Ubezpieczam samochód. Zanim wykupisz - sprawdź koszty
Ubezpieczam samochód. Zanim wykupisz - sprawdź koszty
Kolizje i wypadki drogowe to najczęstszy chyba przypadek, gdy stykamy się z instytucją ubezpieczenia. Wykupienie ubezpieczenia przez posiadacza samochodu chroni go z jednej strony przed wieloma przykrymi konsekwencjami zdarzeń, do których przyczynił się kierujący pojazdem, z drugiej zaś strony pozwala ograniczyć lub zapobiec kosztom zdarzeń spowodowanych przez osoby trzecie.

Jeżeli jesteś posiadaczem samochodu (lub innego pojazdu), zgodnie z polskim prawem musisz obowiązkowo wykupić polisę od odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. OC. Łączne wpływy z tych polis od wszystkich ubezpieczonych pozwalają pokryć koszty towarzystw ubezpieczeniowych z tytułu wypłat odszkodowań dla wszystkich osób pokrzywdzonych w wyniku korzystania z twojego pojazdu. Kolizje drogowe zdarzają się bardzo często, a koszty napraw samochodów oraz ewentualnie koszty leczenia i rehabilitacji uczestników wypadku bywają bardzo wysokie. Jeżeli ubezpieczenie OC nie byłoby obowiązkowe, uzyskanie odszkodowania od sprawcy kolizji drogowej lub wypadku byłoby bardzo uciążliwe (wymagałoby często drogi sądowej), zaś cena polisy byłaby znacznie wyższa niż obecnie.

Przeczytaj: Wszystko co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniach

Trzeba jednak podkreślić, że polisa OC nie pokrywa strat z tytułu kradzieży twojego samochodu lub jego uszkodzenia w następstwie kolizji lub wypadku drogowego, który sam spowodowałeś. Od tego typu szkód też możesz się ubezpieczyć, dobrowolnie wykupując polisę auto casco, czyli tzw. AC.

Ceny polis OC oferowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą się znacząco od siebie różnić. Na przykład niektóre firmy ubezpieczeniowe stosują znacznie wyższe stawki dla młodych kierowców, którzy statystycznie częściej są sprawcami wypadków, a jednocześnie udzielają dużych rabatów za bezszkodową jazdę w kolejnych latach. Ze względu na powszechny obowiązek zawierania umowy ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów, jego warunki w zakresie pokrywanego ryzyka są praktycznie identyczne w każdej firmie ubezpieczeniowej. Z tego powodu głównym kryterium wyboru polisy OC powinna być dla ciebie cena. Zanim podpiszesz umowę, porównaj ile kosztuje identyczna polisa w innej firmie ubezpieczeniowej. Kalkulacji wysokości polisy możesz dokonać na stronach internetowych wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Przy okazji sprawdź, czy ubezpieczyciel nie dodaje do polisy dodatkowych usług dla osób ubezpieczonych. Jeżeli chcesz wykupić zarówno polisę OC, jak i AC, zapytaj się o ofertę pakietową. Może się okazać, że nabywając łącznie te dwa ubezpieczenia (a niekiedy oprócz tego jeszcze ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW oraz usługę tzw. assistance) zapłacisz najmniej.

Przeczytaj: Ubezpieczenie samochodu – na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Jednym z istotnych elementów uwzględnianych w kalkulacji ceny polisy jest miejsce zarejestrowania twojego samochodu. Ze względu na większe prawdopodobieństwo kolizji w większych miastach, wysokość podstawowej składki ubezpieczeniowej jest zazwyczaj wyższa niż w małych miejscowościach lub na wsi. Jeżeli jesteś zameldowany w dużym mieście, ale jesteś w stanie udowodnić, że twój samochód będzie użytkowany w strefie niższego ryzyka, możesz zaoszczędzić sporą kwotę przy opłacaniu OC.

Przeczytaj także:

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!