Jak nauczyć się szybko pisać bez patrzenia na klawiaturę?
Piszesz na klawiaturze używając tylko dwóch palców? Cały czas patrzysz na nie, aby trafić w odpowiednie literki? Najwyższy czas to zmienić! Podpowiemy Ci jak pisać wszystkimi palcami i to bez spoglądania na klawiaturę. Dzięki temu tworzenie tekstów zajmie o wiele mniej czasu, przepisywanie będzie bardziej efektywne, a przy tym łatwiej wyłapiesz wszystkie literówki.

Pamiętaj, że początki zawsze są trudne, więc nie należy się zrażać, kiedy napisanie jednego zdania zajmie Ci nawet kilka minut. Z każdym dniem będziesz umieć coraz więcej i, jeśli sumiennie przyłożysz się do treningów, to po miesiącu będzie Ci szło już na tyle dobrze, że całkowicie zapomnisz o pisaniu dwoma palcami.

Jak zacząć

Najważniejszy jest trening, więc poświęcaj poniższej metodzie jak najwięcej czasu. Odpisuj w ten sposób na maile, pisz pamiętnik, posty, a może nawet zacznij tworzyć własne opowiadanie. Warto także w wolnych chwilach pograć w gry klawiaturowe, które polegają na klikaniu w odpowiednie literki lub tworzeniu całych słów. W ten sposób najłatwiej będzie nam obserwować swoje postępy i nabierzemy chęci do dalszego rozwoju.

Ważne jest także odpowiednie ułożenie dłoni. Należy je trzymać tak, by nadgarstki były oparte o blat biurka lub obudowę laptopa, a palce sięgały swobodnie każdej literki bez przesuwania rąk (odpowiednie ułożenie widać na zdjęciu). Najlepsze efekty uzyskamy siedząc wyprostowanym na wprost monitora i trzymając klawiaturę na zgiętych kolanach lub nieco wyżej tak, żeby przedramię układało się poziomo, a ramię pionowo. Zresztą po kilku treningach sam zauważysz, że inne pozycje mogą utrudniać szybkie pisanie albo sprawiać ból w nadgarstkach.

Przed każdą sesją pisania dobrze jest trochę rozgrzać dłonie zginając wszystkie ich stawy przez dwie-trzy minuty.

Jak układać palce

Jeśli jesteś już przygotowany do pierwszej lekcji, to ułóż ręce tak, aby mały palec lewej dłoni znajdował się na literze „a”, jej palec serdeczny na literze „s”, środkowy na „d”, wskazujący na „f”, a kciuk na spacji. Natomiast palce prawej ręki odpowiednio: palec mały na „;”, serdeczny na „l”, środkowy na „k”, wskazujący na „j”, a kciuk także na spacji. Pod palcami wskazującymi wyczujesz małe wypustki, dzięki którym będziesz wiedzieć jak układać dłonie bez patrzenia na klawiaturę. Przed każdym rozpoczęciem pisania należy w ten „wyjściowy” sposób ustawiać swoje palce.

Teraz musisz się dowiedzieć jakie znaki są obsługiwane przez jakie palce. I tak:

Lewa dłoń

Mały palec - ` 1 2 Q A Z TAB CAPSLOCK SHIFT CTRL

Palec serdeczny - 3 W S X

Palec środkowy - 4 E D C

Palec wskazujący -5 6 R T F G V B

Kciuk - SPACJA

Prawa dłoń

Mały palec - BACKSPACE \ ENTER SHIFT = - ] [ P ‘ ; / CTRL

Palec serdeczny - 0 O L .

Palec środkowy - 9 I K ,

Palec wskazujący - 8 7 U Y J H M N

Kciuk - SPACJA ALT

Łatwiej to zaobserwować patrząc na drugi obrazek.

Literki są dobrane standardowo, jednak nie każda klawiatura jest taka sama i w razie potrzeby możemy ten układ nieco zmodyfikować, jeśli wydaje on się nam niewygodny. Najważniejsze, aby praca odbywała się w komfortowych warunkach i nie zmieniać już raz ustalonego systemu. Tylko pamiętaj, że jeżeli poprzestawiasz sobie za dużo znaków, to możesz mieć później problemy z przystosowaniem się do innej klawiatury.

Co dalej?

Najtrudniej zapamiętać układ wszystkich znaków na klawiaturze i jest to właściwie jedyny problem przy nauce szybkiego pisania. Aby sobie z tym poradzić, podczas pierwszych treningów możesz zaglądać na klawiaturę i patrzeć gdzie znajdują się poszczególne literki, bo najważniejsze to przyzwyczajać palce do nowych ruchów, ale z biegiem czasu ograniczaj zerkanie na klawiaturę i próbuj domyślać się, który palec powinien wykonać ruch, żeby uzyskać konkretną literę. Jeżeli popełnisz błąd, to żaden problem – mały palec na BACKSPACE i próbujemy jeszcze raz. Pilnuj przy tym, aby palce po każdym ruchu zawsze układały się w wyjściowy sposób.

Podstawy masz już za sobą, Teraz zabieraj się za pisanie lub za klawiaturowe gierki i ćwicz jak najwięcej. Powodzenia!

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!