Dlaczego składka OC się zmienia? Co ma wpływ na wysokość składki OC?
Dlaczego składka OC się zmienia? Co ma wpływ na wysokość składki OC?
Polisa OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jest jedynym ubezpieczeniem, przy wykupie którego kierowcy kierują się wyłącznie ceną. Rywalizacja na rynku ubezpieczeniowym jest tak wysoka, że wysokość składki OC stale się zmienia, bowiem ubezpieczycielom zależy na przyciągnięciu jak największej liczby klientów.

Ubezpieczyciele zgodnie twierdzą, że ubezpieczenia samochodowe, szczególnie OC, są zdecydowanie zbyt tanie i należy podnosić ich składki. Jednakże firmy ubezpieczeniowe nie tylko nie podnoszą stawek, ale walczą między sobą właśnie o ich wysokość. W ubiegłym roku wiele ubezpieczalni poniosło z tego tytułu straty, ponieważ drastycznie obniżyło stawki za ubezpieczenia OC i AC. Główną przyczyną strat ubezpieczycieli jest utrata zaufania do tych firm, wskutek czego notorycznie spada liczba klientów odwiedzających towarzystwa ubezpieczeniowe. Klienci w swych wypowiedziach wyraźnie wskazują, że nie wierzą w wypłaty odszkodowań. Na taka opinię ubezpieczyciele solidnie sobie zapracowali, między innymi poprzez wstawianie do umów ubezpieczeniowych niedozwolonych klauzul, za co później byli karani. Trudno przypuszczać, aby szybko odzyskali zaufanie ubezpieczających się. Nie pomoże im zmniejszanie składek ubezpieczeniowych, w co ci ostatni i tak nie wierzą. Walka na składki nadal się toczy, najczęściej zaniżają je właściciele nowych i małych firm ubezpieczeniowych, które chcą przyciągnąć do siebie jak najliczniejsze grono klientów.

Przeczytaj również:: Upadłość konsumencka czyli jak wyjść z dużych długów

Ubezpieczenie OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych i dlatego kierowcy najczęściej przy wyborze OC kierują się jedynie ceną. Stąd walka na stawki, które tak często się zmieniają i różnią się w firmach ubezpieczeniowych. Mimo iż ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, wielu kierowców nie wykupuje tego ubezpieczenia i po drogach jeździ już ponad 250 tys. pojazdów nieubezpieczonych. Takie osoby powinny wiedzieć, że nie tylko zapłacą 3 tys. zł mandatu, jeżeli zostaną zatrzymane, ale w razie spowodowania wypadku z własnej kieszeni będą pokrywać koszty wszelkich szkód. Najczęściej osoby, które nie wykupiły polisy OC, tłumaczą to brakiem środków finansowych, ponieważ ich zdaniem ubezpieczenia OC wbrew pozorom wcale nie są takie tanie. Podobne tłumaczenia nie usprawiedliwiają tych, którzy nie wykupili polis OC. Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu, jeżeli chce uniknąć kłopotów, powinien wykupić takie ubezpieczenie.

Przeczytaj również: Upadłość konsumencka czyli jak wyjść z dużych długów

Składki mogą się zmienić w trakcie trwania ubezpieczenia, jeżeli zakład ubezpieczeń stwierdzi, iż ubezpieczony nie odpowiedział na wszystkie pytania kierowane do niego przez ubezpieczyciela lub podał nieprawdziwe dane. Takie przepisy zawiera ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych i należy ich przestrzegać. Poza tym zawsze trzeba zapoznać się, przed podpisaniem umowy jakiegokolwiek ubezpieczenia, z ogólnymi warunkami ubezpieczeniowymi. W tych zapisach klienci znajdą szczegółowe informacje na temat ubezpieczenia, które mają zamiar wykupić.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!