DLACZEGO gołębie pocztowe wracają do gołębnika?
DLACZEGO gołębie pocztowe wracają do gołębnika?
Ptaki wędrowne pokonują dziesiątki tysięcy kilometrów, żeby dotrzeć do celu swej podróży. Również gołębie pocztowe pokonują duże odległości, by wrócić do gołębnika. Naukowcom nie udało się znaleźć wyczerpującej odpowiedzi na pytanie, jak im się to udaje. Ptaki mają siódmy, a może nawet ósmy zmysł.

Gołębie pocztowe podczas lotu orientują się w pierwszej kolejności na podstawie położenia Słońca. Są wyposażone w „wewnętrzny zegar”, który sprawia, że lecąc dniem, biorą pod uwagę wędrówkę Słońca po niebie i odpowiednio korygują kierunek. Przeprowadzono eksperyment, w ramach którego gołębiom przestawiono zegar wewnętrzny. Leciały wtedy w niewłaściwym kierunku.

Gołębie pocztowe znajdują swój gołębnik także wtedy, gdy niebo jest zachmurzone. Orientują się wówczas za pomocą pola magnetycznego Ziemi. Pole magnetyczne można zmierzyć w każdym miejscu urządzeniami elektrycznymi. Linie tego pola przebiegają zawsze w określonym kierunku i pod określonym kątem.

Wychodzą z biegunów pod kątem prostym, a nad równikiem przebiegają prawie równolegle do powierzchni Ziemi. Wykorzystując kąt i kierunek linii pola magnetycznego Ziemi, gołębie potrafią rozpoznać, gdzie się znajdują. Naukowcy przypuszczają, że w oczach i nerwach wzrokowych ptaki te mają komórki, które potrafią wykrywać istnienie pola magnetycznego. Ponadto gołębie rozpoznają zapach swojej okolicy, miejscowe wiatry i sposób, w jaki jest tam rozpraszane światło słoneczne.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!