10 pytań na temat farbowania włosów
10 pytań na temat farbowania włosów
Samodzielna zmiana koloru włosów to dziś nie problem. Co warto wiedzieć, sięgając po farbę? Oto nasz poradnik - dla początkujących i nie tylko dla nich.

1. CZY PRZED FARBOWANIEM ZAWSZE TRZEBA UMYĆ WŁOSY?

Nie, a nawet się nie powinno, bo na włosach osadza się warstewka wydzie­lanego przez gruczoły łojowe sebum, która chroni je podczas farbowania.Jeśli ją zmyjemy, chemikalia zawarte w farbie bardziej zniszczą włosy.Warstewka sebum ochroni też skórę głowy przed podrażnieniem farbą. Przed farbowaniem warto natomiast dokładnie wyczesać włosy, by pozbyć się resztek kosmetyków do stylizacji - pianek, żeli, lakierów.

2. CZY FARB Ę ZAWSZE KŁADZIEMY NAJPIERW NA ODROST, A DOPIERO POTEM NA CAŁE WŁOSY?

Robimy tak tylko wtedy, gdy farbuje­ my włosy na ten sam, co uprzednio, ko­ lor. Wówczas rzeczywiście najpierw kła­dziemy farbę na odrosty, a dopiero po czasie określonym przez producenta - na całe włosy. Jeśli zmieniamy kolor włosów, od razu farbujemy całe.

3. OD KTÓREGO MIEJSCA ZACZYNAMY NA­ KŁADANIE FARBY?

Od włosów z tyłu głowy, na karku, gdyż są trochę odporniejsze na działanie preparatu. Włosy rozdzielamy grzebie­niem,  tak by powstał przedziałek, i na­kładamy farbę jak najbliżej skóry. Stop­niowo posuwamy się do przodu.

4. CZY JEŚLI CHCEMY ZMIENIĆ NASZ NATU­ RALNY KOLOR, FARBĘ NAKŁADAMY OD RAZU NA CAŁĄ DŁUGOŚĆ WŁOSÓW?

Tylko na włosy krótkie. Przy długich nakładanie zaczynamy od górnych par­ tii i rozprowadzamy farbę mniej więcej do wysokości ucha. Na pozostałe włosy farbę kładziemy dopiero, gdy upłynie połowa czasu zalecanego na opakowa­niu. Dlaczego? Bo zniszczone końcówki włosów szybciej łapią kolor.

5. OD KTÓREGO MOMENTU LICZY SIĘ CZAS TRZYMANIA FARBY NA WŁOSACH?

Czas  zaczynamy liczyć od nałożenia na włosy ostatniej warstwy farby.

6. JEŻELI FARBĘ BĘDZIEMY TRZYMAĆ TROCHĘ KRÓCEJ NIŻ TO ZALECANE, UZYSKAMY KO­ LOR TROCHĘ JAŚNIEJSZY NIŻ OBIECYWANY NA OPAKOWANIU?

Nie. Farbowanie to reakcja chemicz­na, która potrzebuje określonego cza­ su, by zaszła w pełni. Dlatego jeżeli będziemy farbę trzymać na włosach krócej, niż nakazuje to instrukcja, zamiast jaśniejszego odcienia możemy mieć po prostu niedofarbowane włosy. Czas farbowania można ewentualnie trochę wydłużyć, ale nie więcej niż o 5-10 minut.

7. JAK CZĘSTO MOŻNA ZMIENIAĆ KOLOR WŁOSÓW BEZ SZKODY DLA NICH?

Nie częściej niż co 6-8 tygodni. Farbowanie zawsze trochę niszczy włosy - substancje zawarte w farbie odchylają ich łuski, pod które wnika pigment. Je­śli odbywa się to zbyt często, łuski nie domykają się już tak dobrze i kolor ła­twiej się wypłukuje.

8. DLACZEGO NA ZNISZCZONYCH, PRZESU­ SZONYCH WŁOSACH KOLOR WYCHODZI NIERÓWNO?

Takie włosy mają porozchylane łuski i nierówną strukturę, dlatego far­ ba nierówno się rozkłada. Trochę pomoże, jeśli przed farbowaniem lekko zmoczymy włosy, bo farba nakładana na wilgotne włosy równiej je „złapie”. Lepiej jednak, zanim zdecydujemy się na farbowanie, włosy porządnie zrege­nerować, stosując odpowiednie maski lub poddając je zabiegowi w salonie fryzjerskim.

9. CZY MOŻNA SAMEMU ZMIENIĆ KOLOR WŁO­ SÓW Z CIEMNEGO NA BARDZO JASNY?

Lepiej tego nie robić, bo efekt może być daleki od naszych oczekiwań. Roz­jaśniając włosy, musimy mocno naru­szyć ich strukturę, by wyciągnąć z nich pigment, a na jego miejsce wprowadzić jaśniejszy. To bardzo skomplikowany zabieg i jeśli nie mamy doświadczenia, może się nie udać. Podobne ryzyko niesie z sobą każda drastyczna zmiana koloru. Dlatego jeśli już mamy taki po­mysł, to jego realizację lepiej powierzyć doświadczonemu fryzjerowi.

10. JAK UNIKNĄĆ EFEKTU WŁOSÓW W DWÓCH KOLORACH, JEŚLI MAMY DUŻO SIWYCH WŁOSÓW?

Siwe włosy rzeczywiście mogą trochę inaczej przyjmować farbę niż pozostałe. Na przykład odcienie z rudymi i niebie­skimi refleksami wypadają na nich dużo intensywniej niż na reszcie włosów. Jeśli chcemy uniknąć tego efektu, farbujmy włosy na odcienie naturalne lub ciemne, które całkiem pokryją siwiznę.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!