Jakim jesteś typem turysty?
Jakim jesteś typem turysty?
Odpowiedz na poniższe pytania i dowiedz się czy jesteś odpowiedzialnym turystą/ odpowiedzialną turystką.

Wybieracie z rodzicami wycieczkę zagraniczną w biurze turystycznym. Rodzice są zainteresowani ofertą all inclusive. Hotel jest bardzo ładny i nie będzie trzeba martwić się o wydawanie pieniędzy na posiłki w lokalach. Co myślisz o tej propozycji?

Wybieracie z rodzicami wycieczkę zagraniczną w biurze turystycznym. Rodzice są zainteresowani ofertą all inclusive. Hotel jest bardzo ładny i nie będzie trzeba martwić się o wydawanie pieniędzy na posiłki w lokalach. Co myślisz o tej propozycji?

Wybierasz się z rodzicami na zorganizowaną wycieczkę do Grecji. Czy sprawdzasz przed wyjazdem, jak w lokalnym języku brzmią podstawowe zwroty, przydatne podczas podróży?

Lubisz robić zdjęcia miejsc, które odwiedzasz. W arabskim kraju, w którym jesteś na wakacjach, widzisz starszego, ubogiego mężczyznę w tradycyjnym kolorowym ubraniu,sprzedającego pomarańcze. Które zachowanie najbardziej odpowiadałoby Twojemu?

Jesteś w Turcji w kurorcie, gdzie krótkie spodenki czy odkryte ramiona nie są niczym szokującym. Na kilka dni jedziesz jednak ze znajomymi na wycieczkę w głąb kraju, gdzie mieszkańcy są bardziej religijni, a kobiety zakrywają włosy. W co ubierzesz się?

Siostra zabiera Cię na 2-dniową wycieczkę po Pradze. Planujecie zobaczyć jak najwięcej, dlatego żeby zaoszczędzić czas siostra zamierza poruszać się po mieście taksówką. Jak reagujesz?

Pod koniec swojego pobytu w nadmorskim kurorcie dowiedziałeś się przypadkiem od lokalnego mieszkańcy, że śmieci gromadzone przez hotel są wywożone na nielegalne wysypisko, które zatruwa małą miejscową rzeczkę. Jak reagujesz?

Jesteś na wakacjach w jednym z azjatyckich krajów. Za ostatnie pieniądze chcesz kupić torbę w tradycyjne lokalne wzory. Sprzedawca na bazarku pokazuje ci ładne torby, które sam ręcznie wytwarza, ale masz trochę za mało pieniędzy na największą. Co robisz?

Jakim jesteś typem turysty?

  1. You got: Jesteś bardzo odpowiedzialnym turystą/ odpowiedzialną turystką

    Lubisz poznawać świat, a podróże traktujesz nie tylko jako moc atrakcji i zabawy. Nie boisz się kontaktu z lokalną społecznością, nawet jeśli nie mówisz w jej języku. Jesteś otwarty na ludzi i ich kulturę, ważna jest dla Ciebie znajomość chociaż kilku słów w lokalnym języku. Nawet jeśli nie rozumiesz lokalnych obyczajów, podchodzisz do nich z szacunkiem i starasz się przestrzegać panujących zasad. Jesteś świadomy/ świadoma tego, że jako turysta/ turystka masz wpływ na środowisko i lokalną społeczność, dlatego w trakcie wakacyjnych podróży starasz się nie przynosić im szkody swoim zachowaniem.

  2. You got: masz zadatki na odpowiedzialnego turystę/ odpowiedzialną turystkęLubisz podróże i starasz się zachowywać poprawnie w nowym i obcym dla Ciebie miejscu.

    Czasami jednak nie jesteś świadomy/ świadoma tego, że to, co przyjęte w Twojej kulturze, może być w innym kraju inaczej odbierane. Starasz się dbać o środowisko, ale często nie wiesz co zrobić, żeby Twoje zachowanie nie przyniosło nikomu szkody. Jeśli poszerzasz swoją wiedzę na temat odpowiedzialnej turystyki, jesteś na dobrej drodze do stania się odpowiedzialnym turystą. Tak trzymaj!

  3. You got: Jesteś typowym turystą/ typową turystką, zastanów się nad zmianą podejścia.

    Dbasz przede wszystkim o to, żeby miło i wygodnie spędzić czas podczas wakacji. Nie ma w tym nic złego, ale zastanów się, co tracisz tym podejściem? Co będziesz w stanie powiedzieć o lokalnej społeczności, z którą nie zamienisz słowa, a jej zwyczaje będziesz traktował/ traktowała jako dziwne lub głupie, nie podejmując próby ich zrozumienia. Wyobraź sobie, że Twoja miejscowość staje się wakacyjnym hitem. Jak chciałbyś/ chciałabyś, żeby traktowali Cię turyści z innych części świata, odmiennych kultur? Odpowiedzialna turystyka nie musi wiązać się z ograniczeniem Twoich zachowań, ale z przygodą i poznawczym spędzaniem czasu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!