Czym były dinozaury?
Czym były dinozaury?
Słowo „dinozaur" oznacza „straszny jaszczur”. Nazwa ta została nadana tym zwierzętom w 1842 r. przez naukowca
Richarda Owena. Dinozaury były grupą gadów blisko spokrewnionych z krokodylami, a ich łapy umieszczone były pionowo pod tułowiem, jak u współczesnych ssaków. Są one charakterystyczne, ponieważ niektóre cechy ich kości czaszki nic przypominają cech kości innych gatunków gadów. Uważa się, że ptaki pochodzą prawdopodobnie od jednego z gatunków dinozaurów.

Dlaczego biodra dinozaurów są tak istotne?

Wszystkie gatunki należą do jednej z dwóch grup, które różnią się kształtem ich kości biodrowych. Dinozaur) gadziomiedniczne posiadają kości bioder ukształtowane jak u współcześnie żyjących gadów. Dinozaury ptasiomiedniczne posiadają kości biodrowe, które przypominają budową kości biodrowe współcześnie żyjących ptaków. Grupy te są podzielone na mniejsze rzędy, które z kolei składają się z rodzin podobnych do siebie dinozaurów.

Ile gatunków dinozaurów zamieszkiwało naszą planetę?

Setki różnych gatunków dinozaurów zostały nazwane przez naukowców, ale nikł nie jest pewien tego, ile ich było w rzeczywistości. Niektóre gatunki dinozaurów są tak do siebie podobne, że niektórzy naukowcy zastanawiają się. czy nic powinny one zostać uznane za jeden gatunek. Inni naukowcy twierdzą, że różne skamieliny, które uważane są za kości jednego tylko gatunku, są tak naprawę szczątkami różnych gatunków dinozaurów. Oprócz lego są jeszcze tysiące skamieniałości dinozaurów, które pozostają zakopane w ziemi i nie zostały odkryte.

Czy wszystkie dinozaury były duże?

Nie, wiele gatunków dinozaurów było małych. Drapieżny dinozaur kompsognat (Compsognathus) był z nich najmniejszy. Był on wielkości kurczaka i ważył około 2.5 kg. Kompsognat posiadał długi ogon i długa szyję, dzięki którym mógł osiągać ponad metr długości, ale mierzył jedynie około 40 cm wysokości. Kompsognat był szybkim myśliwym, który polował na maleńkie stworzenia, jak owady, robaki i niewielkie jaszczurki.

Jak duże były jaja dinozaurów?

Różne gatunki dinozaurów składały jaja różnej wielkości, zależnie od wielkości samego dinozaura. Najmniejsze dinozaury składały jaja o długości około 4 cm, a czasem nawet mniejsze. Największe dinozaury składały największe jaja, jakie kiedykolwiek istniały. Miały one około 40 cm średnicy mniej więcej tyk- co piłka futbolowa i były prawdopodobnie składane przez zauropody.

W jaki sposób dinozaury wyda na świat swoje młode?

Składały one jaja, z których wykluwały się młode dinozaury. Ponieważ jednak jaja są delikatne, rzadko stawały się one skamielinami. Jednakże naukowcom udało się odnaleźć kilka skamieniałych jaj. Pokazują one. że jaja dinozaurów miały kształt przypominający jaja współczesnych krokodyli. Większość z nich miała wydłużony, owalny kształt, jednakże jaja olbrzymich zauropodów mogły być okrągłe.

Czy dinozaury były inteligentne?

Niektóre dinozaury miały bardzo mały mózg i były najprawdopodobniej mało inteligentne. Natomiast inne miały dosyć duże mózgi i były względnie „bystre”. Drapieżca zwany deinonychem (Dejnonychus). zamieszkujący Amerykę Północną, był inteligentnym dinozaurem, który potrafił nawet współpracować z innymi dinozaurami podczas polowania.

Jak szybko biegały dinozaury?

Dinozaury należące do jednej z rodzin dinozaurów potrafiły biegać bardzo szybko -z prędkością być może większą niż 80 km/h. Ornitomimy - bo o nich mowa - były podobne do strusi i potrafiły równie szybko biegać. Posiadały one lekkie kości i smukłe ciała, ale bardzo długie i silne tylne łapy.

Jeden z gatunków - strutiomim (Siruthjomimus) - mierzył około 3,4 m długości i był prawdopodobnie najszybszym ze wszystkich dinozaurów.

Rodziny dinozaurów

Dinozaury są pogrupowane na wiele rodzin podobnych do siebie stworzeń. Dinozaury ptasiomiedniczne są podzielone na ceratopsy, pachycelatozaury, ankylozaury,  nodozauty, stegozaury, hadrozaury, iguanodony i ornitopody. Wszystkie te dinozaury są roślinożercami. Dinozaury gadziomiedniczne są natomiast podzielone na dwie duże grupy. Zauropody, które były największymi ze wszystkich dinozaurów i były roślinożerne oraz teropody, które były dwunożnymi mięsożercami. Teropody są z kolei podzielone na mniejsze rodziny, takie jak tyranozaury, spinozaury, dromeozaury, ornitomimy, owiraptory i inne.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!