Jeśli mamy rozpalone czoło, możemy sięgnąć po paracetamol lub ibuprofen. aby obniżyć J gorączkę. Możemy - ale nie zawsze musimy. Jeżeli temperatura me przekracza 38,5 C, pozwólmy jej robić swoje: podwyższona ciepłota ciała to jedna z metod, jakimi organizm walczy z bakteriami i wirusami. Jeśli źle się czujemy - warto spróbować kilku prostych metod, które przedstawiamy poniżej.

Ochłoń

• Wykąp się w letniej wodzie. Taka kąpiel pomoże ci obniżyć temperaturę ciała bez używania chemii. Nie próbuj gwałtownie zbijać gorączki, wchodząc do bardzo zimnej wody - organizm zareaguje na to zwiększeniem przepływu krwi do organów wewnętrznych, co może spowodować wzrost temperatury, zamiast jej spadku. Zanurz się w wodzie o temperaturze niższej o 2°C od aktualnej temperatury ciała na około 15-20 minut.

Użyj gąbki. Przecieranie gąbką zmoczoną w chłodnej wodzie miejsc najszybciej odprowadzających ciepło - pach i pachwin -może pomóc obniżyć temperaturę (woda parując, zmniejsza temperaturę powierzchni ciała).

• Jeśli nie możesz się wykąpać - połóż zimną, wilgotną gazę lub ręczniki na czole i na karku.

Domowe sposoby pomagające "wypocić gorączkę"

•    Przyrządź szklankę naparu z krwawnika pospolitego. Składniki zawarte w tej roślinie otwierają pory skóry i zwiększają pocenie się - a pot, parując, obniża temperaturę ciała. Łyżkę suszonego krwawnika zalej szklanką wrzątku i parz przez 10 minut. Odstaw, poczekaj, aż ostygnie, a potem odcedź. Wypij 1-2 szklanki, aż poczujesz, że zaczynasz się pocić.

•    Podobnie działa napar z kwiatów bzu czarnego (dziki bez czarny). Zioło to zawiera także inne składniki, pomocne przy przeziębieniu i grypie, które rozcieńczają śluz; 2 łyżeczki puszonych kwiatów bzu zalej szklanką wrzątku i parz przez 15 minut. Odcedź i pij napar 3 razy dziennie, aż gorączka spadnie.

•    Wypij kubek gorącej herbatki imbirowej.W szklance wrzątku zaparz 1/2 łyżeczki mielonego korzenia imbiru. Odcedź i pij.

Gorące - gorącym

 Kiedy masz gorączkę, dosyp dojedzenia pieprzu kajeńskiego (papryka cayenne). Jednym z jego głównych składników jest kapsaicyna, która daje charakterystyczny, ostry smak. To ona powoduje pocenie się, a przy tym przyspiesza krążenie krwi.

Zmocz skarpetki

•    Sposób popularny w wielu krajach na świecie - mokre skarpetki. Najpierw rozgrzej stopy, mocząc je w gorącej wodzie. Parę cienkich, bawełnianych skarpetek zmocz w zimnej wodzie, wykręć je i załóż tuż przed pójściem do łóżka. Na nie naciągnij jeszcze jedną parę skarpet, suchych i grubszych - najlepiej wełnianych. Ten zabieg obniży gorączkę, przyspieszając krążenie krwi, którą organizm będzie się starał przepompowywać przez chłodne stopy. Musisz jednak spać w ciepłym pomieszczeniu -jeśli w twojej sypialni jest zimno, raczej nie stosuj tej metody.

•    Inny sposób na zwiększenie przepływu krwi przez stopy -moczenie nóg w wodzie z gorczycą. Weź dostatecznie dużą miskę, żeby móc zanurzyć w niej obie stopy, nalej gorącej wody i wsyp zmielone ziarna gorczycy (2 łyżeczki na litr wody).

Zawiń się w mokre prześcieradło

• Kolejna stara, ludowa metoda: zmocz prześcieradło w zimnej wodzie i zawiń się w nie. Dziś lekarze odradzają zbyt szybkie obniżanie temperatury ciała - jeśli zatem chcesz spróbować tej metody, użyj raczej nie zimnej, lecz letniej wody. Zawiń się w mokre prześcieradło od kolan do pach, a następnie owiń się kocem lub dużym, kąpielowym ręcznikiem i połóż się na 15 minut. Kiedy poczujesz, że prześcieradło jest ciepłe - zdejmij je.

Uzupełniaj płyny

♦    Kiedy masz gorączkę, łatwo o odwodnienie. Pij dużo wody — 8 do 12 szklanek dziennie (musisz pić tyle, żeby twój mocz był bladożółty). Możesz także sięgnąć po napoje izotoniczne dla sportowców, które uzupełniają zapas wody i soli mineralnych.

♦    Pij soki owocowe - zwłaszcza pomarańczowy - bogate w witaminę C. Witamina ta wspomaga system odpornościowy w walce z infekcją.

♦    Jedz zimne winogrona, które nie tylko dostarczą ci płynów, ale złagodzą także uczucie gorąca.

Twoja Ocena