Stereotypy mogą być przydatne, a nawet mogą ratować życie. Na przykład przekonanie, że bezpańskie psy z pewnością zaatakują ludzi, może zmusić osobę do zachowania ostrożności i wzięcia ze sobą gazu pieprzowego.

1. Osoby starsze należy szanować.

1. Osoby starsze należy szanować.

Szacunek dla wieku wywodzi się z prymitywnych czasów, kiedy starsze pokolenie było jedynym źródłem wiedzy o otaczającym nas świecie. Obecnie takich źródeł jest ogromna liczba, a świat zmienia się tak szybko, że doświadczenia poprzednich pokoleń natychmiast stają się nieaktualne. A dziś to nie babcia uczy swoją wnuczkę robić na drutach, ale wnuczka, która pokazuje jej, jak używać gadżetów i prowadzić bloga.Nie oznacza to, że osoby starsze powinny być traktowane z pogardą lub protekcjonalnie. Każdy, bez względu na wiek, zasługuje na uprzejmą postawę, ale szacunek powinien opierać się na czynach, a nie na wieku. Na przykład kłótliwy emeryt, który obraża swoich krewnych, sąsiadów, a nawet zwierzęta, nie może być uznany za godnego takiego szacunku. W rzeczywistości nastolatek, który jest wolontariuszem w domu opieki, zasługuje na znacznie większy szacunek.Niebezpieczny może być również stereotyp dotyczący obowiązkowego szacunku dla osób starszych. Małe dziecko, które utkwiło w głowie takie podejście, prawdopodobnie nie będzie w stanie odmówić dorosłemu, nawet nieznajomemu. Oznacza to, że dziecko z ufnością pójdzie z nieznajomym, bez względu na to, co mu powie, ponieważ w ich opinii wszyscy starsi ludzie mają domyślnie władzę.

2. Relacje wymagają ciężkiej pracy oraz czasu

2. Relacje wymagają ciężkiej pracy oraz czasu

Psycholodzy mówią, że rodzina i miłość to nie miejsce pracy ani wojny. Nie musisz się tutaj poświęcać. W zdrowym związku partnerzy nie są rywalami, są członkami tego samego zespołu. Między nimi mogą wystąpić konflikty, ale obie strony powinny być gotowe do ich rozwiązania. W tym celu musisz pracować nie nad związkami, ale nad sobą.Jeśli czujesz się źle ze swoim partnerem, a czas, który spędzasz razem, nie przynosi ci radości, jeśli jesteś ignorowany lub osoba nie rozumie, że cię rani, to jest to toksyczny związek, który powinien zostać zakończony . Nie oznacza to, że twój partner jest zły, po prostu chcesz różnych rzeczy, więc nie możesz być zespołem. W takim związku nie będziesz czuł się komfortowo - będziesz albo na pozycji ofiary, albo w pozycji rodzica próbującego wychować nieuzasadnione potomstwo.

3. Lenistwo jest złe.

3. Lenistwo jest złe.

Każdy  odkłada ważne sprawy na później, odpuścił poranny bieg lub przeczytał ciekawą książkę zamiast przygotowywać się do egzaminu. Z reguły po tym następuje wstyd, ponieważ oddawał się własnemu lenistwu. A leniwi ludzie nie są szanowani w społeczeństwie. Mówi się o nich obraźliwe rzeczy, a ludzie nazywają ich słabymi.Ale tak naprawdę każdy ma prawo być słaby. Jeśli Twoje lenistwo nie stało się regularnym zjawiskiem, nie ma się czego wstydzić, ponieważ chroni Twoje ciało przed przeciążeniem. Często po odpoczynku osoba staje się bardziej produktywna i nagle znajduje interesujące rozwiązania złożonych problemów twórczych. Faktem jest, że w chwilach odpoczynku w naszych mózgach uruchamiają się algorytmy nieświadomego przetwarzania zgromadzonych danych.

4. „Nigdy o nic nie proś, zwłaszcza od silniejszych od ciebie”.

4. „Nigdy o nic nie proś, zwłaszcza od silniejszych od ciebie”.

Powieść Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata” stała się podręcznikiem dla więcej niż jednego pokolenia, a ich mottem stało się zdanie pisarza „Nigdy o nic nie proś, zwłaszcza od tych, którzy są od ciebie silniejsi”. W rezultacie wiele osób jest teraz gotowych naruszyć siebie i swoje interesy, dzięki czemu nie muszą prosić o pomoc.Ale Bułhakow włożył te słowa w usta czarującego diabła i złych duchów, zgodnie z każdą religią i folklorem. Krótko mówiąc, oznacza to, że naprawdę lepiej o nic nie prosić. Ale dlaczego nie poprosić szefa o podwyżkę, o to, żeby twoja matka opiekowała się swoim wnukiem przez kilka godzin, albo żeby nieznajomy pasażer zrezygnował dla ciebie z miejsca, jeśli trudno ci wstać?Pisarz dodał w swoim zdaniu, że ludzie w końcu dadzą ci to, czego potrzebujesz. Ale dlaczego ludzie mieliby zgadywać, czego potrzebujesz? Dlaczego szef miałby cię mianować na wolne stanowisko kierownika działu, skoro nawet nie okazałeś chęci objęcia go? Na koniec pamiętaj, ile istnień fundacji charytatywnych udało się uratować dzięki temu, że nie wahały się prosić o pomoc

5. Są zawody męskie i kobiece.

5. Są zawody męskie i kobiece.

Zawody są nadal podzielone na kobiety i mężczyzn. Uważa się, że kobiety nie są obeznane z technologią, a mężczyźni są niezdolni do empatii, więc opieka nad dziećmi i osobami starszymi nie jest ich dziedziną. Jednak neuronauka dowiodła, że ​​mózg jest niezależny od płci.Nasze mózgi odzwierciedlają życie, które prowadzimy. Jeśli chłopakowi zostanie przedstawiony zestaw LEGO, który ciągle coś z niego projektuje, najprawdopodobniej zostanie wykwalifikowanym inżynierem. Jeśli dziewczynka dostanie lalki i zostanie nauczona udawać, że prowadzi dom, jej mózg przyzwyczai się do tego. Sami programujemy u naszych dzieci postawy płciowe i to nie mózg dyktuje im skłonność do wykonywania określonego zawodu.Jeśli kobieta z dyplomem idzie do pracy jako inżynier oprogramowania, a mężczyzna jako nauczyciel w szkole podstawowej, to znaczy, że ich mózgi już z powodzeniem przystosowały się do ich dziedziny działalności. Jednak ze względu na stereotypy obojgu grozi utrata pracy.

6. Kobiety uwielbiają plotkować

6. Kobiety uwielbiają plotkować

Wiele osób jest przekonanych, że żeńskie grupy są pełne plotek i intryg, a kobiety idą do pracy tylko po to, by rozerwać koleżanki. Ten stereotyp często występuje przeciwko kobietom, które próbują znaleźć zatrudnienie.Naukowcy przeprowadzili jednak eksperyment, który wykazał, że wszyscy plotkują w ten sam sposób, niezależnie od płci, a ludzie nie spędzają na tym zbyt wiele czasu - plotkowanie to tylko około 14% wszystkich rozmów. Jednocześnie plotki kobiet są najczęściej życzliwe lub neutralne, podczas gdy plotki mężczyzn są negatywne.Dodatkowo, wbrew powszechnemu przekonaniu, osoby starsze mniej plotkują niż osoby młodsze. Często rozmawiają o kimś pozytywnie, podczas gdy młodzi ludzie w negatywny sposób. Pamiętaj o tym, porównując osoby, które podsuwały plotki, do starszych pań mieszkających w twojej okolicy.

Twoja Ocena