Od skorupy do jądra - czyli z czego zbudowana jest ziemia?
Od skorupy do jądra - czyli z czego zbudowana jest ziemia?
Badacze opracowali mapy kontynentów i mórz znajdujących się na powierzchni Ziemi, a satelity wykonały z kosmosu zdjęcia naszej planety. Geolodzy (naukowcy badający Ziemię) nadal poszukują odpowiedzi na pytania, z czego zbudowana jest Ziemia i co leży pod powierzchnią skorupy ziemskiej.

Z czego zbudowana jest ziemia?

Od powierzchni Ziemi do jej środka jest ok. 6400 km. Ziemia zbudowana jest z różnych warstw skał i metali. Wyróżnia się trzy główne strefy Ziemi: skorupę, płaszcz, znajdujący się niżej, oraz jądro w samym jej środku. Zewnętrzna skorupa to skala, dzieląca się na dwie części skorupę kontynentalną i skorupę oceaniczną. Płaszcz, który leży pod skorupą, zbudowany jest z zestalonych krzemianów i ma grubość ok. 2800 km. Jądro Ziemi składa się głównie z metali - niklu i żelaza. Jest gorące i gęste, podzielone K na dwa obszary: jądra płynnego i litego jądra wewnętrznego.

Jak można się dowiedzieć, co jest wewnątrz Ziemi?

Geolodzy nie są pewni, jak wygląda wnętrze Ziemi, jednak wiele mogą się dowiedzieć badając skały wyrzucane przez wulkany. Aby zbudować trójwymiarowy obraz naszej planety, posługują się też falami sejsmicznymi, rozchodzącymi się po trzęsieniu ziemi i po kontrolowanych wybuchach jądrowych. Fale te szybko przechodzą przez twardą, gęstą skałę, wolniej zaś przez miękką. W latach 60. XX wieku naukowcy próbowali dowiercić się do płaszcza Ziemi (na lewo), ale zaprzestali badań, gdyż projekt okazał się zbyt kosztowny.

Jak Ziemia pomaga w nawigacji?

W efekcie zjawisk fizycznych związanych z ruchem obrotowym, Ziemia tworzy wielki magnes z ośrodkiem w swoim jądrze. Podobnie jak sztabka magnesu, Ziemia ma dwa bieguny i pole magnetyczne. Jeśli namagnesowaną igłę położy się w misce z wodą, wskaże ona bieguny magnetyczne Ziemi, tworząc prosty kompas. Niektóre zwierzęta, na przykład gołębie i delfiny,  także wykorzystują pole magnetyczne Ziemi do odnajdywania kierunku.

Czy Ziemia jest okrągła?

Z kosmosu Ziemia wygląda jak kula. Jednakże nie jest ona całkowicie kulista. W rzeczywistości jest delikatnie spłaszczona u góry i u dołu, czyli na obu biegunach, i wybrzuszona w środku, wzdłuż równika.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!