Wynajem mieszkania przez pośrednika: wady i zalety. Co to jest prowizja przy wynajmie mieszkania?
Wynajem mieszkania przez pośrednika: wady i zalety. Co to jest prowizja przy wynajmie mieszkania?
Korzystanie przy wynajmie mieszkania z usług pośrednika ma wiele zalet: sprawdzi dokumenty, spisze umowę; wadą – największą – jest prowizja, którą musimy zapłacić. Obfitość mieszkań do wynajęcia sprawia że myślimy, iż najtrudniejsza będzie decyzja, które z nich wybrać: o jakim metrażu, jakiej lokalizacji? Jak zaczniemy szukać mieszkania do wynajęcia zorientujemy się, że część mieszkań dostępnych jest tylko przez pośrednika. Wynajem mieszkania przez pośrednika ma wady i zalety.

Musimy podpisać umowę z pośrednikiem, aby obejrzeć konkretne mieszkanie.

Zalety wynajmu mieszkania przez pośrednika

Pośrednik szuka dla nas mieszkania, dzwoni do właścicieli lub pośredników z innych biur i umawia nas na oglądanie konkretnych mieszkań – według ustalonych przez nas oczekiwań. Wylegitymowanie osoby podającej się za właściciela mieszkania i sprawdzenie, czy jego dane zgadzają się z tymi zawartymi w akcie notarialnym mieszkania nie wystarczy. Pośrednik oprócz tego sprawdzi w wydziale ksiąg wieczystych, czy od momentu wystawienia aktu notarialnego do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło. Osoba, która kupiła mieszkanie rok temu – dzisiaj nie musi już być jego właścicielem. Pośrednik będzie wiedział, że do wynajmu nieruchomości, jaką jest mieszkanie – pełnomocnictwo musi być notarialne. Pośrednik dostarczy druk umowy wynajmu; nie pomyli zaliczki z zadatkiem, a takie określenia często znajdują się w umowie. Wreszcie kaucja: w jakiej wysokości? Zwrotna czy bezzwrotna i na jakich warunkach. Pośrednik dopilnuje, aby okres wypowiedzenia umowy był dla nas korzystny; aby niejasne dla wynajmującego zapisy nie zostały zawarte w umowie wynajmu. W końcu taki zapis, jak "zużycie" mieszkania. Mieszkanie się zużywa, ściany się brudzą, niszczą się tak stałe, jak i ruchome elementy wyposażenia mieszkania. Pośrednik zaznaczy w umowie, jakie naprawy musi wykonywać wynajmujący, a jakie właściciel mieszkania.

Wady wynajmu mieszkania przez pośrednika

Podstawową i chyba największą wadą wynajmu mieszkania przez pośrednika jest koszt usługi. Najczęściej jest to wysokość jednomiesięcznego wynajmu danego lokalu mieszkalnego. W przypadku dużych mieszkań w wojewódzkich miastach jest to dość duża kwota. Nierzadko wynosząca kilka tysięcy złotych. Wadą może być dla niektórych ludzi brak bezpośredniego pierwszego kontaktu z właścicielem, czy na przykład negocjowanie ceny wynajmu mieszkania poprzez pośrednika. Jeżeli w momencie oglądania mieszkania – nie będzie przy tym właściciela – musimy negocjować przez pośrednika, który - jeżeli jest uczciwy – rzetelnie będzie przekazywał nasze oczekiwania właścicielowi. Natomiast jeśli pośrednikowi będzie zależało na otrzymaniu jak najwyższej prowizji – pozostanie nam jedynie naleganie na spotkanie i bezpośrednią rozmowę z właścicielem.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!