Szepty (2011) - Cały Film Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
Szepty (2011) - Cały Film Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
Szepty to wciągająca historia badaczki duchów Florence Cathcart, która zajmuje się głównie demistyfikacją seansów spirytystycznych w Londynie lat 20-tych. Niespodziewanie jednak zjawia się u niej nauczyciel historii Robert Mallory, ponieważ w internacie dla chłopców w Rookford pojawia się duch zmarłego przed laty dziecka. Początkowo bohaterka odmawia pomocy, jednak - niestety nie wiemy dlaczego - postanawia zmienić zdanie.

Obsada Filmu: Szepty (2011)

  • reżyseria: Nick Murphy
  • scenariusz: Nick Murphy, Stephen Volk
  • gatunek: Horror
  • produkcja: Wielka Brytania
  • premiera: 16 września 2011 (Światowa)
  • nagrody: Film dostał 1 nominacja

 

Recenzja Filmu: Szepty (2011)

Niemal każdy z nas miał choć raz w życiu (najczęściej w dzieciństwie) epizod z seansem spirytystycznym lub też jego parodię w postaci opowiadania sobie w ciemnościach straszliwych historii o duchach. Być może nie tylko chęć poczucia adrenaliny sprawia, że zastanawiamy się czasem nad prawdziwością owych opowieści.
Szepty to wciągająca historia badaczki duchów Florence Cathcart, która zajmuje się głównie demistyfikacją seansów spirytystycznych w Londynie lat 20-tych. Niespodziewanie jednak zjawia się u niej nauczyciel historii Robert Mallory, ponieważ w internacie dla chłopców w Rookford pojawia się duch zmarłego przed laty dziecka. Początkowo bohaterka odmawia pomocy, jednak - niestety nie wiemy dlaczego - postanawia zmienić zdanie. Ze sprzętem tropiącym obecność zjaw przyjeżdża do internatu, gdzie uczniowie przebywają w atmosferze ciągłego strachu, który potęgują nie tylko zjawiska paranormalne, ale również dziwne zachowania opiekunów czy obecność niezwykle brutalnych obrazów.
Film Nicka Murphyego zrealizowany jest z pietyzmem i oscyluje głównie wokół „poszarzonych” kolorów, co daje wrażenie, jakbyśmy oglądali film czarno-biały. Tym samym przenosi on nas w nie tak odległy czas początków XX wieku. Szkoła na odludziu z minimum personelu oraz mroczną tajemnicą spełniają swoje zadania w stu procentach, budząc w widzu uczucie niepokoju. Tutaj każdy ma jakiś sekret ze swego dawnego życia, my zaś stopniowo zdajemy się poznawać każdego z bohaterów.
Gra aktorów jest niezwykle przekonująca. Na przykład Re-becca Hall w roli Florence, na twarzy której maluje się to, co akurat potrzebne - strach, samotność czy też kruchość delikatnej dziewczynki, skrywana pod postawę niezwykle pewnej siebie kobiety. Ta „dorosła” Florence jest nazbyt sceptyczna, dopiero jej druga twarz wydaje się bardziej ludzka. Towarzyszy jej niejednoznaczny Dominie West (Mal-lory), dzięki któremu otoczenie „ożywa” w oczach widza. To on jest tu siłą, mężczyzną niezwykle wyrazistym i jednocześnie topornym w dobrym znaczeniu tego słowa.

Fabuła jest może nieco banalna, ale jednocześnie nie pozwala na nudę. Mieszają się tu subiektywny horror, oddający realia epoki film historyczny, a nawet zaznamy elementów romansu. Szepty czerpią z najlepszych tradycji horroru jako gatunku - nie jest to bowiem tandetna historia o bezsensownej masakrze (w stylu Frontiere(s) czy Piły) ani też pseudodo-kument (przypomnijmy Paranormal ac-tivity czy klasyczne Blair Witch Project), a przerażająca i klimatyczna opowieść o zjawiskach w rzeczywistości nam bliskich. Wszelkie bowiem bajania o duchach fascynują zwłaszcza dlatego, że są prawdopodobne. Istnienia ich nie da się rzają się sceny, gdzie jesteśmy zaskakiwani. Patrzymy jak urzeczeni, i nawet gdy wydaje nam się, że jesteśmy już na tropie wyjaśnienia tego, co twórcy przed nami ukryli, okazuje się, że prawda jest znacznie bardziej skomplikowana. Wszystko to zgrabnie opowiada nam historię, nad którą musimy pochylić głowy, zadumać się i zastanowić. Bazując na naszych wątpliwościach, próbuje nam ukazać dowody na ich przezwyciężenie. I chociaż kilka elementów budzi logiczne pytania, najważniejsza staje się właśnie opowieść, z której każdy a nas wyciągnie jakieś wnioski.

Gdzie obejrzec film: Szepty (2011)

Obecnie film: Szepty (2011) można obejrzeć za pośrednictwem platform VOD.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!