Co robić żeby się wyspać - 10 zasad
Co robić  żeby się  wyspać - 10 zasad
Kładziesz się do łóżka i nie możesz zasnąć. Albo budzisz się bladym świtem. Albo masz wrażenie, że śpisz, a wstajesz zmęczona. To może być bezsenność, którą trzeba leczyć, ale najpierw skorzystaj z naszych rad.

1. Urządź PRAWDZIWĄ SYPIALNIĘ

Jeśli masz taką możliwość - prze­ znacz na sypialnię oddzielny po­ kój. Najlepiej by było, gdyby jego okna nie wychodziły na ruchliwą ulicę, bo wtedy unikniesz hałasu, jeśli za oknem są latarnie, neony itp. - zainstaluj w oknach żaluzje, rolety lub powieś grube zasłony (odetnie cię to od nadmiaru światła). Nie ustawiaj w sypialni tykających zegarów, bo ich dźwięk może cię wybijać ze snu. Wstaw do sypialni wygodne, szerokie łóżko. Zadbaj o prawidłową tem­peraturę pomieszczenia (zdaniem lekarzy najlepsza temperatura do snu to 18-20°C) i wilgotność  podokucza ci przez ponad trzy tygodnie - powinnaś skorzystać z medycznej pomo­cy, bowiem braki snu źle wpływają na cały organizm. Kłopoty ze snem mogą być jednak m.in. konsek­wencją nieprawidłowych zachowań. Co więc powinnaś robić, a czego unikać, by móc się wyspać?

2. Kładź się spać WTEDY, GDY NAPRAWDĘ JESTEŚ ŚPIĄCA

Nie kładź się do łóżka dlatego, że nie masz nic innego do roboty (tak często robią osoby starsze, samotne). To prawda, że najlepiej zasypiać codziennie o podobnej porze, bo to pomaga wyregulo­wać tzw. zegar biologiczny. Ale nic na siłę, bo o tym, czy już je­steś gotowa zasnąć, decyduje twój mózg sterowany genami. Osoby o typie nocnym („sowy") będą łatwiej zasypiały o 1-2 w nocy i spały do 8-9 rano, zaś genetyczne „skowronki" poczują się śpiące już o 22-23, ale o 5-6 rano będą na nogach. Nie ma na to normy, dlatego ważne jest, byś kładła się do łóżka wtedy, kiedy naprawdę oczy ci się same zamy­kają. Jeśli na siłę przetrzymasz ten moment, bo np. kończysz pil­ną pracę albo położysz się za wcześnie, bo np. musisz wcześ­niej wstać - możesz mieć kłopo­ty z zaśnięciem i wyspaniem się. Zakłócasz bowiem w ten sposób swoje rytmy dobowe i potem możesz się czuć zmęczona

3. Nie STARAJ SIĘ SPAĆ „NA siłę"

Gdy mimo zmęczenia przewracasz się w łóżku z boku na bok i „li­czysz barany", to znaczy, źe nie nadeszła jeszcze pora na sen. Nie denerwuj się - to bardziej wybija ze snu - ale już po kwadransie wstań, bo nie można zmuszać się do spania. Przejdź do innego po­koju i zajmij się tym, co sprawia ci przyjemność, relaksuje (np. dobra muzyka, szydełkowanie, czytanie książki). Połóż się znowu spać, gdy oczy „zaczną ci się kleić".

4. Nie bój się, źe się NIE WYŚPISZ

Powinnaś spać tyle, ile potrzebuje twój organizm. Zwykle ludzie młodzi potrzebują na regenerację sił ok. 8 godzin, osoby w śred­nim wieku 6-7 godzin, a po 60.-70. roku życia ok. 5 godzin. Nie wierz w mit, że każdy musi spać choć 8 godzin i nie zmuszaj się do tego, jeśli wystarcza ci mniej czasu na nocny relaks.

5. Nie ucinaj sobie DRZEMKI W DZIEŃ

0 tym, jak głęboko śpimy, decy­duje tzw. potrzeba snu, która za­ leży od naszej aktywności w cią­gu dnia. Jeśli więc chcesz pogłę­bić swój sen, to jedyną znaną metodą jest jak najdłuższy okres spędzony w czuwaniu, czyli m.in. unikanie drzemek czy polegiwania w ciągu dnia. Wyjątkowo możesz to zrobić, gdy wy­ konałaś ciężką pracę fizyczną lub umysłową i czujesz, że padasz z nóg. Staraj się jednak, by regeneracyjna drzemka nie trwała dłużej niż 30 minut

6. Nie poleguj w ŁÓŻKU

Jeśli już czujesz, że się wyspałaś - wstań. Niezależnie od tego, ile godzin spałaś, czy od tego, że za oknem jest ciemno. Każda godzi­ na, którą przeleżysz w łóżku bez snu, utrwala bowiem bezsen­ność. Łóżko powinno się kojarzyć tylko ze snem lub z... seksem.

7. Staraj się WYCISZYĆ PRZED SNEM

Sen jest naturalną odpowiedzią na fizyczne zmęczenie. Jeżeli w pracy głównie siedzisz za biur­kiem, staraj się codziennie cho­ciaż godzinę poświęcić na solid­ ny ruch: gimnastykuj się, biegaj, wybierz się na wycieczkę rowe­rową, idź do siłowni. Ale pamię­taj, by forsownych ćwiczeń nie robić po godzinie 19.00, bo po­ winnaś znaleźć jeszcze czas na odpoczynek przed pójściem do łóżka. Wtedy możesz np. iść na dłuższy spacer, wziąć kąpiel, po­ słuchać muzyki relaksacyjnej.

8. Nie objadaj się NIGDY NA NOC

Ostatni, lekki, posiłek zjedz co najmniej 2 godziny przed pój­ ściem spać. Ogranicz picie w drugiej połowie dnia, żeby nie wstawać w nocy do łazienki. Po godzinie 16.00 nie pij kawy, coli i mocnej herbaty. Nie pij przed snem alkoholu - odpręża i pozwala łatwiej zasnąć, lecz sen jest płytki i nie wypoczniesz w nocy porządnie.

9. Nie zabieraj do ŁÓŻKA KŁOPOTÓW

„Nerwy" wybijają ze snu. Jeśli chcesz np. porozmawiać z mę­żem na poważny temat - nie rób tego za zamkniętymi drzwiami sypialni. Nie zabieraj tu też nie­ dokończonej pracy.

10. Nie stroń od SEKSU, A LE...

Jest on twoim sprzymierzeńcem w walce z bezsennością, bo roz­ładowuje napięcie i przyjemnie odpręża, a wydzielane podczas zbliżenia hormony poprawiają nastrój i sprawiają, że dużo szyb­ciej zasypiasz. Weź jednak pod uwagę to, że kobiety potrzebują więcej czasu niż mężczyźni na błogie wyciszenie po seksie.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!