Cennik kościelny, czyli ile trzeba zapłacić księdzu za chrzest, ślub oraz pogrzeb?
Cennik kościelny, czyli ile trzeba zapłacić księdzu za chrzest, ślub oraz pogrzeb?
Cennik kościelny, czyli ile trzeba zapłacić księdzu za chrzest, ślub oraz pogrzeb?. Nawet 1100 zł musimy zapłacić za ślub w kościele, KOŚCIELNY CENNIK ILE ZA CHRZEST, ŚLUB I POGRZEB

Bardzo niewiele parafii ma ustalony cennik,a tradycyjne "co łaska" pada w 66 proc, przypadków.

1.Chrzest-   Średnio parafie pobierają 130 zł. Zazwyczaj opłata jest symboliczna - 50,100 zł, niezależnie od regionu. Najwięcej wydamy w archidiecezji poznańskiej, gdzie za chrzest zapłacimy nawet 300 zł. Cena wynika z dodatkowej usługi, jaką jest msza w intencji dziecka. Najczęściej pieniędzy księża nie chcą brać na Lubelszczyźnie Opolszczyźnie.

2. Ślub -  Co trzecia parafia ma ustalony cennik, a reszta przyjmuje dobrowolne ofiary.  Średnio państwo młodzi muszą zapłacić 532 zł.  W diecezji bielsko-żywieckiej opłata wynosi jedynie 150 zł . W cenę wliczone są pieniądze dla kościelnego i organisty. Z kolei w diecezji łomżyńskiej sama ceremonia kosztuje 1100 zł. Dodatkowo trzeba zapłacić za wystrój i organistę. Niektóre kościoły wymagają kaucji za rezerwację terminu, czy dobrowolnej opłaty na remont kościoła.

3. Pogrzeb - Mimo że tylko co czwarta kancelaria ma cennik, w połowie od razu usłyszymy cenę za usługę średnio wynosi 598 zł.  Niedrogo jest w jednej z parafii archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Wystarczy 100 zł, za które opłaceni są organista i kościelny. Najdroższej jest w jednej z łódzkich parafii -1200 zł: 700 zł to opłaty pogrzebowe, a 500 zł to ofiara dla parafii.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!