Mocny, gorący napar z czarnej, najlepiej liściastej herbaty. Jego filiżanka wypita po ciężkostrawnym. tłustym posiłku ułatwi i przyspieszy jego trawienie. Dodatkowo, zawarty w niej garbnik o nazwie tanina ma zdolność do wiązania metali ciężkich, dzięki czemu działa jako odtrutka przy zatruciach nimi oraz m.in. alkoholem.

Domowe sposoby na niestrawność i przejedzenie

Wiedzieć jednak trzeba, że utrudnia także wchłanianie żelaza, dlatego nie należy mocnych herbat nadużywać, zwłaszcza w przypadkach niedokrwistości, a także podczas spożywania posiłków bogatych w ten pierwiastek.

Napar z piołunu, mięty i dziurawca. To istny eliksir trawienny, w ekspresowy sposób pobudzający wydzielanie soków trawiennych. Mieszankę tych ziół (po łyżeczce każdego z nich) zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 15 minut. Pijemy ją na 15 minut przed każdym z głównych posiłków.

Napar z kopru włoskiego. Działa głównie przeciwwzdęciowo. Łyżkę suszonych nasion zalewamy wrzątkiem i po 15 minutach spożywamy. Kurację przeprowadzamy dwa razy dziennie.

Nalewka z orzecha włoskiego. Kieliszeczek alkoholowej nalewki spożyty przed posiłkiem pomoże zapobiec problemom ze strawieniem obfitych i bogatych w tłuszcze posiłków.

Mieszanka ziołowa z liścia babki lancetowatej, liścia bobrka trójlistkowego. korzenia goryczki i skórki pomarańczowej. Składniki utarte ze sobą w równych proporcjach przyjmujemy w ilości pół łyżeczki przed głównymi posiłkami.

Twoja Ocena