Jaki smoczek dla dziecka? Czy smoczek może szkodzić? Jak często wymieniać smoczek?
Jaki smoczek dla dziecka? Czy smoczek może szkodzić? Jak często wymieniać smoczek?
Już sobie wyobrażasz dantejskie sceny podczas prób odzwyczajania dziecka od smoczka? W dodatku te historie ze zgryzem... Nie martw się na zapas! Smoczek - ani uspokajacz, ani ten nakładany na butelkę - nie jest taki straszny. jak go malują. Ale nie jest też ideałem. Poznaj fakty o pocieszycielu twojego malca.

Można go podać tuż po narodzinach

MIT. Noworodek dopiero uczy się ssania, zaś przedwczesne podanie smoczka mogłoby zaburzyć prawidłowy jego mechanizm. Wtedy malec może mieć problemy z jedzeniem.

Smoczek musi być podobny do piersi

PRAWDA. Jeśli karmisz dziecko butelką, najlepiej kup smoczek fizjologiczny (anatomiczny), który podczas ssania dopasowuje się do kształtu jamy ustnej dziecka i w dynamiczny sposób napina tak jak sutek kobiety. Dzięki temu maleństwo podczas jedzenia angażuje więcej mięśni twarzy, prawie tak jak podczas karmienia naturalnego. To ważne, bo takie ssanie jest naturalnym ćwiczeniem logopedycznym i zapewnia prawidłowy rozwój zgryzu.

Jeden wystarczy na długo

MIT. Co 6-8 tygodni musisz kupować nowy smoczek, ponieważ w zbyt długo używanym zmienia się struktura materiału i staje się on mniej wytrzymały na uszkodzenia. Malec może wtedy odgryźć kawałek i się za-krztusić! W dodatku im starszy smoczek, tym więcej na nim zarazków. Dbaj też o higienę smoczka na co dzień: myj go kilka razy dziennie gorącą wodą i nie oblizuj go, gdy upadnie. W twojej ślinie mogą być np. bakterie próchnicy.

Trzeba go dobrać do wieku

PRAWDA. Na przykład z tego powodu, że za duży smoczek uspokajający może wywołać u malca odruch wymiotny. Podobnie jest ze smoczkiem do karmienia. Ten przeznaczony

dla najmłodszych dzieci zapewnia bardzo wolny przepływ mleka. Z tego powodu starszy maluch zamiast pić w odpowiednim dla siebie tempie, będzie zasysał zbyt mocno i szybko zniechęci się do jedzenia. Jeżeli zaś maluch będzie pił przez smoczek przeznaczony dla starszych niż on dzieci, może zacząć się krztusić, bo mleko będzie wyciekało za dużym strumieniem.

Czy smoczek może szkodzić?

PRAWDA, ALE... Tylko pod warunkiem, że do tego dopuścisz. Aby smoczek przynosił korzyści, nie pozwalaj dziecku na nieograniczone ssanie. Podawaj smoczek na krótko i tylko w trudnych chwilach: gdy malec jest zmęczony, zdenerwowany albo senny. Jeżeli twoje dziecko zasypia wyłącznie ze smoczkiem w buzi, koniecznie wyjmuj mu go z ust, gdy tylko maluch zaśnie. B

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!