Jak określić wartość srebrnych monet?
Jak określić wartość srebrnych monet?
Jeśli chcemy samodzielnie określić wartość srebrnych monet, możemy skorzystać ze skali Sheldona lub metody Kopickiego. Możemy także zlecić wycenę specjaliście zajmującemu się numizmatyką.

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, inwestowanie pieniędzy w srebrne monety było bardzo popularne. Gdy dziedziczymy lub otrzymujemy w prezencie numizmaty zawsze zastanawiamy się nad ich ceną rynkową. Możemy samodzielnie określić wartość srebrnych monet na podstawie wytycznych stworzonych przez specjalistów.

Skale wyceny umożliwiające określenie wartości srebrnych monet

Funkcjonują dwie skale wyceny: skala Sheldona i metoda ustalania wartości katalogowej Kopickiego. W wydanej w 1949 roku pracy doktor Sheldon zawarł skalę, według której wycenia się monety. Jest to tak zwana skala liczbowa, przypisująca określoną liczbę do ich stanu. Najlepszy stan oznacza najwyższą wartość czyli Mint State – 70. Najniższą wartość mają monety oznaczone w skali numerem 1 – Basal State. Metoda Kopickiego proponuje nieco inne sposoby określenia ceny. Najwyższą wartość, według tej skali, mają monety spełniające trzy wymogi: są rzadkie, dobrze zachowane a ich wygląd jest atrakcyjny. Wymienione sposoby dokonywania wyceny wartości monet, mają swoich zwolenników i przeciwników, przy czym zaproponowana przez Kopickiego – metoda określania wartości katalogowej, jest mniej popularna. Uważa się, że użyte przez Kopickiego określenia, mogą być nieprecyzyjne a w związku tym wykonana na ich podstawie wycena będzie trudniejsza i bardziej kłopotliwa. Chcąc samodzielnie określić wartość srebrnych monet należałoby raczej posłużyć się metodą Sheldona. Choć obciążona pewnymi wadami, jest jednak zdecydowanie mniej kłopotliwa i jasno określa podstawowe kryteria wyceny. Przyjmując za wartość bazową cenę kruszcu możemy samodzielnie określić cenę rynkową posiadanych zbiorów.

Określenie wartości srebrnych monet w praktyce

Wyżej opisane metody są stosowane w numizmatyce, do wyceny wartości monet. Jednak tak naprawdę obie mają wady. Dla przykładu praca doktora Sheldona dotyczyła centów amerykańskich bitych w latach 1793-1814. W związku z tym określenie stanu początkowego dla innej grupy monet może być trudne. Przyjmuje się więc jako wartość początkową po prostu wartość kruszcu, z którego moneta została wykonana. 70 razy więcej od wartości kruszcu jest warta moneta w idealnym stanie. Najwyższą wartość posiadają numizmaty w stanie idealnym, to jest wyglądające tak, jakby właśnie zostały wybite. W przypadku srebra oznacza to odpowiedni kolor i połysk. Przy wycenie tą metodą liczą się także wszelkie rysy i otarcia. Należy też zwrócić uwagę na sposób bicia danej serii. Monety wybite głęboko, z zachowaniem każdego szczegółu rysunku są warte więcej niż te, które bito płytko. Metoda Kopickiego jest stosowana z reguły jedynie przez specjalistów dokonujących wycen. Jest to związane z tym, że niezwykle trudno oszacować stopień rzadkości danej monety, natomiast pojęcie ogólnej atrakcyjności, jako kryterium oceny, jest pojęciem bardzo szerokim i nieprecyzyjnym. Problem z tym, jak określić wartość srebrnych monet możemy mieć wtedy, gdy są to numizmaty posiadające wartość historyczną. W takim przypadku powinniśmy się zwrócić o pomoc do stowarzyszenia numizmatycznego lub zlecić wycenę, rzeczoznawcy specjalizującemu się w numizmatyce.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!