Psy szczekają. Tak właśnie robią. Ale wydają z siebie wiele innych rodzajów dźwięków. Oto, co one oznaczają.

Co oznacza, gdy pies piszczy?

Pierwszym wydawanym dźwiękiem jest piszczenie. Szczeniaki piszczą, żeby zwrócić na siebie uwagę mamy. Dorosłe psy często wydają ten natarczywy, dość dokuczliwy, wysoki dźwięk jako prośbę, byś raczył zwrócić na nie uwagę. „Nakarm mnie!” - mówi. „Wypuść mnie!”. Lub po prostu: „Zwróć na mnie uwagę!”. Piszczenie może także oznaczać, że pies jest zdenerwowany, przestraszony czy zaniepokojony.

Co oznacza skomlenie psa?

Kiedy piszczenie przeradza się w bardziej żałosne skomlenie, to oznaka poważnej rozpaczy - psy często kwilą, kiedy coś je boli. W innych wypadkach jest to po prostu psi sposób, by wzmocnić prośbę wyrażoną skomleniem, zwłaszcza gdy towarzyszy temu trącanie łapą. Mówi: „Czego trzeba, żebyś zwrócił na mnie uwagę?”.

Co oznacza skowyt?

Nagły skowyt to okrzyk bólu. Jeśli przypadkiem nadepniesz psu na łapę czy ogon, zaskowyczy, by dać ci znać, że go zabolało.

Co oznacza, gdy pies powarkuje?

Powarkiwanie to podstawowy dźwięk ostrzegawczy psa. Ale to też ważna rzecz w czasie zabawy szczeniaków. Walcząc na niby, psy sprawdzają, jak daleko mogą się posunąć i jakie są silne, a powarkiwanie to coś, co temu towarzyszy. Kiedy starsze psy bawią się z sobą, wracają do tego szczenięcego zachowania i mogą na siebie warczeć, ale ten dźwięk nie oznacza agresji. Kiedy twój pies się z tobą bawi - na przykład w wyrywanie szmaty - także wydaje z siebie nieśmiałe warknięcia. To nie oznacza, że rzuci się na ciebie, to tylko część udawanej bitwy, w którą się bawicie.

Kiedy powarkiwanie staje się głębsze i ciągłe oraz towarzyszy temu naprężenie mięśni, pies mówi - wycofaj się. To znak zbliżającej się agresji. Pies może się czuć zagrożony lub zaatakowany i daje tobie lub innemu psu szansę uniknięcia kłopotów, nim będzie za późno.

Co oznacza, gdy pies warczy?

„Nie chciałeś posłuchać, co?”. Kiedy ostrzeżenie w postaci powariowania jest ignorowane, wtedy dźwięk się nasila. Warkot staje się bardziej intensywny, lekko wibruje i nie jest tak ciągły. Wargi się podnoszą i widać zęby. Warczenie oznacza, że agresywne zachowanie jest nieuniknione.

Co oznacza, gdy pies wyje?

Wielu ludzi uważa, że przeciągłe, żałosne wycie jest oznaką smutku. I choć to prawda, że psy pozostawione na długo same wyją - „Gdzie jesteś, moja ludzka sforo?” - to wycie niekoniecznie wskazuje, że nasz czworonóg jest nieszczęśliwy. Wycie to najgłośniejszy dźwięk, jaki może wydać pies, i niesie się bardzo daleko. Na wolności używa się go, żeby zasygnalizować innym swoją obecność lub odstraszyć drapieżniki. Niektóre psy - zwłaszcza bassety - mają większe skłonności do wycia niż inne rasy. Psy potrafią też wyć, gdy odpowiadają na szczekanie czy wycie innego psa. Poza tym, jak wszyscy wiemy, niektóre psy lubią wyć, gdy ktoś gra na pianinie, i nie ma tu znaczenia, czy robi to dobrze czy źle.

Co oznacza, gdy pies mlaska

Pewnie nigdy nie słyszałeś takiego określenia w odniesieniu do psów, ale jeśli jesteś właścicielem psa, to pewnie rozpoznasz mlaskanie, kiedy je usłyszysz. To taki odgłos ssania i żucia, który wydaje pies - jakby był koniem wypychającym wędzidło lub jakby się oblizywał. Ten odgłos nie będzie jednak towarzyszył jedzeniu. To dźwięk oznaczający pokój. Niektóre psy „mlaszczą”, kiedy witają się z ludźmi czy innymi psami; inne robią to, żeby pokazać, że nie są zagrożeniem.

Co oznacza, gdy pies mruczy?

Wiele psów, gdy je głaszczemy, wydaje niski, gardłowy, mruczący jęk lub warkot. To oznaka błogości i rozkoszy.

Co oznacza, gdy pies szczeka?

Szczekanie to ważny element psiego języka. Zależnie od kontekstu ma wiele znaczeń. Szczekanie może służyć do ostrzegania lub wszczęcia alarmu. Może to być prośba o zwrócenie uwagi lub po prostu oznaka podekscytowania. Psy szczekają, żeby zasygnalizować swoją obecność innym psom, które być może ich nie widzą - na przykład ten niedobry pies po drugiej stronie płotu. Szczekają, odpowiadając na szczekanie lub znacząc swój teren. No i oczywiście szczekają, kiedy się nudzą czy są odizolowane. Natarczywe szczekanie może być oznaką problemu, lecz to bardzo ważne, by psy mogły od czasu do czasu sobie poszczekać. Błędem jest oczekiwanie, by pies spędził całe życie w ciszy.

Bardzo młode szczeniaki nie szczekają. Moment, w którym zaczną to robić, nie jest określony, ale w większości wypadków szczeniak zacznie szczekać w wieku dwóch miesięcy. Psy niektórych ras szczekają bardziej od innych. Maltańczyki są dość głośne, tak jak owczarki szetlandzkie. Jamniki też mają predyspozycje do szczekania, i słusznie. Pierwotnie były hodowane, żeby wchodzić do nor w poszukiwaniu borsuków i szczekaniem sygnalizować myśliwym, gdzie dokładnie są borsuki (nazwa rasy po niemiecku oznacza „borsuczy pies”).

Twoja Ocena