W jakiej temperaturze zmienić opony na zimowe? Kiedy należy zmienić opony letnie na zimowe?
W jakiej temperaturze zmienić opony na zimowe?  Kiedy należy zmienić opony letnie na zimowe?
Moment, w którym powinno się dokonać wymiany opon z letnich na zimowe, bądź też odwrotnie jest stosunkowo trudny do jednoznacznego sprecyzowania. Potocznie przyjęło się, że na zimówkach jeździmy od świąt do świąt, czyli od Wszystkich Świętych do Świąt Wielkanocnych. Z początkiem listopada coraz częściej mamy bowiem do czynienia z przymrozkami, czy nawet już atakami prawdziwej zimy, zaś w kwietniu (kiedy to najczęściej przypada Wielkanoc.

Generalnie producenci rekomendują wymianę opon, jeśli temperatury w ciągu dnia spadają poniżej 7 st. C. To granica, powyżej której lepiej sprawują się opony letnie, zaś poniżej jej już zimówki. Sztywne trzymanie się tej reguły nie jest jednak możliwe.Minusowe temperatury na początku listopada, nie oznaczają jednak, że już do wiosny temperatura nie urośnie powyżej 10 stopni na plusie. Dodatkowo dochodzą do tego wahania temperatur w ciągu doby.

W nocy, nad ranem i wieczorem mogą występować już przymrozki, a w ciągu dnia temperatura może wzrosnąć nawet do kilkunastu stopni. Dlatego ważną kwestią jest to, kiedy poruszamy się naszym samochodem. Jeśli często wyruszamy w trasę nad ranem, jeździmy nocą, wówczas ważne dla nas powinny być temperatury z tych godzin dnia i nocy, co w efekcie może spowodować założenie zimówek nieco wcześniej niż inni kierowcy. Jeśli z kolei jeździmy głównie w ciągu dnia, to z wymianą ogumienia możemy się teoretycznie wstrzymać nieco dłużej.

Podsumowując ten wątek, lepiej pospieszyć się z wymianą opon na zimowe, niż uczynić to za szybko. W tym pierwszym przypadku możemy się narazić głównie na nieco szybsze zużycie się bieżnika opony, dlatego skutecznym środkiem będzie tu nieco ostrożniejsza jazda. W drugim przypadku jesteśmy już narażeni na ryzyko utraty przyczepności, co może skutkować bardzo nieprzyjemnymi następstwami

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!