Czy morze martwe jest martwe, czy jest w nim jakieś życie?
Czy morze martwe jest martwe, czy jest w nim jakieś życie?
Woda morska jest słona. Zawiera rozpuszczone sole mineralne, w większości zwykłą sól kuchenną. Stężenie tej soli może być jednak różne. Morze Bałtyckie jest morzem mało słonym (7 promili) w porównaniu z wodami oceanów (średnio 35 promili).

To dziwne, ale zasolenie mórz powodują... wody rzek! Niosą do mórz wypłukane z ziemi sole. Ich stężenie w wodach rzek jest niewielkie i dlatego mówimy, że to wody słodkie. W morzach, szczególnie w klimacie gorącym, woda odparowuje, a zasolenie się zwiększa. Morza są dużo starsze od jezior i rzek - mają około 4 miliardów lat. Przez te wszystkie lata woda krążyła, niosąc minerały tylko w jedną stronę.

Najbardziej słonym morzem na Ziemi jest Morze Martwe. To właściwie olbrzymie słone jezioro. Leży w najniższym punkcie Ziemi - 400 m poniżej poziomu morza. Woda jest w nim tak słona, że człowiek może pływać na powierzchni jak korek, nie poruszając rękami ani nogami! W średniowieczu wierzono, że ptaki nie przelatują nam Morzem Martwym, ponieważ powietrze nad nim jest pełne trujących oparów. Prawdziwym jednak powodem jest brak pokarmu. Ptaki nie mają tu czego szukać - w tak słonej wodzie żyją jedynie bakterie.

Złą sławą cieszyło się również Morze Sargassowe. Nazywano je „cmentarzyskiem zaginionych statków". To jedyne morze na świecie, które nie ma... brzegów! Morze Sargassowe jest zielone i... gęste. Zarastają je wielkie ilości osiągających olbrzymie rozmiary brunatnie. To one stanowiły pułapkę dla żaglowców, które przy bezwietrznej pogodzie zostawały unieruchomione w brunatnozielonej gęstwinie praktycznie na zawsze.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!