8 obrzydliwych dodatków, które jemy codziennie

1. ZAPACH WANILII ZAWDZIĘCZAMY BOBROM

Zapach i smak wanilii, które wywołuje aromatyczny fenolowy aldehyd wanilina, są uważane za bardzo przyjemne. Z powodu wysokiej ceny naturalnej przyprawy w produkcji przemysłowej wykorzystuje się odpowiedniki naturalnej wanilii. Najpopularniejszym jest kastoreum, które w ogóle nie przypomina laski wanilii. Ta brązowa śluzowata substancja o intensywnym zapachu i konsystencji melasy jest mieszanką feromonów bobra europejskiego (Castor jiber) i bobra kanadyjskiego (Castor canadensi), które używają tych wydzielin do znakowania swoich terytoriów.

DO JEDZENIA I DO PERFUM

Kastoreum jest jednak trudne do pozyskania. Najpierw należy uśpić bobra, a potem pobrać zawartość jego gruczołów analnych. Jest to nieprzyjemna procedura dla każdej ze stron. Zużycie naturalnego kastoreum jest dość niewielkie i o wiele czę­ściej aromat waniliowy syntetyzuje się che­micznie.  Kastoreum jest również wykorzystywane w produkcji perfum, odświeżaczy powietrza oraz w smakowych papierosach. Aż do XIX w. stosowano je także w medycynie jako lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwskurczowy.  

;

2. CZERWIEŃ ZE ZMIELONEGO CHRZĄSZCZA

Co: koszenila (E120)

Zastosowanie: słodycze, produkty mleczne, dżemy, zupy instant, napoje

Jasnoczerwony kolor pożywienia sygnalizuje, że w produkcie może znajdować się naturalny barwnik koszenila. Jest to kwas karminowy, który służy małym chrząszczom  czerwcom kaktusowym (Dactylopius cocicus) do obrony przed drapieżnikami. Chrząszcz, pochodzący z tropikalnych i subtropikalnych obszarów Meksyku i Ameryki Południowej, pasożytuje na kaktusach z rodzaju opuncji i żywi się sokami owocowymi i składnikami pokarmowymi rośliny. Dla przemysłu spożywczego jest suszony i mielony. Ciało samicy zawiera aż 10% kwasu karminowego. Sama koszenila to połączenie kwasu z solami glinu lub wapnia.

MOŻE POJAWIĆ SIĘ ALERGIA

Koszenila jest również używana w kosmetykach. Przede wszystkim daje typowy czerwony kolor szminkom, ale także cieniom do powiek, szamponom oraz środkom koloryzującym. W przemyśle farmaceutycznym koszenila nadaje kolor tabletkom powlekanym. Koszenila może jednak wywołać skutki uboczne. U osób wrażliwych wywołuje reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka, katar sienny, a nawet niebezpieczny szok anafilaktyczny. Uważa się, że może być również przyczyną hiperaktywności u dzieci. Koszenila jest jednak dość droga, więc często zastępuje się ją innymi czerwonymi barwnikami.

3. CHLEB Z WŁOSÓW, RESZTEK KOPYT I PIÓR

Co: L-cysteina (E920)

Zastosowanie: poprawa jakości mąki, spulchniacze w produktach piekarniczych

L-cysteina to związek chemiczny z grupy aminokwasów biogennych. Wykorzystywana jest jako spulchniacz poprawiający właściwości mąki, dzięki czemu można krócej i lepiej ugniatać ciasto. Stosowana jest również do barwienia wędlin, a w sokach owocowych działa jak przeciwutleniacz, który nie pozwala na utratę witaminy C.

4. TRUJĄCY GAZ KONSERWUJE OWOCE

Co: dwutlenek siarki (E220)

Zastosowanie: przeciwutleniacz, konserwant, środek przeciw ciemnieniu, środek do bielenia

Dwutlenek siarki, który powstaje podczas spalania siarki, jest jednym z głównych gazów zanieczyszczających atmosferę. Mimo to ten trujący, gryzący i duszący gaz który powoduje bóle żołądka i głowy, mdłości oraz astmę, jest wykorzystywany w produkcji wina, suszonych owoców, bezalkoholowych napojów owocowych, pieczywa octu, a także dżemów i produktów ziemniaczanych. Wykorzystuje się go także do bielenia żelatyny, chmielu, grzybów, orzechów oraz cukru buraczanego.

5. BŁYSZCZ JAK CHRZĄSZCZ!

Co: szelak (E904)

Zastosowanie: wytwarzanie błyszczącej powierzchni owoców, warzyw i słodyczy

Podświadomie w sklepie chętniej sięgamy po błyszczące jabłko, niż po to, które jest matowe i ma mniej intensywny kolor. Wolimy również błyszczące cukierki, takie jak lentilki, oraz połyskującą czekoladę. Piękny błysk zawdzięczamy szelakowi, który chroni również przed utratą wody i wilgoci, co wydłuża termin przydatności owoców i warzyw.

PRZEDE WSZYSTKIM OCHRONA LARW

Może przejdzie wam apetyt, gdy dowiecie się, że szelak pozyskiwany jest z wydzieliny azjatyckich chrząszczy czerwców lakowych (Lac laccifer), które wykorzystują ją do ochrony swoich larw. Wydzielina przyjmuje kolor od cytrynowożółtego aż po ciemnoczerwony (szelak rubinowy) i ma różną zawartość wosku - najwięcej ma go szelak jasnożółty, a najmniej rubinowy. Szelak wykorzystuje się także w przemyśle farmaceutycznym do powlekania tabletek. Zastosowanie szelaku jest jednak o wiele szersze. Od XVIII w. wykorzystywano go do lakierowania i politurowania mebli. Do połowy ubiegłego wieku używany był do produkcji płyt gramofonowych. Obecnie szelak znajdziemy w lakierach do drewna, laku oraz w lakierach do włosów i paznokci.

6. ŹRÓDŁO WAŻNYCH AMINOKWASÓW

Co: żelatyna (E441)

Zastosowanie:

zagęszczacz i stabilizator

Żelatyna jest przezroczystą, bezbarwną substancją stałą bez smaku. Jest jednym z najczęściej używanych dodatków do słodyczy, tortów i wielu innych produktów. Żelatyna jest naturalną mieszaniną białek i peptydów, którą obecnie pozyskuje się w częściowej hydrolizie kolagenu, zawartego w skórze, chrząstkach i kościach zwierzęcych. 

JEDZENIE I FOTOGRAFIA

Chociaż pochodzenie żelatyny może być dla nas odpychające, ma ona ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu. Jest to lekkostrawne białko zawierające 18 aminokwasów. Z dziesięciu aminokwasów   niezbędnych do życia człowieka, żelatyna zawiera aż dziewięć (wszystkie oprócz tryptofanu). Żelatyna wykorzystywana jest nie tylko w przemyśle  spożywczym. W farmaceutyce jest spoiwem tabletek i służy do produkcji kapsułek. Z żelatyny produkuje się również emulsję fotograficzną.

7. UWAGA NA JASNO-POMARAŃCZOWY KOLOR!

Co: żółcień pomarańczowa FCF (E11O)

Zastosowanie: napoje bezalkoholowe, słodycze, produkty piekarskie, dżem morelowy, musztarda, zupy instant

Jasnopomarańczowy kolor soku , dżemu morelowego czy musztardy wcale nie musi być po­ chodzenia natural­nego. Zwłaszcza w tańszych pro­ duktach wykorzystuje się sztuczny barwnik żółcień pomarańczową FCF. Często łączy się ją z innym barwnikiem, amarantem (E123), żeby stworzyć ładniejszy brąz czekolady lub karmelu

8. GUMĘ ZMIĘKCZY WOSK OWCZY

Najprawdopodobniej nikt dobrowolnie nie wziąłby do ust pukla owczego runa i nie zacząłby go żuć. Mimo to większość z nas właśnie to robi. W USA jednym z dodatków do zmiękczania gumy do żucia jest bowiem lanolina. Ten żółty wosk zwierzęcy produkowany jest przez stworzenia pokryte wełną. Lanolina chroni ich runo przed wodą. Jest to mieszanina estrów kwasów tłuszczowych ze sterolami. Większość wykorzystywanej dziś lanoliny pochodzi od owiec. Uzyskuje się ją przez prasowanie wełny owczej walcami.

W POLSCE TEGO NIE JEMY!

Pociechę dla polskich miłośników gumy z pewnością stanowi fakt, że w Polsce lanolina nie jest dodawana do produktów spożywczych. Wykorzystanie lanoliny jest jednak bardzo szerokie. Najczęściej możemy się z nią spotkać w kosmetykach, ponieważ lanolina zmiękcza skórę. Dzięki swoim właściwościom zmiękczającym znajduje również zastosowanie w przemyśle tekstylnym i skórzanym. Dodaje się ją do niektórych proszków do prania i płynów do płukania. W medycynie i farmaceutyce występuje w maściach i kremach, ponieważ przyspiesza gojenie drobnych ran, jest antybakteryjna i hipoalergiczna.

Twoja Ocena