Planowanie budżetu domowego - krok po kroku.
Planowanie budżetu domowego - krok po kroku.
Jak zabrać się za sporządzenie miesięcznego domowego budżetu?

1.    Podziel kartkę na pół. Po jednej stronie na-pisz: DOCHODY, po drugiej: WYDATKI.

2.    Po lewej stronie, czyli w dochodach, wpisz kwoty, jakie wpłyną w danym miesiącu na twoje konto. Uwzględnij wszystkie możliwe źródła zarobków, takie jak:

•    pensja

•    działalność gospodarcza świadczenia rentowe emerytura lokaty bankowe prace dorywcze

•    umowy-zlecenia

• premie

•    inne źródła.

Oczywiście, jeśli budżet domowy obejmuje całą rodzinę, uwzględnij dochody wszystkich domowników.

3.    Po prawej stronie wpisz:

•    comiesięczne stale opłaty za czynsz, gaz. energię elektryczną, telefony, ubezpieczenie, komunikację (bilety miesięczne): uwzględnij także spłacane raty i kredyty

•    prze widywane wydatki najedzenie, paliwo, ubrania, chemię gospodarczą, gazety, książki, płyty, rozrywkę, kieszonkowe dzieci

•    okazjonalne wydatki: prezenty dla znajomych i rodziny, imieniny, wyjazd na weekend lub wakacje, naprawa samochodu.

4.    Zsumuj kwoty po lewej i prawej stronic, a następnie je porównaj.

Co wynika z zestawienia?

Jeśli dochody są równe wydatkom masz do czynienia z budżetem zrównoważonym. Jeśli dochody prze wyższą] ą wydatki - dysponujesz nadwyżką budżetową. Od cielne zależy, na co ją przeznaczysz: pozwolisz się rozejść pieniądzom w niekontrolowany sposób, kupisz natychmiast coś. czego wcale nie zamierzałeś kupować, albo odłożysz na nową lodówkę. Jeśli przewidywane wydatki są wyższe od dochodów - wystąpił deficyt budżetowy, a to oznacza problemy. Możesz je rozwiązać na kilka sposobów: pokryć deficyt, wykorzystując zgromadzone oszczędności, pożyczyć pieniądze (od znajomych lub zaciągnąć kredyt bankowy). o ile spodziewasz się w najbliższym czasie przypływu gotówki, która pozwoli ci spłacić długi. Trzeci sposób - cięcia w budżecie' jest najmniej przyjemny dla domowników, ale najprzyjaźniejszy dla portfela (nie musisz uszczuplać oszczędności i nie popadasz w długi). Zwykle na początku okazuje się bardzo trudny. wręcz niemożliwy do wprowadzenia w życic, więc bronimy się przed nim rękami i nogami. Niepotrzebnie. Niemal w każdym domowym budżecie znajdą się pozycje, które można bez specjalnego trudu wyeliminować, zmieniając przyzwyczajenia i narzucając sobie większą dyscyplinę.

Budżet z Exelem

Jeśli jesteś choć trochę zaprzyjaźniony z komputerem i masz dostęp do Internetu, możesz kontrolować domowy budżet za pomocą kalkulatora domowego budżetu bardzo prostego w obsłudze narzędzia utworzonego w pro gramie Microsoft Excel. Znajdziesz go na stronie internetowej

Wykorzystując możliwości arkusza kalkulacyjnego możesz:

•    kontrolować budżet domowy oraz finanse osobiste

•    planować z wyprzedzeniem wydatki i dochody

•    sumować wydatki w ramach dowolnie tworzonych kategorii

•    przeglądać płatności

•    ewidencjonować transakcje

•    analizować strukturę budżetu.

Budżet z programem PFF

W planowaniu i zarządzaniu domowym bu dżetem niezwykle przydatne okazują się programy komputerowe. Aplikacje te przyjmują i przetwarzają dane, których im dostarczasz, ale musisz pamiętać, że podejmowanie świadomych decyzji i tak będzie należało do ciebie.

Elektroniczne programy do zarządzania finansami osobistymi (PFM - Personal Finance Management) od kilku lat zyskują coraz większą popularność. Zanim zdobyły przebojem Siec, wymagały instalowania na komputerze, a korzystanie z nich było dość czasochłonne, ponieważ każda transakcja wymagała ręcznego wprowadzenia. Prawdopodobnie dlatego nie cieszyły się specjalnym wzięciem. Funkcjonalność tego typu aplikacji znacznie wzrosła wraz z pojawieniem się rozwiązań webowych. Wiele z nich samodzielnie pobiera historię naszych transakcji i przypisuje je do odpowiednich kategorii. Dzięki temu do ręcznego wprowadzania pozostają już tylko transakcje dokonywane gotówką, ale to z kolei ułatwiają programy przeznaczone na urządzenia mobilne.

Polskie serwisy wspomagające zarządzanie finansami osobistymi są w przeważającej większości produktami niewielkich firm lub programistów pasjonatów; którzy wykazują elastyczność działania i szybko reagują na sugestie użytkowników (często testerami nowych rozwiązań są znajomi twórców). Z drugiej strony autorskie programy mogą budzić pewną nieufność. Spróbujmy zatem dokładniej im się im przyjrzeć.

Co potrafią programy PFN?

Najogólniej rzecz ujmując, umożliwiają w szybki i nieskomplikowany sposób zapanować nad domowym budżetem. Różnią się między sobą funkcjonalnością i stopniem rozbudowania. Z niektórymi poradzą sobie nawet mniej ..zaprzyjaźnieni" z komputerem i Siecią domowi księgowi, inne są przeznaczono dla bardziej doświadczonych w komputerowych bojach. Spora część programów jest bezpłatna (freeware), najlepiej więc przetestować kilka i wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Warto też dodać, że wiele spośród dostępnych w' Sieci narzędzi to aplikacje opracowane pod kątem potrzeb polskich użytkowników.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!