Jak nauczyć dziecko smarkać do chusteczki?
Jak nauczyć dziecko smarkać do chusteczki?
Smarkanie to przydatna umiejętność – umożliwia pozbycie się wydzieliny z nosa podczas przebiegu przeziębienia, dzięki temu dziecko lepiej będzie się czuło (wydzielina w nosku drażni) i szybciej powinno wyzdrowieć (wraz z wydzieliną pozbywa się namnażających się w niej wirusów).

Mimo, że od fizycznej strony patrząc dziecko jest w stanie się wysmarkać już od 2 roku życia to jednak rzadko które małe dziecko to robi. Maluchy nie przepadają za tym. Aby im pomóc w czasie przeziębienia rodzice korzystają z urządzeń typu gruszka, aspirator, jednak tego dzieci niestety też zwykle nie lubią, a poza tym nic nie oczyści noska tak dokładnie jak porządne jego wydmuchanie przez dziecko.

Wobec tego chciałam przedstawić kilka sposobów, dzięki którym można nauczyć dziecko smarkania.

Najważniejsza będzie tutaj motywacja dziecka. Aby e więc zmotywować zachęćmy nagrodą. Należy nagradzać dziecko gdy zdecyduje się wydmuchać nos. Rodzaj nagrody wybierajmy indywidualnie w zależności od tego na czym dziecku zależy. Może to być naklejka, kostka czekolady, przytulenie, bicie brawa itp.

Aby smarkanie dobrze dziecku się kojarzyło możesz poszukać w sklepie chusteczek z nadrukowanymi obrazkami np. postaciami z bajek.

Demonstruj dziecku jak Ty smarkasz, pamiętaj, że jesteś dla niego najważniejszym wzorem i prędzej czy później zechce Cię naśladować. Możesz też urządzić zawody – kto wydmucha nosek głośniej/ciszej/dłużej itp.

Oddziałuj na wyobraźnię, powiedz dziecku aby udawało że jest słonikiem i zagrało na trąbie, zdmuchnęło świeczkę noskiem.

Jak najczęściej oczyszczaj nosek solą fizjologiczną i gruszką nawet jeśli dziecko tego nie lubi. Podkreślaj przy tym, że kiedy zacznie samo smarkać nie będziecie już musieli tego robić.

Ćwiczcie dmuchanie noskiem regularnie, nawet kiedy dziecko jest zdrowe.

Spróbuj podczas wizyty u lekarza nawiązać do tego aby dziecko smarkało, być może zachęta ze strony lekarza na nie podziała.

Pokaż dziecku w lusterku jak wygląda gdy cieknie mu z nosa. Opisuj wydzielinę z noska jako coś bardzo obrzydliwego czego warto się pozbyć z nosa.

Warto też uzbroić się w cierpliwość i uparcie stosować powyższe metody – możliwe, że któryś sposób na rezultat natychmiast, a możliwe, że na efekty trzeba będzie długo czekać.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!