, od 2. tygodnia - 6-8. Czasem trudno to wszystko zaobserwować i policzyć - przecież przewijamy dziecko po każdej kupce, a czy w pieluszce jest wtedy także siusiu?

W każdym razie przy niedożywieniu najpierw znikają kupki. Jeśli one są - nie ma się czym martwić.

6. PRZYBIERA NAWADZE DOCHODZIMY WRESZCIE DO NAJWAŻNIEJSZEGO WSKAŹNIKA - PRZYROSTÓW MASY CIAŁA. DLACZEGO OD TEGO NIE ZACZĘLIŚMY?

Bo ważenie dziecka to świetny sposób kontroli jego stanu zdrowia, jednak lepiej z niego korzystać z umiarem (częste ważenie tylko stresuje i rodziców, i malucha). Zdrowego malca po wypisaniu ze szpitala warto przez pierwszy okres ważyć raz na tydzień, najlepiej na tej samej wadze (np. w pobliskiej przychodni).

Jeśli przez pierwsze trzy miesiące życia maluch tygodniowo przybiera na wadze nie mniej niż 182 g, wszystko jest w porządku. Te minimalne przyrosty masy ciała zmieniają się z wiekiem. Niemowlę nie rośnie później tak szybko, jak w pierwszych 3. miesiącach życia - między 3. a 6. miesiącem przybiera ok. 120 g tygodniowo. Zdarza się, że lekarz lub konsultantka laktacyjna doradzają ważenie dziecka codziennie, a nawet po każdym karmieniu. To wyjątkowe przypadki, gdy przyrosty masy ciała są na tyle małe, że trzeba na bieżąco monitorować sytuację.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!