Pchły domowe u psa: jak z nimi skutecznie walczyć?
Pchły domowe u psa: jak z nimi skutecznie walczyć?
Aby pozbyć się pcheł domowych u psa nie wystarczy tylko zaaplikować odpowiedni preparat zwierzęciu - niezbędne jest również odpchlenie całego otoczenia w jakim zwierzę przebywa.

Pchły domowe u psa są częstym, i bardzo niepożądanym zjawiskiem. Atakują za równo ludzi jak i zwierzęta. Te małe pasożyty osiągające zaledwie 1 do 6 milimetrów i rozmnażają się bardzo szybko. Samica składa w całym swoim życiu około 600-2000 tysięcy jaj, które umiejscawia w sierści zwierząt, lub na ludziach, a także w ich otoczeniu, legowisku lub szczelinach w podłodze. Ich cykl rozwojowy przebiega tylko w warunkach zbliżonych do temperatury panującej w mieszkaniu a w niskich temperaturach zostaje zahamowany. Pchły domowe mogą roznosić wiele groźnych chorób, takich jak alergiczne zapalenie skóry i tasiemiec psi. U młodych zwierząt duża inwazja pcheł może doprowadzić do anemii.

W jakich sytuacjach pies jest narażony na inwazję pcheł?
Pchły domowe u psa najszybciej rozprzestrzeniają się w sytuacjach, gdy pies ma kontakt z zwierzętami, zarażonymi tymi pasożytami. Kolejną sytuacją, w której może dojść do inwazji jest przebywanie psa w miejscach, w których znajdowało się zwierzę posiadające pchły. Pasożyty te wchodzą na zwierzę w momentach kiedy są głodne, poza tym czasem przebywają na posłaniu, legowisku lub w podłodze.

Zapobieganie inwazji pcheł
Zapobieganie jest najlepszą metodą ochrony naszego pupila. Warto stosować obroże przeciwpchelne mające działanie odstraszające. Należy jak najczęściej odkurzać i wytrzepywać posłanie psa i jego otoczenie. Jeśli jednak nasz pies jest zapchlony, należy podjąć odpowiednie kroki. Objawami tej inwazji jest ciągłe drapanie się zwierzęcia, lizanie a nawet wygryzanie sobie sierści. Same pasożyty ciężko jest dostrzec w gęstej sierści, przy czesaniu można jednak dostrzec ich odchody w postaci czarnych małej wielkości grudek.

Sposoby walki z pchłą domową
Najlepszym środkiem są krople typu "spot-on". Konieczne jest ścisłe przestrzeganie poleceń umieszczonych na opakowaniu. Substancje toksyczne dla pcheł trafiają w bezpiecznej dla psa dawce do krwiobiegu, zabijając pasożyty. Można wcześniej psa wykąpać w przeciwpchelnym szamponie a następnie założyć obroże przeciwpchelną. Zabezpieczy ona psa przed kolejną inwazja, ponieważ ma działanie odstraszające. Można także użyć innych dostępnych środków do zwalczania tych pasożytów, na przykład pudrów i aerozoli, oraz specjalnych grzebieni przeciwpchelnych. Po pozbyciu się pchły domowej u psa nie można zapomnieć o dokładnym umyciu i odkurzeniu środowiska wokół psa. Pierzemy posłania i legowiska a podłogi myjemy wodą z dodatkiem octu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!