Tereny trawiaste - gdzie występuja, jakie gatunki zamieszkują
Tereny trawiaste leżą na obrzeżach pustyń i na suchych obszarach w głębi kontynentów. W tych regionach deszcz pada tylko podczas jednej pory roku. Ląd jest zbyt suchy dla wielu gatunków drzew, ale za to bujnie rosną tu odporne na suszę trawy.

Gdzie występują tereny trawiaste?

Na całym świecie jest ponad 8 tys. różnych gatunków traw. Tereny trawiaste można spotkać wszędzie -na suchych, centralnie położonych obszarach kontynentów, a także na obrzeżach pustyń (poniżej). Tereny takie w Europie i Azji nazywają się stepami, w Ameryce Południowej - pampami, w Ameryce Północnej preriami, natomiast w Afryce, Indiach i w Australii - sawannami.

Dlaczego tereny trawiaste nadają się dobrze do wypasu zwierząt?

Na dużych obszarach trawiastych Ameryki Północnej i Południowej, Australii oraz Nowej Zelandii wypasa się owce lub bydło (na lewo). Ponieważ liście traw wyrastają z ich łodyg, te mogą przetrwać i wzrastać nawet wtedy, gdy ich wierzchołki zostaną zjedzone przez bydło czy owce. To właśnie powoduje, że tereny trawiaste są doskonałymi miejscami dla hodowców zwierząt.

Jakie zwierzęta żyją na terenach trawiastych?

Gatunki zwierząt żyjących na terenach trawiastych różnią się w zależności od kontynentu. Prerie Ameryki Północnej (na lewo) zamieszkują bizony, sokoły, kojoty i pieski preriowe. Na sawannie australijskiej żyją kangury, misie koala, strusie emu i zimorodki kukabury, a na sawannie afrykańskiej m.in. łonie, Iwy, żyrafy, zebry, gepardy, nosorożce, antylopy.

Czym jest karczowanie i wypalanie?

Ponieważ teren trawiasty nadaje się do uprawy zbóż i wypasu zwierząt, stosuje się różne sposoby w celu jego poszerzenia, m.in. wycinając lub wypalając drzewa. Podkładając ogień podczas pory suchej, niszczy się zdrewniałe łodygi roślin, co ułatwia wzrost nowych plonów.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!