Grypa w ciąży – czym różni się od zwykłej? Co można brać na gorączkę w ciąży? Jaka temperatura w ciąży jest niebezpieczna?
Grypa w ciąży – czym różni się od zwykłej? Co można brać na gorączkę w ciąży? Jaka temperatura w ciąży jest niebezpieczna?
W ciąży organizm niestety jest szczególnie wrażliwy na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym wirusa grypy. Dlatego też na wszelkie objawy grypy, a nawet przeziębienia należy szybko i konkretnie reagować.

 

Grypa w najniebezpieczniejszym okresie

Pierwszy trymestr ciąży to zmiany, na jakie większość z nas nie jest gotowa. Organizm w ogóle dziwnie się zachowuje, dlatego łatwo wirusa grypy pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Ale to nie wszystko. W pierwszym okresie ciąży, kiedy łożysko nie jest jeszcze w pełni ukształtowane, wirus grypy może szczególnie niekorzystnie wpływać na płód. Infekcje związane z grypą, mogą spowodować m.in. niższą masę urodzeniową dziecka.

Jakie objawy?

Szczególnie niepokojącym objawem grypy w pierwszym trymestrze ciąży są dreszcze i utrzymująca się dłużej niż dwie doby gorączka. Jeśli temperatura ciała wzrasta powyżej 38 stopni, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, nie czekając czy temperatura ciała pozostanie tak wysoka.
Przy grypie podczas ciąży uciążliwe są też: ból głowy połączony z bólem karku, bóle mięśniowe i stawowe oraz zaburzenia jelitowe. Jeśli występują przynajmniej dwa z wymienionych objawów, a do tego pojawia się stan podgorączkowy, możemy być pewne, że mamy do czynienia z grypą, a nie przeziębieniem.

Zakaz „samoleczenia”

Często mylona z przeziębieniem grypa leczona jest na własną rękę w domu. W ciąży absolutnie nie można popełniać tego błędu. Przyjmowanie jakichkolwiek farmaceutyków, może być groźne dla dziecka. Nawet dostępne bez recepty leki przeciwzapalne mogą okazać się groźne i spowodować np. krwawienie z dróg rodnych, a w konsekwencji mieć negatywny wpływ na rozwój organów małego organizmu (np. nerek czy wątroby).

Powikłania pogrypowe najgroźniejsze są na początku ciąży (do 16 tygodnia), mogą bowiem trwale uszkodzić odporność dziecka. Najlepiej byłoby więc zaszczepić się przeciwko grypie jeszcze przed zajściem w ciążę. A w przypadku pojawienia się objawów grypowych, od razu udać się do lekarza.

Jak długo może trwać przeziębienie w ciąży?

Jeśli natomiast masz lekkie objawy przeziębienia i zauważysz je od razu, można spróbować domowych sposobów, aby się wyleczyć. Warto jednak pamiętać, że infekcja wirusowa o lekkich objawach trwa zazwyczaj 3–4 dni. Jeżeli po tym czasie objawy nie ustąpią lub jeżeli czujesz się gorzej – nie zwlekaj i udaj się do lekarza.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!