views
Uważaj na odwodnienie organizmu
Biegunka i wymioty mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Najbardziej narażone są na to dzieci, osoby starsze lub osłabione, z obniżoną odpornością. Pij dużo wody lub innych płynów. Jeżeli wymiotujesz - staraj się pić po trochu, zamiast wlewać w siebie od razu całą szklankę napoju.
• Jeśli masz ostrą biegunkę i żaden pokarm nie chce pozostać w twoim przewodzie pokarmowym dostatecznie długo, aby mógł być strawiony - musisz uzupełniać stężenie soli mineralnych i cukru w organizmie. Przygotuj sobie specjalny napój: wyciśnij sok z 2 pomarańczy, dodaj 1/2 łyżeczki soli i 2 łyżeczki miodu, a potem dolej tyle wody, żeby uzyskać 1/2 litra płynu. Pij 2 szklanki takiego napoju na godzinę — oczywiście po trochu, małymi łyczkami - aż do ustąpienia objawów.
Możesz także kupić w aptece - ale raczej na receptę - środki stosowane przy odwodnieniu, takie jak Gastrolit.
Sprawdź, czy twój chory organizm lepiej sobie radzi z zatrzymywaniem zimnych, czy ciepłych napojów;
Pij herbatki ziołowe - rumianek, tymianek, imbir, miętę, koper (fen kuł) włoski. Wszystkie one mają lekkie działanie antyseptyczne i przynoszą ulgę w skurczach żołądka.
Działaj z zewnątrz
Zrób sobie ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Do ciepłej wody w wannie dodaj 3 krople olejku geraniowego, 3 krople imbirowego i 2 krople olejku z mięty pieprzowej. Mocz się w takiej kąpieli przez 20 minut, dolewając ciepłej wody.
• Zrób sobie masaż brzucha z użyciem olejków: 3 krople olejku drzewa herbacianego (z melaleuki skrętolistnej) i po 2 krople olejków z mięty pieprzowej, geraniowego i sandałowego dodaj do 5 łyżeczek jakiegoś oleju stanowiącego bazę — na przykład olejku migdałowego (można go kupić w aptekach bez recepty). Wlej całość do szklanki i wstaw do garnka z gorącą wodą, aby podgrzać olejki do temperatury ciała. Podgrzaną mieszanką nacieraj brzuch, masując miękkimi, ale zdecydowanymi okrężnymi ruchami - tak długo, jak będzie ci to przynosić ulgę.
Znajdź punkty nacisku
Na przedniej części łydki znajduje się punkt, który wykorzystują specjaliści od akupresury do powstrzymywania biegunki. Leży on 8 palców poniżej dolnej krawędzi kolana i palec w bok (na zewnątrz) od kości piszczelowej. Naciskaj punkt kciukiem przez 2 minuty, najpierw na jednej nodze, potem na drugiej.
• Punkt, którego ucisk może pomóc w przypadku nudności i wymiotów, znajduje się na przedramieniu. Naciskaj miejsce położone 2 palce nad zgięciem nadgarstka, pomiędzy ścięgnami na wewnętrznej stronie przedramienia.
Czarodziejski środek
Imbir lekarski przeciwdziała nudnościom i wymiotom. Możesz żuć kawałek świeżego lub mielonego korzenia imbiru (jest ostry!) albo pić herbatkę imbirową (kupisz ją w supermarketach).
Nie drażnij...
• Jeśli uszkodzenie ściany jelita skutkuje nadmierną wrażliwością na przesuwaną treść, warto zwiększyć jego wytrzymałość na czynniki drażniące, stosując związki, które powlekają śluzówkę - na przykład glinokrzemiany (zawiera je między innymi Smekta). Stosuj preparat zgodnie z przepisem na opakowaniu.
Powrót do normalności
Pierwszy ryż. Potrzebujesz czegoś, co doda ci sił, ale nie po-drażni jelit. Najlepszy jest ugotowany ryż. Dzieciom można dawać kleik ryżowy (a nawet wodę, w której gotował się ryż).
• Kiedy nie masz już po ryżu żadnych sensacji, stopniowo dodawaj do jadłospisu inne pokarmy. Zacznij od wywaru drobiowego — przez 30 minut gotuj na wolnym ogniu kawałek kurczaka, a potem odcedź i dodaj odrobinę soli. Możesz też spróbować dietetycznego jogurtu, grzanki (bez masła), przetartego jabłka...
• Później sięgnij także po jogurty z żywymi kulturami bakterii, aby przywrócić normalny poziom pożytecznych mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym.
• Zażywaj multiwitaminę ze składnikami mineralnymi, żeby wyrównać ich ubytki wywołane biegunką i wymiotami.
Komentarze
0 comment