Test: Czy odpoczywasz na urlopie?
Test: Czy odpoczywasz na urlopie?
Na urlop jeździmy po to, żeby się zrelaksować i zapomnieć o obowiązkach. Niestety, nie zawsze się to udaje. Często dlatego, że sami sabot ujemy swój wypoczynek. Rozwiąż test, a dowiesz się,jak postępować, by wrócić z wyjazdu w pełni sil. Wykonaj nasz tost, a zrozumiesz, co może zepsuć ci wypoczynek. Dowiesz się też, co robić (a czego absolutnie nie!), by wrócić do domu w pełni sił i zadowolona.

1. Na wakacje wybierasz się...

1. Na wakacje wybierasz się...

2. Urlop to dla ciebie...

3. Z zeszłorocznych wakacji byłaś niezadowolona, bo...

4. Rodzice wychowywali cię zgodnie z zasadą mówiącą...

5. Urlop marzeń spędziłabyś...

6. Często słyszysz od męża lub partnera, że...

Znajomi wydają majątek na wakacje, a ty...

Test: Czy odpoczywasz na urlopie?

  1. You got: Gdy pada hasło „wakacje”, z miejsca zaczynasz snuć wizje fantastycznego urlopu.

    Niestety na tym twoje przygotowania do wyjazdu się kończą. Zamiast szukać wymarzonej lokalizacji i rezerwować pobyt, ty... czekasz, aż sprawa załatwi się sama (w praktyce - zajmie się nią mąż lub partner). Sęk w tym, że uchylając się od podejmowania decyzji, pozwalasz, by ktoś inny zrobił to za ciebie. Nawet jeśli mąż lub partner kieruje się twoimi upodobaniami i tak nie wie równie dobrze jak ty, czego oczekujesz. Jest więc całkiem prawdopodobne, że przyjdzie ci spędzać wakacje w warunkach znacząco odbiegających od twoich pragnień. Rozczarowanie z reguły prowadzi do złości. Atmosfera gęstnieje, relacje z partnerem pogarszają. Wystarczy byle drobiazg, by doszło do kłótni. Czy musi tak być? Oczywiście, że nie! Zacznij stawiać czoła wyzwaniom. Sama zaproponuj cel wakacyjnych wojaży. W tym roku jest już na to za późno? Nie szkodzi! Dobrze bawić się można wszędzie. Jeszcze przed wyjazdem porozmawiaj z rodziną o swoich oczekiwaniach związanych z urlopem. Staraj się codziennie zrobić coś dla przyjemności. Odpoczynkowi najbardziej sprzyja umiarkowany wysiłek fizyczny. Zaproponuj wspólne wycieczki rowerowe, maszerowanie z kijkami albo długie spacery we dwoje. Trudno o lepszy sposób na relaks.

  2. You got: Na pytanie o to, co jest dla ciebie najważniejsze, bez wahania odpowiadasz: dobro rodziny.

    Problem w tym, że sposób, w jaki postępujesz, wcale jej nie służy. Poświęcając cały swój czas i energię na spełnianie oczekiwań męża i dzieci, zaniedbujesz własne potrzeby (np. do odpoczynku, realizowania własnych pasji). Gdy nie są one regularnie zaspokajane, pojawia się frustracja i złość. A to nie karmi rodziny, przeciwnie - działa na nią destrukcyjnie. Wyrzekając się siebie przekazujesz dzieciom przekłamany wzorzec matki gotowej do poświęceń na ich rzecz kosztem własnego dobra. To ich nie wzmacnia, tylko rodzi poczucie winy - bagaż, który będą dźwigać przez cale życie. Jak to zmienić? Mówić otwarcie o swoich oczekiwaniach i być asertywną. Na urlopie nie masz ochoty gotować i po wszystkich sprzątać? Spisz na kartce, co i kiedy trzeba zrobić i poproś, by każdy z członków rodziny zobowiązał się do wykonywania przynajmniej jednego zadania z listy. Kartkę zabierz na wakacje i powieś w widocznym miejscu. W razie potrzeby będziesz mogła łatwo się na nią powołać. Zaplanuj odpoczynek w taki sposób, by pewne rzeczy robić osobno. Umów się z mężem, że ty zajmiesz się dziećmi, gdy on idzie popływać. Ale potem on zorganizuje im czas, żebyś ty mogła pojeździć na rowerze. Jest wam dobrze razem, ale warto byście mieli też osobne przyjemności.

  3. You got: Lubisz mieć wszystko pod kontrolą i nieustannie dążysz do doskonałości.

    Nawet to, co powinno być miarą wolności, czyli sposób w jaki spędzasz urlop, realizujesz zgodnie z planem. Problem w tym, że w precyzyjnie rozpisanym grafiku brakuje miejsca na nicnierobienie. Nie masz czasu, by usiąść i cieszyć się życiem, a na dodatek wciąż towarzyszy ci poczucie niespełnienia i żal. Bo zawsze można pojechać dalej, krótszą drogą, więcej zwiedzić, lepiej sfotografować. To wszystko prawda! Ale faktem jest też, że zadaniowość nie sprzyja wypoczynkowi. Nie bez przyczyny większość z nas chce na wakacjach zażyć swobody: spać do południa, nie gotować, jeść o nietypowych porach, coś zobaczyć, ale też poleżeć na plaży. Spróbuj uważnie i życzliwie przyjrzeć się ludziom postępującym w sposób, który dotychczas potępiałaś. Czy wyglądają na niezadowolonych z urlopu? Kolejny polega na zaprzestaniu planowania. Zamiast układać sobie w głowie, co zrobisz następnego dnia, zastanów się, co lubisz robić. Już wiesz? Świetnie! W wakacje zajmuj się głównie tym. Postaraj się też odejść od schematów. Fakt, że one porządkują świat, ale sprawiają też, że życie staje się nudne i do bólu przewidywalne. Nie staraj się na nie wpływać. Odpuść sobie i poleniuchuj! Wyłącz telefon i nie odpowiadaj na maile z pracy. Teraz jesteś zajęta... odpoczywaniem.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!