Jakie są zalety poszczególnych sposobów parzenia kawy?
Jakie są zalety poszczególnych sposobów parzenia kawy?
Znawcy zaklinają się, że najlepszą kawę parzy się ręcznie. Czas parzenia ma wynosić od 4 do 6 minut. Parzona zbyt krótko nie pachnie jak należy i jest za mało kwaskowa. Zbyt wolne parzenie sprawia, że aromaty w większej części się ulatniają, a potęguje się gorycz. Do takiego parzenia kawa nie powinna być zbyt drobno zmielona.

Ręczne zalewanie kawy gorącą wodą.

Kiedy woda zaczyna się unosić, oznacza to, że osiągnęła właściwą temperaturę (92-96°C) do parzenia kawy. Najpopularniejsze naczynia służące do parzenia kawy to dzbanek i włoskie szklane naczynie z metalowym sitkiem. Kiedy przesuwa się je ku dołowi, oddziela się napar od fusów. Tak zaparzona kawa jest zdrowa i łagodna w smaku. A ponieważ obywa się tu bez papierowego filtra, kawa zachowuje naturalny aromat. Kawa parzona ręcznie pojawia się na stole natychmiast. Do jej sporządzenia - poza dobrą kawą - potrzebny jest jedynie czajnik, a nie drogie urządzenia elektryczne. Tradycyjne dzbanki do kawy można kupić wszędzie - we wszystkich rozmiarach i rodzajach, począwszy od tych retro po najnowocześniejsze.

Kawa filtrowana.

 Klasyczna maszyna do parzenia kawy filtrowanej, przelewana gorącą wodą - po wsypaniu mielonej kawy - przejmuje prawie samoczynnie obowiązek przygotowania świeżego napoju, zanim jej posiadacz weźmie prysznic, ubierze się i umyje zęby. Zaletą takiego ekspresu przelewowego pozostaje także i to, że można za jego pomocą przygotować sporą ilość kawy. Jednak prawdziwi smakosze nie cenią sobie kawy filtrowanej. Testy towarowe pokazują również, że między ekspresami przelewowymi występują znaczne różnice jakościowe.

Kawa rozpuszczalna.

 Kawa rozpuszczalna lub kawa instant, jak często ją dzisiaj nazywamy, pojawiła się na rynku niemieckim po raz pierwszy w roku 1965. Kawa rozpuszczalna dzisiaj to łatwo rozpuszczalny granulat, uzyskiwany drogą liofilizacji z ziaren kawy bez żadnych dodatków. Dzięki temu procesowi zachowuje ona pełny aromat i smak prawdziwej kawy.

Zamiłowanie do kawy rozpuszczalnej, której smak można ulepszać i zmieniać, jest niekwestionowane. Jej zalety widoczne są na pierwszy rzut oka: kawę można przygotować błyskawicznie, wlewając do filiżanki gorącą wodę i regulując moc kawy odpowiednią ilością granulatu. Latem można użyć zimnej wody i przyrządzić kawę mrożoną.

Eksperci wiedzą, że do kawy rozpuszczalnej używa się najczęściej ziaren najwyższej jakości.

Espresso.

Włosi niemal nie znają innej kawy niż espresso, czy też jego ulubionego wariantu -cappuccino z mleczną pianką. Espresso to szybki sposób przyrządzania kawy. Niewielka ilość wody o temperaturze 90°C jest przepychana pod wysokim ciśnieniem przez pojemnik-sitko (dziurkowany wkład) z kawą mieloną. Różni się ona od normalnej kawy palonej sposobem uszlachetniania ziaren i miałkością: jest mielona znacznie drobniej. Najbardziej chyba znanymi markami kawy espresso są llly, Lavazza i Segafredo. Dzięki tej niewielkiej ilości wody żadna kawa nie ma takiej konsystencji i słynnej pianki („crema"). We Włoszech podawana jest wyłącznie w podgrzanych wcześniej filiżankach.

Przygotowanie prawdziwego espresso w domu wymaga odpowiedniego sprzętu: najprostszy i najwygodniejszy to maty ekspresik do kawy, stawiany na gazie lub płycie. Jego dolna część to pojemnik na wodę, środkową stanowi (dziurkowany wkład) pojemnik-sitko na mieloną kawę, w części górnej gromadzi się gotowy napój. Podgrzewana woda paruje, para przeciska się przez mieloną kawę, „odbierając" jej składniki aromatyczne, by skroplić się i „oddać" wszystkie zapachy i smak. Kawa z takiego urządzenia jest bardzo aromatyczna. Nie jest to jednak prawdziwy ekspres do kawy, ponieważ nie tworzy typowej pianki na jej powierzchni. Mimo to posiada jedną wielką zaletę: za niewielką cenę można spróbować czegoś nowego. Prawdziwe ekspresy do kawy, tzn. ekspresy ciśnieniowe, można kupić, poczynając od około 200 zł. A jeśli ma dyszę do mleka, trzeba liczyć się z wydatkiem o 100 zł większym. W handlu dostępne są różne typy ekspresów: w pełni zautomatyzowane na kawę ziarnistą (cale ziarna), mieloną (z sitkiem-pojemnikiem), wreszcie ekspresy na kawę porcjowaną (naboje).

Podczas gdy zakup automatów ciśnieniowych to jednorazowy spory wydatek w momencie kupna, ekspresy do kawy porcjowanej są droższe w użytkowaniu ze względu na jej cenę. Z kolei posługiwanie się ekspresami do kawy mielonej pociąga za sobą konieczność zmielenia kawy i ubicia jej. Zaletą kawy porcjowanej jest to, że przygotowanie jej jest wygodne, a każda filiżanka może być zrobiona z innego gatunku kawy i dzięki temu smakować inaczej. Samo zaś przygotowanie odbywa się w mgnieniu oka. Takie ekspresy są szczególnie przydatne w biurze lub dla gości. Może dlatego właśnie są tak łubiane. Producenci oferują prawie 15 rodzajów kawy espresso w nabojach, włączając bezkofeinową. Niestety, przy tej okazji gromadzą się odpady aluminium i tworzyw sztucznych.

Cappuccino w proszku i kawa z puszki.

Wygodne przede wszystkim w podróży. Jednak oba te produkty obok ekstraktu kawy zawierają wiele składników dodatkowych, takich jak glukoza lub cukier, utwardzone tłuszcze, substancje zapachowe, sól, barwniki i stabilizatory, które spożywane w większych ilościach nie każdemu wychodzą na zdrowie. Te napoje to także bomby kaloryczne: filiżanka cappuccino to od 40 do 60 kalorii, a puszka objętości 250 ml to już 140 kalorii.

Dla koneserów te napoje są raczej koktajlami mlecznymi niż prawdziwą kawą.

Maszyny do napojów porcjowanych.

Obok ekspresów ciśnieniowych ciepłe napoje z mielonej kawy porcjowanej (a nawet herbaty, kakao itd.) przygotowują maszyny, częściowo i takie, w których wysokie ciśnienie nie powstaje. Porcje te pakowane są najczęściej w formie saszetek w kształcie krążka (pads).

Ale nie zawsze jest w nich tylko czysta kawa. Rzut oka na opakowanie wystarcza, by stwierdzić, że zawiera ono również substancje zapachowe, utwardzone tłuszcze, emulgatory lub też środek słodzący, glukozę.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!