
1,320
views
views
Bilet kolejowy można zwrócić i odzyskać większość poniesionych kosztów. Szczegóły zwrotów i formalności zależą m.in. od tego, Jakim rodzajem pociągu mieliśmy podróżować i jak kupiliśmy bilet (w kasie czy przez Internet) oraz czy pociąg już odjechał, czy jeszcze nie.
Ogólne zasady zwrotu biletów na pociąg
- Zasadniczo pasażer może zwrócić bilet na pociąg przed planowaną godziną odjazdu. ✓ Regulaminy przewozowe mogą wprowadzać pewne uściślenia. Np. bilet na PKP intercity zwrócimy do 5 minut przed rozkładową godziną odjazdu ze stacji, gdzie miała zacząć się nasza podróż, a zwrotu biletu na POLRECIO, można dokonać do 15 minut przed planowym odjazdem. Przewoźnik zakłada, że kupując bilet, zapoznaliśmy się z regulaminem.
- Bilet na pociąg bez rezerwacji miejsc (na daną trasę, a nie konkretny skład) jest ważny przez cały dzień i można zwrócić go do końca dnia oznaczonego jako data ważności (innymi słowy termin wyjazdu).
Gdzie dokonać zwrotu i ile odzyskamy
- Bilet kupiony stacjonarnie w kasie możemy zwrócić tylko tą drogą. Pieniądze odzyskamy od ręki.
WAŻNE Nie musimy zwracać biletu dokładnie w tej samej kasie, w której go kupowaliśmy, ale musi to być kasa w miejscowości odjazdu lub zakupu biletu!
- Bilety kupione online najlepiej zwracać na stronie internetowej lub w aplikacji, w których kupowaliśmy dany bilet, większość takich biletów można też oddać w kasach. Jednak np. bilet na pociąg Intercity można zwrócić tylko w wybranych punktach, więc najłatwiej zrezygnować z nich w systemie online.
- Zwrócona kwota pomniejszona będzie o tzw. odstępne, czyli zwykle o 10-15 proc, wartości biletu (określa to regulamin). Potrącenia nie będzie, jeśli podróż nie odbyła się nie z naszej winy czy woli, a np. z powodu awarii czy innej przyczyny leżącej po stronie przewoźnika.
- Wymiany biletu na Inny bilet PKP (np. w innym terminie) dokonamy bez potrącenia odstępnego.
Komentarze
0 comment