views
1. Urządź PRAWDZIWĄ SYPIALNIĘ
Jeśli masz taką możliwość - prze znacz na sypialnię oddzielny po kój. Najlepiej by było, gdyby jego okna nie wychodziły na ruchliwą ulicę, bo wtedy unikniesz hałasu, jeśli za oknem są latarnie, neony itp. - zainstaluj w oknach żaluzje, rolety lub powieś grube zasłony (odetnie cię to od nadmiaru światła). Nie ustawiaj w sypialni tykających zegarów, bo ich dźwięk może cię wybijać ze snu. Wstaw do sypialni wygodne, szerokie łóżko. Zadbaj o prawidłową temperaturę pomieszczenia (zdaniem lekarzy najlepsza temperatura do snu to 18-20°C) i wilgotność podokucza ci przez ponad trzy tygodnie - powinnaś skorzystać z medycznej pomocy, bowiem braki snu źle wpływają na cały organizm. Kłopoty ze snem mogą być jednak m.in. konsekwencją nieprawidłowych zachowań. Co więc powinnaś robić, a czego unikać, by móc się wyspać?
2. Kładź się spać WTEDY, GDY NAPRAWDĘ JESTEŚ ŚPIĄCA
Nie kładź się do łóżka dlatego, że nie masz nic innego do roboty (tak często robią osoby starsze, samotne). To prawda, że najlepiej zasypiać codziennie o podobnej porze, bo to pomaga wyregulować tzw. zegar biologiczny. Ale nic na siłę, bo o tym, czy już jesteś gotowa zasnąć, decyduje twój mózg sterowany genami. Osoby o typie nocnym („sowy") będą łatwiej zasypiały o 1-2 w nocy i spały do 8-9 rano, zaś genetyczne „skowronki" poczują się śpiące już o 22-23, ale o 5-6 rano będą na nogach. Nie ma na to normy, dlatego ważne jest, byś kładła się do łóżka wtedy, kiedy naprawdę oczy ci się same zamykają. Jeśli na siłę przetrzymasz ten moment, bo np. kończysz pilną pracę albo położysz się za wcześnie, bo np. musisz wcześniej wstać - możesz mieć kłopoty z zaśnięciem i wyspaniem się. Zakłócasz bowiem w ten sposób swoje rytmy dobowe i potem możesz się czuć zmęczona
3. Nie STARAJ SIĘ SPAĆ „NA siłę"
Gdy mimo zmęczenia przewracasz się w łóżku z boku na bok i „liczysz barany", to znaczy, źe nie nadeszła jeszcze pora na sen. Nie denerwuj się - to bardziej wybija ze snu - ale już po kwadransie wstań, bo nie można zmuszać się do spania. Przejdź do innego pokoju i zajmij się tym, co sprawia ci przyjemność, relaksuje (np. dobra muzyka, szydełkowanie, czytanie książki). Połóż się znowu spać, gdy oczy „zaczną ci się kleić".
4. Nie bój się, źe się NIE WYŚPISZ
Powinnaś spać tyle, ile potrzebuje twój organizm. Zwykle ludzie młodzi potrzebują na regenerację sił ok. 8 godzin, osoby w średnim wieku 6-7 godzin, a po 60.-70. roku życia ok. 5 godzin. Nie wierz w mit, że każdy musi spać choć 8 godzin i nie zmuszaj się do tego, jeśli wystarcza ci mniej czasu na nocny relaks.
5. Nie ucinaj sobie DRZEMKI W DZIEŃ
0 tym, jak głęboko śpimy, decyduje tzw. potrzeba snu, która za leży od naszej aktywności w ciągu dnia. Jeśli więc chcesz pogłębić swój sen, to jedyną znaną metodą jest jak najdłuższy okres spędzony w czuwaniu, czyli m.in. unikanie drzemek czy polegiwania w ciągu dnia. Wyjątkowo możesz to zrobić, gdy wy konałaś ciężką pracę fizyczną lub umysłową i czujesz, że padasz z nóg. Staraj się jednak, by regeneracyjna drzemka nie trwała dłużej niż 30 minut
6. Nie poleguj w ŁÓŻKU
Jeśli już czujesz, że się wyspałaś - wstań. Niezależnie od tego, ile godzin spałaś, czy od tego, że za oknem jest ciemno. Każda godzi na, którą przeleżysz w łóżku bez snu, utrwala bowiem bezsenność. Łóżko powinno się kojarzyć tylko ze snem lub z... seksem.
7. Staraj się WYCISZYĆ PRZED SNEM
Sen jest naturalną odpowiedzią na fizyczne zmęczenie. Jeżeli w pracy głównie siedzisz za biurkiem, staraj się codziennie chociaż godzinę poświęcić na solid ny ruch: gimnastykuj się, biegaj, wybierz się na wycieczkę rowerową, idź do siłowni. Ale pamiętaj, by forsownych ćwiczeń nie robić po godzinie 19.00, bo po winnaś znaleźć jeszcze czas na odpoczynek przed pójściem do łóżka. Wtedy możesz np. iść na dłuższy spacer, wziąć kąpiel, po słuchać muzyki relaksacyjnej.
8. Nie objadaj się NIGDY NA NOC
Ostatni, lekki, posiłek zjedz co najmniej 2 godziny przed pój ściem spać. Ogranicz picie w drugiej połowie dnia, żeby nie wstawać w nocy do łazienki. Po godzinie 16.00 nie pij kawy, coli i mocnej herbaty. Nie pij przed snem alkoholu - odpręża i pozwala łatwiej zasnąć, lecz sen jest płytki i nie wypoczniesz w nocy porządnie.
9. Nie zabieraj do ŁÓŻKA KŁOPOTÓW
„Nerwy" wybijają ze snu. Jeśli chcesz np. porozmawiać z mężem na poważny temat - nie rób tego za zamkniętymi drzwiami sypialni. Nie zabieraj tu też nie dokończonej pracy.
10. Nie stroń od SEKSU, A LE...
Jest on twoim sprzymierzeńcem w walce z bezsennością, bo rozładowuje napięcie i przyjemnie odpręża, a wydzielane podczas zbliżenia hormony poprawiają nastrój i sprawiają, że dużo szybciej zasypiasz. Weź jednak pod uwagę to, że kobiety potrzebują więcej czasu niż mężczyźni na błogie wyciszenie po seksie.
Komentarze
0 comment