Wiara w przesądy równie często okazuje się pomocna, jak i zgubna -wybierając przesąd tracimy obiektywizm, idziemy na łatwiznę i w rezultacie omija nas wiele znaczących wydarzeń, z czego nawet nie zdajemy sobie sprawy. Szkodliwość przesądu polega na tym, iż w każdym przypadku jest on większym lub mniejszym zniewoleniem. Kto rządzi twoim życiem - ty czy nic nie znaczące przesądy?

Czy często zdarza ci się podejmować decyzje kierując się intuicją?

Czy często zdarza ci się podejmować decyzje kierując się intuicją?

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek zawrócić z drogi, ponieważ miałaś szczególnie niedobre przeczucia?

Czy zgodzisz się z twierdzeniem, że intuicja to przeczucie oparte na wcześniejszych doświadcze­niach?

Sądzisz, że profesjonalnie przygotowany ho­roskop zawiera faktyczne informacje na temat przyszłych zdarzeń.

Nie omijasz horoskopów w żadnej z gazet, któ­re czytasz.

Lubisz wiedzieć, co cię czeka i zdarza się, że zasięgasz porady u wróżek.

Bywało, że osoby zajmujące się różnego rodza­ju przepowiedniami, tarotem, itp., pomogły ci w ważnych sprawach życiowych.

Czy wśród twoich ulubionych przedmiotów (np. biżuterii) są rzeczy, o których możesz po­wiedzieć, że przyniosły ci szczęście?

Uważasz, że nie należy wierzyć we wszystkie przesądy, ale są pośród nich takie, które zawsze się sprawdzają.

Czy zdarza ci się upuściwszy coś z ręki mimo­wolnie pomyśleć, że pewnie ktoś się spieszy?

Liczba 13 powszechnie uważana jest za pe­chową. Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się przeło­żyć jakieś ważne sprawy, by nic załatwiać ich 13 dnia miesiąca?

W razie ewentualnego niepowodzenia chęt­nie tłumaczysz się nieszczęśliwym zbiegiem oko­liczności

Uważasz, że generalnie los człowieka zapisa­ny jest w gwiazdach i nawet wtedy, gdy wydaje mu się, że sam rządzi swoim życiem, pole jego działania jest odgórnie ograniczone.

Test: Czy jestem przesądny?

  1. You got: Jesteś osobą chętnie wykorzystującą przesądy w swoim życiu.

    Wierzysz w sprawdzalność większości z nich. Zdarza się, że przed podjęciem istotnej decyzji korzystasz z usług osób zajmujących się wróżbiarstwem i magią. Zapewne nawet nie zastanawiałaś się nad tym, jak często „sprawdzalnością” podobnych przepowiedni rządzi zwykły przypadek i nieświadome działanie człowieka. Ilekroć sądzisz, że wiesz, iż spotka cię jakieś nieszczęście - oczekujesz czegoś złego i nawet zwykłe stłuczenie szklanki jesteś skłonna poczytać za sprawdzenie wyroczni. Okłamujesz się, ilekroć myślisz, że udało ci się pozytywnie załatwić sprawę, tylko dlatego, że miałaś przy sobie „coś, co przynosi szczęście” - osiągnęłaś sukces, ponieważ na to zasłużyłaś swoimi umiejętnościami, bądź spotkałaś się z przychylnością drugiego człowieka. Z pozoru błaha wiara w różnego rodzaju zabobony w rezultacie jest unikaniem odpowiedzialności za jakość własnej egzystencji. Dopóki nie porzucisz wiary w przesądy, o wielu twoich życiowych sprawach będą decydować inni ludzie lub zbiegi okoliczności.

  2. You got: Na tyle mocno stąpasz po ziemi, iż nie dasz się zwieść „najprawdziwszym” wróżbom i przepowiedniom.

    Kiedy stłuczesz lustro, nie pogrążasz się w nieszczęściu na siedem lat, ponieważ wiesz, że jakość twojego życia nie zależy od kawałka rozbitego szkła, tylko od ciebie samej. Jesteś odpowiedzialna za swoje czyny i słowa - ilekroć coś ci się nie powiedzie, nie winisz za to Bogu ducha winnego kominiarza, który akurat tak zaszedł ci drogę, że nie zdążyłaś złapać się za guzik. A jeśli czasem zabierasz ze sobą jakiś drobiazg „na szczęście” - co nie na szczęście, a dla odwagi, nieprawdaż?

Twoja Ocena