Czy opłaca się brać kredyt na samochód? Kiedy potrzebny jest wkład własny na kredyt samochodowy?
Czy opłaca się brać kredyt na samochód? Kiedy potrzebny jest wkład własny na kredyt samochodowy?
Kredyt na samochód bez wkładu własnego można zaciągnąć wtedy, gdy pojazd jest nowy, a jego wartość stosunkowa niska. W innych przypadkach potrzebna będzie wpłata własna.

Coraz częściej banki kuszą kredytami samochodowymi, których zaciągnięcie nie wymaga od kredytobiorcy wniesienia wkładu własnego. Jeszcze do niedawna taki wymóg był bowiem standardem. Warto jednak wiedzieć, w jakich sytuacjach zwolnieni będziemy z posiadania części oszczędności na zakup auta. Generalnie ma to miejsce przy zakupie nowych samochodów lub gdy ich wiek nie przekracza dwóch lat. Innym warunkiem jest wartość kredytowanego pojazdu. Im jest ona niższa, tym większa szansa, że bank nie poprosi o wniesienie wpłaty własnej.

Przeczytaj: Czy kredyt 0% oznacza zero kosztów? Czy warto kupować na raty zero procent?

Biorąc kredyt na zakup używanego pojazdu, trzeba już liczyć się z posiadaniem własnej gotówki. Zwykle wymagana wpłata własna nie przekracza 30 proc. ceny zakupu. W niektórych bankach wysokość wymaganego wkładu własnego może być uzależniona od rodzaju finansowanego pojazdu.

Przeczytaj: Ubezpieczenie domu, czyli jak poprawnie podpisać umowę z firmą ubezpieczeniową

Z koniecznością posiadania wkładu własnego kredytobiorcy zetkną się, jeżeli zechcą wziąć kredyt w tzw. procedurze uproszczonej. Polega ona na tym, że bank nie wymaga od wnioskodawcy przedstawiania zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach, a jedynie oświadczenie. Większe ryzyko udzielenia takiego kredytu bank rekompensuje sobie nieco wyższym oprocentowaniem, albo wymogiem wniesienia wkładu własnego.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!